Americké trhy na růstové vlně
Americké akciové indexy si dnes připisují tučné zisky, když širší S&P500 posiluje bezmála o 1% a výrazně se tak přiblížil nejvyššímu closu tohoto měsíce (1642b. vs. 1646.3b. - závěr).
Obavy investorů ohledně možného blízkého utažení monetárních kohoutů ze strany Fedu tak ustoupily do pozadí. Strategie „buy the dip" se již poněkolikáté za uplynulý rok investorům vyplácí, když indexy minulý týden opět udržely klíčové technické úrovně (především sledovaný 50-denní klouzavý průměr) s rychlým pohybem zpět na vyšší hodnoty.
Nicméně lze tento týden očekávat volatilnější obchodování s upřením hlavní pozornosti právě na Fed rozhodující o dalším nastavení měnové politiky, resp. o výši stimulů (v podobě nákupu dluhových instrumentů). Verdikt by měl být znám ve středu ve 20h našeho času.
Příznivý vliv na obchodování mají i dnešní makrodata, především pak sedmiletá maxima indexu NAHB, mapující důvěru amerických stavebních společností. Červnový skok o 7 bodů pak navíc představoval největší měsíční růst od r. 2002. Nízké úrokové sazby stimulují prodeje nových nemovitostí, přičemž jejich nabídka zůstává po krizových letech omezená.
V dnešní seanci zaznamenávají růst všechny dílčí sub-indexy S&P500 s výjimkou defenzivního telekomunikačního sektoru (-0,2%), naopak solidnímu růstu se teší technologie (+1,7%) a sektor těžařů ropy a plynu (+1,6%).
Ze zajímavých pohybů v rámci indexů zmiňme 8% růst provozovatele online video služeb Netflix (NFLX) poté, co společnost uzavřela víceletý kontrakt se spol. DreamWorks Animation SKG, autorem trháků Shrek, Madagaskar a další. Z technologií z S&P500 se nejvíce daří paměťovému producentu Micron (MU +5%) po zvýšení cílů ze strany Jefferies a Citi. Micron tak pokořuje mnohaletá maxima a ukazuje tak investorům cestu, že i hubené roky se dají „vysedět". Není to tak dávno, co se danému odvětví predikovaly temné scénáře (na pozadí chronického přezásení trhu s paměťmi).
Černého Petra naopak v současné době drží uhelné společnosti (nejen v USA). I přes relativní stabilitu cen „konkurečního" zemního plynu (futures - NGN3 / QGN3) zůstávají těžaři v nemilosti - Arch Coal (ACI -4%) propadá na 13letá! minima, mnohaletým minimům se rychle přibližují i akcie Alpha Natural Resources (ANR -6%), inu trend je trend. Odvážným spekulantům právě příběh Micronu ale může dát potřebný vítr do plachet. Posun do ztrát většiny uhelných společností indikuje možný blížící se obrat u cen těžených komodit.
David Lamač, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Netflix reportoval za 1Q nad očekáváním a potvrdil celoroční výhled
- Americké akcie v úvodu obchodování klesají, reportovaly Nike, Micron, Fedex a další
- Výrobce pamětí Micron reportoval za 2Q silné výsledky a výhled, avšak hrubá marže vzbudila obavy
- Americké akcie posilují, řetězec kosmetických obchodů Ulta Beauty zveřejnil výsledky za 4Q
- Netflix ve 4Q zaznamenal nejvyšší nárůst předplatitelů ve své historii, a to výrazně nad očekáváním
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním