Česky | English
Infomail: fio@fio.cz

Úvod > Zpravodajství > Odborné články > Zátěžové testy bankovního sektoru dopadly dobře

Zátěžové testy bankovního sektoru dopadly dobře

1.9.2011 14:38

Česká národní banka pravidelně vyhodnocuje zdraví a odolnost domácího bankovního sektoru prostřednictvím zátěžových testů, které zahrnují dopady výrazně nepříznivých a málo pravděpodobných scénářů budoucího vývoje ekonomiky. Dle zprávy ČNB poslední zátěžové testy domácího bankovního sektoru byly provedeny na datech k 30. 6. 2011 a zaměřují se na horizont následujících dvou let.
Pro provedení zátěžových testů si ČNB vytváří dva makroekonomické scénáře, přičemž základní scénář odpovídá oficiální makroekonomické prognóze ČNB a zátěžový scénář předpokládá propad českého hospodářství do recese a další negativní okolnosti, které by měly mimo jiné negativní dopad na kapitálovou přiměřenost bankovního sektoru. Konkrétně zátěžový scénář recese předpokládá propad ekonomické aktivity ČR z důvodu obnovené recese hlavních obchodních partnerů (Německo), eskalaci fiskální krize eurozóny a zvýšenou volatilitu na finančních trzích. Nepříznivý vývoj by dle zátěžového scénáře vedl k depreciaci koruny a ke zvýšení výnosů vládních dluhopisů a výraznému poklesu cen nemovitostí o více než 30 %. Dále je v rámci scénáře uvažováno znehodnocení držených dluhopisů českého bankovního sektoru vůči Irsku, Itálii, Portugalsku, Řecku a Španělsku na nulovou hodnotu, což znamená jednorázový odpis ve výši 28 mld. Kč. Vytvořené scénáře ČNB podrobí simulaci, tak aby odhadla očekávaný dopad jednotlivých faktorů a zároveň všech faktorů, které když působí společně mohou mít katastrofální důsledky pro odolnost bankovního sektoru. Konkrétně se ČNB snaží odhadnout ve svém zátěžovém scénáři dopad jednotlivých faktorů na podíl úvěrů v selhání, přecenění držených vládních dluhopisů a přecenění veškerých pohledávek za pěti zadluženými zeměmi EU na nulovou hodnotu. Dle výsledků zátěžových testů pro scénář recese by v bankovním sektoru prudce narostl podíl úvěrů v selhání z 1,2 % na 3 % v roce 2012, dále by byl bankovní sektor zasažen poměrně vysokými tržními ztrátami z titulu poklesu cen držených vládních dluhopisů a přeceněním dluhopisů zemí PIIGS na nulovou hodnotu. Řada bank by se tak v případě zátěžového scénáře dostala do situace celkové ztráty z hospodaření, což snižuje výši jejich regulatorního kapitálu. I přes poměrně vysoké úvěrové i tržní ztráty a oslabené provozní zisky v simulovaném zátěžovém scénáři se agregovaná kapitálová přiměřenost bankovního sektoru pohybuje nad regulatorním minimem 8 %.
Přestože očekávaní analytiků ohledně výhledu hospodaření ČR nepředpokládá návrat do recese a i v případě, že bychom se opět dostali do této situace a bankovní sektor by byl nucen odepsat veškeré dluhopisy zemí PIIGS, zůstal by domácí bankovní sektor mimo ohrožení, což je pozitivní zpráva.
Zdroj: ČNB


Robin Koklar, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení


e-Broker

Přihlásit se | Založit demo

Internetbanking

Přihlásit se | Založit demo

Smartbanking

Stáhnout | Jak aktivovat

Pobočky a bankomaty

Mapa ČR
Facebook Twitter YouTube
Twitter LinkedIn

Devizové kurzy

NákupProdej
EUR24,2091225,68088
USD21,2932522,58775
GBP28,3458730,06913
CHF25,6823427,24366
PLN5,665436,00987

Kompletní informace zde