Denní report - středa 21.03.2012
ČR: Trh stagnoval, NWR zastavilo pokles, SRN: Německé akcie bez výrazné změny, USA: US indexy smíšeně okolo nuly
Pražská burza
Popis trhu
Pražská burza zažila další poklidný den při velmi nízkém objemu obchodů. Index PX otvíral sice v kladných číslech, postupně však v kontextu poklesů na vyspělých trzích o své zisky přišel a zavíral s mírnou ztrátou 0,08% na 991,80 bodech.
Poslední dny se dají na domácím trhu charakterizovat velmi podobně: nízký objem + pohyb v úzkém pásmu + přešlapování pod hranicí 1000 bodů + kolem hranice 200 MA = čekání na impulz k výraznějšímu pohybu. Přestože březnová výkonnost domácího trhu podstatně zaostává za vyspělými trhy, tak se mi nezdá, že by se na současných úrovních formovala silná poptávka, která by trh následně poslala výše. Zpět ale k dnešnímu dění. Při minimu kurzotvorných zpráv index PX oslabil o zanedbatelných 0,08%. Největší pokles si připsaly finanční tituly. Erste se sice v úvodu obchodovala přes 466 Kč, ale nakonec vyklesala až na 457 Kč (-0,6%). Komerční banka se vrátila pod hranici 3700 Kč (-1%.). Sérii poklesů se podařilo zastavit NWR, když u hranice 130 Kč byla dnes k vidění poptávka. Růst o 0,6% však po tak výrazných poklesech není rovněž žádný zázrak. Zobchodovaný objem lehce přes 100 mil. Kč stačil ČEZu tradičně na vítězství co se týká objemu. Titul se udržel nad hranicí 800 Kč (+0,2%), lehký plus si připsala i Telefonica (+0,26%).
Německo
Hlavní zprávy
Očekávané události
09:30 Index nákupních manažerů ve výrobě (březen - předběžný údaj): odhady: 51.0, předchozí: 50.2
Eurozóna
10:00 Index nákupních manažerů - kompozitní (březen - předběžný údaj): odhady: 49.6, předchozí: 49.3
10:00 Index nákupních manažerů ve výrobě (březen - předběžný údaj): odhady: 49.5, předchozí: 49.0
11:00 Nové průmyslové objednávky (r-r) (leden): odhady: -3.1%, předchozí: -1.7%
11:00 Nové průmyslové objednávky (m-m, sezónní očištění) (leden): odhady: -2.2%, předchozí: 1.9%
16:00 Spotřebitelská důvěra (březen - předběžný údaj): odhady: -19.8, předchozí: -20.3
Popis trhu
Německé akcie zahájily dnešní seanci pokusem o korekci dvoudenního propadu. Během dne se však optimismus postupně vytrácel.
Kupce nepodpořila ani nečekaně horší data z amerického realitního trhu (prodeje existujících domů). Index DAX se krátce před koncem obchodování pohybuje v blízkosti 7 070 bodů (+0,2%). Nejhůře si vede Metro (MEO -3,0%), Adidas (ADS -2,0%) a ThyssenKrupp (TKA -1,3%). První z nich doplácí na snížené doporučení od HSBC, zatímco druhou z výše jmenovaných firem oslabil podobný krok Morgan Stanley. Dobře si naopak vedla Deutsche Boerse (DB1 +2,7%), Fresenius Medical (FME +1,5%) nebo Bayer (BAYN +1,4%).
Podnikové zprávy
HSBC snižuje své doporučení pro Metro (MEO) na „underweight" z původního „neutral." Cílová cena byla snížena na 28 EUR ze 32 EUR.
Těžký rok zažívají prodejci luxusních automobilů v Číně. Značky jako Mercedes-Benz a BMW nabízejí značné výprodeje svých špičkových modelů. Uprostřed tvrdé konkurence rostou obavy z dalšího zpomalení ekonomiky. Dealeři automobilky Daimler (DAI) nedávno nabídly slevy až ve výši 25 %, zatímco BMW (BMW) a Audi (NSU) snižovaly ceny až o 20 %. Report uvedla čínská stránka cheshi.com, která monitoruje čínský trh s automobily. Mezi dalšími benefity, které automobilky k prodeji svých vozů zdarma nabízejí, jsou například i telefony iPhone.
USA
Hlavní zprávy
Počet žádostí o hypotéky MBA klesl v USA za týden k 16. březnu o 7,4 % oproti předchozímu poklesu o 2,4%.
Prodeje existujících domů klesly v únoru meziměsíčně o 0,9 % (odhad +0,9 %) na 4,59 mil. (odhad 4,61 mil.). V lednu rostly o 5,7 % (revidováno z 4,3 %) na 4,63 mil (revidováno z 4,57 %).
Očekávané události
13:30 Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (17. březen): odhady: 350 tis., předchozí: 351 tis.
13:30 Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (10. březen): odhady: 3380 tis., předchozí: 3343 tis.
14:45 Bloomberg index spotřebitelského komfortu (18. březen): předchozí: -33.7
14:45 Bloomberg index ekonomických očekávání (březen): předchozí: -7
15:00 Předstihové ukazatele (únor): odhady: 0.6%, předchozí: 0.4%
Popis trhu
Americké akciové indexy se pohybují okolo nuly. Index SP500 přešlapuje v rozmezí 1400-1405 bodů a nemá zatím příliš výrazné snahy vyrazit nějakým směrem. Od začátku týdne naznačil index možný pokles a prozatím pokračuje v úterní konsolidaci.
Optimismus nepřinesla dnešní data z nemovitostního trhu. Prodeje existujících domů poklesly více než se očekávalo a tak nepřišly pozitivní zprávy, které by pomohly indexu SP500 vzdálit se od hranice 1400 bodů.
Technicky by měl index SP500 nyní prostor bez problému korigovat k 1370-80 bodům. Na této úrovni se nachází první technická podpora. Tuto hladinu bude pak zajímavé sledovat, pokud dojde k poklesu, jakožto úrovni, která bude rozhodovat o obratu vzhůru nebo o hrozící hlubší korekci. Jak se blíží konec kvartálu, tak je možné, že se budou částečně realizovat zisky a indexy by mohly mírně vyklesávat k avizované podpoře.
Nejrůstovějším sektorem dnešní obchodní seance jsou služby a necyklické tituly. Naopak nejvíce ztrácejí energetické společnosti a finanční sektor.
Podnikové zprávy
Goldman Sachs zvyšuje doporučení pro LinkedIn (LNKD) na „nákup". Cílová cena byla stanovena na 135 USD, tj. o 47 % výše než je momentální cena. Jako důvod uvádí analytici vyšší aktivitu uživatelů a pozitivní trend v možnostech získat skrze LinkedIn zaměstnání.
Americký databázový vývojář Oracle (ORCL) včera zveřejnil své hospodářské výsledky za třetí kvartál fiskálního roku 2012. Tržby meziročně vzrostly o 3 % na 9,04 mld. USD a těsně tak předstihly tržní očekávání ve výši 9,02 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) dle upravených dat agentury Bloomberg rostl o víe než 13 % na 3,13 mld. USD (0,62 USD na akcii), zatímco analytický konsensus se ustálil na 2,88 mld. USD (0,56 USD na akcii). Dojem se nemění ani po zahrnutí jednorázových položek v podobě . Konečný výslek skončil v zisku 2,5 mld. USD (0,49 USD na akcii) oproti očekávání 2,28 mld. USD (0,45 USD na akcii). K dobrým výsledkům společnosti dopomohly rostoucí výnosy z prodeje softwarových licencí, které výrazně překonaly očekávání. Opačným směrem se vydaly prodeje hardwaru, které výrazně klesly. Za nižšími čísly stojí současná strategie firmy, která prosazuje prodej výrobků s vyšší ziskovou marží na úkor ostatních produktů, které se však obvykle prodávají ve větších objemech.
Americký technologický gigant Hewlett-Packard (HPQ) plánuje spojení divizí PC a tiskáren.Společnost tak chce svým zákazníkům ulehčit současný nákup více produktů. Veškeré úspory ze spojení divizí se mají investovat do výzkumu a vývoje. Tyto a další kroky jsou součástí vnitropodnikové reorganizace, která má společnosti pomoci oživit její skomírající aktivity především na poli osobních počítačů, na které tvrdě doráží konkurence tabletů a smartphones. Společnost po odstoupení předchozího CEO Leo Apothekera odstoupila od svého záměru prodat divizi PC a chce z osobních počítačů opět udělat základní kámen své firemní strategie. Odborná veřejnost oceňuje snahu nové ředitelky Meg Whitman chřadnoucí společnost reformovat. Zda bude spojení divizí správnou cestou se však podle nich ukáže až v budoucnu.
Microsoft (MSFT), světový největší výrobce softwaru, věří, že dokáže na čínském trhu se smartphony porazit Apple. Jeho partneři uvedou na trh chytrých telefonů modely s operačním systémem Windows Phone už od 158 dolarů. Předehnat Apple je „prozatímní cíl", kdežto dlouhodobý cíl společnosti je vytlačit Google z pozice dosavadního lídra. Google zatím jasně dominuje se svým operačním systémem Android, avšak Microsoft prohlásil, že být na trhu druhým není pro něj „opravdový cíl". Časový rámec, ve kterém toho Microsoft hodlá dosáhnout, nebyl ovšem zveřejněn. Čína má nakročeno stát se v roce 2012 největším trhem s chytrými telefony, a proto se dá očekávat tvrdá konkurenční bitva o tržby. V roce 2012 by prodeje jednotlivých zařízení měly vystoupat o 52 % na 137 mil. kusů. Cena nejlevnějšího smartphonu od partnerů Microsoftu by měla klesnout až na 158 dolarů (1000 yuanů), není ovšem jasné, o jaké zařízení se bude jednat a jaký partner jej na trh uvede. Microsoft preferuje dodávat software do mobilních telefonů svých partnerů, než-li vyrábět telefony vlastní. Mezi jeho partnery patří Nokia, Samsung, HTC a ZTE. Microsoft rozšiřuje svůj rozsah, když plánuje se svým operačním systémem proniknout do dalších 23 zemí a zaměřit se na levné smartphony v rozvojových zemích, kde Google a Apple nejsou ještě silně dominantní. V Číně plánuje dosáhnout 20% tržního podílu do roku 2016 a dostat se tak před 16% podíl Applu a stíhat 60 % Googlu. Microsoft věří, že spotřebitelům nabídne „čerstvou alternativu" a širší portfolio produktů za přijatelnější ceny. Dokonce uvažuje o otevření vlastních kamenných obchodů.
GlaxoSmithKline (GSK) a Johnson & Johnson (JNJ), dvě mezinárodní farmaceutické společnosti, formují společně s Index Ventures fond s kapitálem 200 mil. USD. Fond by se měl zaměřit na investice do mladých biotechnologických společností. Glaxo i J&J vloží po 50 mil. USD, zatímco Index Ventures přispěje zbylými 100 mil. USD a bude rozhodovat o investičních rozhodnutích. Venture kapitalisti se v poslední době odklonily od mladých biotechnologických společností k méně rizikovým nebo dospělejším podnikům. Fond zůstane u investiční strategie Index Ventures a zaměří se na společnosti v USA, Evropě a Izraeli. Pro obě farmaceutické společnosti je to příležitost, jak se zorientovat ve výzkumu, který právě probíhá, jelikož pouze 0,01 % celkového výzkumu se děje v laboratořích Glaxa nebo J&J. Venture kapitálová společnost Index Ventures má kontakt až na 30 000 vědců a zkušenosti v tom, do jakých projektů investovat a jaké projekty už někdy skončily fiaskem.
Inditex (IXD), největší maloobchodní prodejce oblečení, uveřejnil výsledky za rok 2011. Společnost reportovala 12% nárůst zisku, který byl podpořen tržbami z Asie, a odhalila plány ohledně expanze v příštích 3 letech. Čistý zisk rostl ve fiskálním roce končícím 31. ledna 2012 na 1,93 mld. EUR. Analytici očekávali, že Inditex se sídlem ve Španělsku a majitel řetězce Zara, dosáhne nižšího zisku ve výši 1,92 mld. EUR. Společnost za uplynulý rok otevřela 483 nových obchodů a zvýšila tak prodejní prostor o 9,7 %. Celkově má společnost 5527 prodejen v 82 zemích světa. Pro příští tři roky by si měla být schopna udržet tempo 8-10% nárůstu prodejního prostoru. Konkrétně v roce 2012 plánuje otevřít 480-520 nových obchodů, což by si mělo vyžádat kapitálové výdaje kolem 950 mil. euro (864 minulý rok). Řetězec Zara, který tvoří 2 třetiny tržeb z Evropy, plánuje v Číně spustit internetový prodej na podzim tohoto roku. Již od září 2011 mají všechny značky spadající do portfolia Inditex možnost internetového prodeje na 18 evropských trzích, stejně jako v USA a Japonsku. Tržby rostly o 10-11 % na 13,79 mld. EUR, některé analytiky ovšem zklamala čistá hotovost ve výši 3,47 mld. EUR, což bylo méně, než se očekávalo. Dividenda o hodnotě 1,8 EUR také zůstala mírně za odhady, když analytici očekávali 1,81 EUR.
Áron Berezkin
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025