Lufthansa prodává aerolinky bmi společnosti IAG
Společnost IAG, do jejíhož portfolia spadá British Airways a Iberia, nabídla za British Midland International 172,5 mil. GBP. Kontrakt výrazně pomůže oběma stranám.
Lufthansa se konečně zbaví jednotky, která dlouhodobě vykazuje provozní ztrátu. Bmi vykázala za prvních devět měsíců 2011 provozní ztrátu 154 mil. EUR. K aerolinkám přišla Lufthansa v roce 2009 za 350 mil GBP, včetně počátečního podílu od zakladatele Michaela Bishopa, jenž uplatnil prodejní opci na jeho majoritní podíl. Lufthansa se sice pokusila bmi restrukturalizovat zaměřením na lety sloužící ropnému průmyslu na Blízkém východě a v Rusku, ale nepokoje v některých státech plány zhatily.
IAG nákupem bmi vyřeší svůj problém s nízkou kapacitou vzletových a přistávacích míst na letišti Heathrow. Tímto krokem by podle MarketWatch IAG získalo dalších 10 % na nejrušnějším mezinárodním letišti a celkový podíl těchto míst by vzrostl na 53 %.
Dohoda se pochopitelně nelíbí Virgin Atlantic. Ta o bmi také usilovala a nyní hodlá její vlastník Richard Branson podat žádost na antimonopolní úřad pro zastavení transakce. Podle mluvčího Virgin Atlantic Grega Dawsona je tato akce špatná pro zákazníky, pro průmysl i pro Británii.
Prodej by měl proběhnout do konce prvního kvartálu následujícího roku. Pokud se akce protáhne, nebo jedna ze stran odstoupí od dohody, bude uplatněn poplatek za ukončení ve výši 10 mil. GBP.
Akcie společnosti Lufthansa (LHA) rostou o 1,93 % na 9,2 EUR.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, Lufthansa
Rudolf Plachý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %