Letní výhled na akciové trhy 2012
Letní měsíce tradičně předznamenávají z pohledu akciových trhů okurkovou sezónu, charakterizované poklesem objemu obchodů (z pohledu aktivity v posledních měsících, by se chtělo říci, kéž by tomu tak bylo pouze v létě) a nižší volatilitou. Pokud bychom však měli brát poslední dvě léta jako indikátory toho co nás čeká v letošním roce, rozhodně se nelze domnívat, že by se měli investoři nudit. Přitom s vývojem v letech 2010 a 2011 lze v současné době vidět určité paralely. V létě 2010 totiž tak jako letos na trzích panovaly obavy z hospodářského útlumu ve světě, když od začátku druhého čtvrtletí bylo vidět zpomalení jak v US, Evropě ale i Číně (zároveň začalo hlasitěji mluvit o fiskálních problémech v eurozóně). První letní měsíc se nesl v duchu silných růstu na trzích, podpořených lepšími ekonomickými daty a hospodářskými výsledky společností, které dávaly naději, že po mírném zpomalení by se mohly ekonomiky vrátit na růstovou trajektorii, nehledě na to, že v té době se trhy nacházely na výrazně přeprodaných úrovních, po silném propadu trhů ve 2Q10. Bohužel pozitivní nálada se během srpna velmi rychle vytratila, když zveřejněná čísla uhasily naděje, že by si to globální ekonomika svižně pohasí dál. V té době se o slovo přihlásila US centrální banka, která během srpnového zasedání o úrokových sazbách a především pak během projevu jejího šéfa Bernankeho v Jackson Hole, naznačila, že je připravena přistoupit k oživení US ekonomiky napumpováním nových peněz do ekonomiky (což se později vžilo pod QE2). Výsledek tohoto tahu je patrný z grafu indexu S&P 500, který od srpna odstartoval rally trvající, s přestávkami až do května 2011.
Pokud bychom se měli podívat na loňské léto, jistě se mnoha investorům vybaví především vysoká volatilita během srpnového obchodování, kdy pohyby na indexu DJIA se během několika dnů po sobě dosahovaly 400b. výkyvů (což do té doby trhy nikdy nezažily). Iniciátorem této paniky bylo snížení ratingu pro Spojené státy v reakci na navýšení fiskálního stropu, jehož projednávání trhy svazovalo po celý červenec. Během několika dnů na začátku srpna tak index S&P 500 propadl o téměř 200b. Přitom vrásky investorům na plno dělala naplno propuknuvší dluhová krize v Evropě (v té době především obavy z bankrotu Řecka a snižování ratingů dalších zemí na periferii), a známky ekonomického zpomalení ve světě. Trhy se ze srpnového šoku vzpamatovaly, až počátkem roku 2012.
Tímto se dostáváme k současné situaci ve které se trhy nacházejí. Stejně jako v roce 2010 a 2011 kdy akciové indexy dosáhly nových maxim na přelomu prvního a druhého kvartálu, následovala během období duben-červen korekce předchozích růstů. Viníkem je i nadále nejistá situace v Evropě, kde se přes krátkodobé záplaty (půjčky LTRO, snížení dluhu Řecka), stále nedaří vyřešit strukturální problémy zadlužených států v eurozóně (a lze čekat, že to ještě chvíli potrvá). Výnosy italských a španělských dluhopisů se pohybují na hladinách kde z dlouhodobého hlediska není udržitelné pro tyto země se financovat na kapitálovém trhu. Investoři ze strachu co přijde opouštějí jakákoliv riziková aktiva a zkupují doposud bezpečné německé, holandské nebo US dluhopisy (které již u některých splatností dosahují záporného výnosu!!!). Díky posilujícímu dolaru (další bezpečný přístav, zatímco euro je na 2-letých minimech) za bezpečné aktivum přestává platit zlato, které během letošního roku přece jen ztratilo lesk z předchozích dvou let. Stav globální ekonomiky pak znovu balancuje na hraně recese (Evropa), vůči kterému není imunní ani US nebo čínská ekonomika. Poslední kroky centrálních bank (snížení sazeb ECB, navýšení operace Twist ze strany FEDu), které v předchozích dvou obdobích podpořily aspoň akciové trhy, rovněž důvěru na trhy doposud nedokázaly navrátit. Ikdyž zastánců dalšího monetárního stimulu po předchozích dvou kolech značně ubylo (a ani FED se po předchozí kritice příliš do tohoto kroku nežene), pokud i v následujících týdnech budou trhy konfrontovány s čísly potvrzujícími zpomalení ekonomiky, bude k této variantě FED dříve nebo později nucen přistoupit (další zasedání je na programu 1. srpna). Podpořit ekonomiku může i Čína, která zatím přistoupila pouze ke snížení úrokových sazeb a podporu bank, aby poskytovaly více úvěrů. Co se týče Evropy, zde bude nutné nadále sledovat vývoj na dluhopisových trzích a zdali ECB (zasedání 2. srpna) nepřistoupí k podpoře španělských a italských dluhopisů. Zdá se totiž, že projednávání záchranného fondu ESM u německého ústavního soudu nějakou chvíli potrvá (jak naznačil i německý ministr financí, může se jednat i o několik měsíců). K uklidnění situace by sice měla přispět 30 mld. EUR injekce pro španělské banky, kterou by měly obdržet koncem července. Situace v Evropě však i nadále připomíná sud se střelným prachem a bude tak hlavním centrem pozornosti.
Z výše uvedeného bych tedy rozhodně nevylučoval, že nás čeká podobný scénář jako v předchozích dvou letech, s výjimkou divokého srpnového obchodování z loňského roku (tento scénář doufejme nenastane), přičemž bych se spíše přikláněl k přešlapování trhů v první polovině a rally v druhé polovině léta. Impulsem k dalším růstům během druhé poloviny roku by tak mohly být zasedání centrálních bank na přelomu léta a do vývoje může promluvit i aktuální výsledková sezóna, když očekávání jsou jako již tradičně nastavena velice nízko (důležité bude tedy sledovat především výhled společností na příští období, než samotné výsledky za 2Q).
Přeji Vám tedy nejen šťastnou ruku v investování, pevné nervy, ale především pak příjemně strávené léto.
Chádí El-Moussawi, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- ČR: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Vydáváme novou analýzu na akcie Komerční banky s cílovou cenou 1 056 Kč a doporučením „Držet“
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Dividendy německých akcií z indexu DAX 40 v roce 2025
- Představení Alphabet: Technologický konglomerát, který už není jenom o vyhledávači Google (2. část)
- Představení Alphabet: Technologický konglomerát, který už není jenom o vyhledávači Google (1. část)
- Zvyšujeme cílovou cenu na akcie Colt CZ z 698 Kč na 791 Kč, potvrzujeme doporučení „Akumulovat"