Caterpillar uzavírá rok 2011 rekordními výsledky
Americký výrobce těžké techniky Caterpillar (CAT) v posledním čtvrtletí roku 2011 opět překonal odhady analytiků.
Tržby se meziročně zvýšily o 35 % na rekordních 17,24 mld. USD a bez větších potíží předstihly tržní konsensus ve výši 15,83 mld. USD.
Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) oproti tomu zaznamenal meziroční nárůst o 79 % na 1,74 mld. USD (2,32 USD na akcii) a také zásadním způsobem překonal analytické odhady, které očekávaly pouhých 1,14 mld. USD (1,7 USD na akcii).
Celý rok 2011 byl pro společnost výjimečným obdobím, během kterého zaznamenala nejvýraznější meziroční zlepšení hospodářských ukazatelů od roku 1947. Poptávku poháněly především zahraniční trhy, na které Caterpillar vyvezl výrobky za téměř 20 mld. USD. Prudce rostoucí poptávka byla zaznamenána v těžebním sektoru, kde se výrazně zvyšují kapitálové výdaje, které mají pomoci uspokojit komoditní hlad rozvíjejících se trhů. Caterpillar chce na poptávce po těžebních zařízeních dále stavět o čemž svědčí jeho letošní akvizice společnosti Bucyrus International za téměř 9 mld. USD.
Společnost očekává, že pozitivní vývoj bude pokračovat i v roce 2012, během kterého chce výrazně zvýšit kapitálové výdaje a investice v oblasti výzkum/vývoj.
Výsledky potvrzují mínění analytiků, u kterých převažovala nákupní doporučení. Dá se očekávat, že po zveřejněních pozitivních výsledků se počet nákupních doporučení ještě výrazně zvýší.
Akcie společnosti v předobchodní fázi posilují o 3,04 % na 112,36 USD.
Zdroj: Bloomberg, Caterpillar
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Index S&P 500 připisuje 0,4 %
- Wall Street mírně roste
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 23. květnu poklesly o 2 795 tis. barelů
- Frankfurtská burza zavírá dnešní den obchodování s poklesem
- ČEZ: Havlíček z hnutí ANO dal dnes opět najevo preferenci zestátnit ČEZ
- Best Buy reportoval výsledky za 1Q a snížil z důvodu cel výhled
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 23. květnu vzrostly o 101 mld. kubických stop při očekávání 99 mld.
- Pražská burza prohloubila včerejší pokles
- USA: Pokračující prodeje domů meziměsíčně poklesly o 6,3 % při očekávání poklesu o 1,0 %
- Americké akcie rostou, reportovaly Nvidia, Salesforce, HP a další