Denní report - pondělí 31.03.2014
ČR: Pražská burza si v prvním čtvrtletí připsala +1,7%, SRN: Německé akcie nakonec bez výrazné změny, USA: Rally v posledních dvou dnech vrací indexy do zelených čísel
Pražská burza
Hlavní zprávy
Měnová zásoba M2 (y-y) (únor):
aktuální: 4,6%
odhady: --
předchozí: 4.5%
Popis trhu
Pražská burza zakončila obchodování v posledním březnovém dni kladnou nulou. Index PX uzavíral na 1006 bodech, což v kontextu prvního čtvrtletí znamená růst +1,7%. Ke konci obchodního dne se v souvislosti se zvýšenou volatilitou v zahraničí zvedla aktivita také v Praze. Nejvíce proteklo na akciích ČEZu (320 mil. Kč), kde se však výrazněji vybíraly zisky (tento scénář jsme predikovali již v minulých dnech). Akcie ČEZu se propadly do blízkosti 570 Kč (-2%) po komentářích šéfa ČEZu ohledně dividendy i v souvislosti s poklesem cen elektřiny. Naopak překvapivý a rychlý růst až nad 675 Kč (+2,5%) předvedla Erste. Přírůstek registrovala také pojišťovna VIG (+1%). Komerční banka naproti tomu zůstala hlouběji pod 4800 Kč (-0,8%). Mediální CETV se vracela do blízkosti 60 Kč (+1,8%).
Podnikové zprávy
ČEZ
Společnost ČEZ dnes ve své tiskové zprávě oznámila, že nabídla držitelům eurových dluhopisů splatných v roce 2015 a 2016 (konkrétně se jedná o dluhopis v objemu 600 mil. EUR s úrokovým kupónem 5,75 % splatný v roce 2015 a dluhopis v objemu 500 mil. EUR s kupónem 3,625 % splatný v roce 2016) zpětný odkup bez možnosti výměny za nově vydané dluhopisy. Cenové podmínky realizovaného odkupu budou dle vyjádření společnosti oznámeny 7. dubna 2014.
Jedná se pouze o nabídku odkupu, takže předpokládáme, že se investoři budou moci rozhodnout, zda daný odkup využijí či nikoliv. Výše uvedené dluhopisy se řadí mezi největší dluhopisové emise ČEZu (vyjádřeno v korunách se jedná celkem o 30 mld. Kč). Předpokládáme, že pokud držitelé dluhopisů využijí nabídku k odkupu, tak bude muset ČEZ za tyto dluhopisy emitovat jiné vzhledem k tomu, že společnost drží na hotovosti cca 25 mld. Kč.
Zprávu považujeme za neutrální pro dnešních obchodování s akciemi ČEZ.
Akcie ČEZ dnes korigují zisky z uplynulého týdne (aktuálně ztrácejí 2,3% na 570 Kč), když negativně působí zejména klesající ceny silové elektřiny a emisních povolenek. V minulém týdnu akcie ČEZu rostly poté, co ministr financí Babiš prohlásil, že by ČEZ mohl vyplatit celý loňský čistý zisk ve formě dividendy.
Německo
Hlavní zprávy
Maloobchodní tržby (y-y) (únor):
aktuální: 2%
odhady: 0.8%
předchozí: 0.9%
Maloobchodní tržby (m-m) (únor):
aktuální: 1,3%
odhady: -0.5%
předchozí: 2.5%
Eurozóna:
CPI odhad (y-y) (březen):
aktuální: 0,5%
odhady: 0.6%
předchozí: 0,7%
Očekávané události
09:55 Změna počtu nezaměstnaných (březen): odhady: -10 tis., předchozí: -14 tis.
09:55 Míra nezaměstnanosti (březen): odhady: 6.8%, předchozí: 6.8%
Eurozona:
11:00 Míra nezaměstnanosti (únor): odhady: 12.0%, předchozí: 12.0%
Popis trhu
Německé akcie se po většinu dnešního obchodování pohybovaly v zelených číslech, když je v úvodu povzbudil vyšší růst maloobchodních tržeb. V závěru však zisky neudržely a končí poslední březnovou seanci prakticky beze změny. Index DAX se krátce před zazněním závěrečného gongu pohybuje se ziskem 0,1% v okolí 9 590 bodů. Dobře si vede Heidelberg Cement (HEI +2,3%), Commerzbank (CBK +1,7%) nebo chemička Lanxess (LXS +1,3%). Opačným směrem míří hlavně Deutsche Post (DPW -1,8%), německá energetická dvojka RWE (RWE -1,1%) a strojírenský gigant Siemens (SIE -0,8%).
USA
Hlavní zprávy
ISM Milwaukee (březen):
aktuální: 56.03
odhady: 51.00
předchozí: 48.59
Chicago index nákupních manažerů (březen):
aktuální: 55,9 b.
odhady: 58.5 b.
předchozí: 59.8 b.
Index výrobní aktivity dallaského Fedu (březen):
atkuální: 4,9
odhady: 3,0
předchozí: 0,3
Očekávané události
16:00 ISM ve výrobě (březen): odhady: 54.0, předchozí: 53.2
16:00 Cenový index ISM (březen): odhady: 59.5, předchozí: 60.0
16:00 Stavební výdaje (m-m) (únor): odhady: 0.1%, předchozí: 0.1%
16:00 Ekonomický optimismus IBD/TIPP (duben): odhady: 46.0, předchozí: 45.1
Popis trhu
US akciové trhy v závěru kvartálu posilují a pomáhají tak indexům dostat se do pozitivního teritoria od začátku roku. Je na místě si položit otázku zda-li se tak děje na základě lepšícího se fundamentu (makrodata, komentáře J. Yellenové) a nebo se jedná čistě o tzv. windows dressing (tedy praktiku kdy investoři v závěru kvartálu kupují úspěšně tituly, zatímco prodávají těm kterým se příliš nedařilo, aby tak mohli vykázat ve svých portfóliích ten správny stock picking). Je totiž pravdou, že pro mnohé zůstala výkonnost za 1Q za výrazným očekáváním oproti loňskému roku. Nejen že jsme byli svědky výrazného nárůstu volatility oběma směry, trhy se musely potýkat i s několika zprávami se kterými si přinejmenším nevěděly rady (geopolitické napětí, rozporuplné komentáře centrálních bankéřů, výprodeje na EM trzích).
Akcie tak do druhého kvartálu vstupují s mnoha otazníky a bude zajímavé sledovat, jaké odpovědi na ně dostanou a zda-li ještě existuje prostor pro další růst, když na současných úrovních se (aspoň na západních trzích) zdají akcie férově oceněné.
Otazníky visí především nad tituly, které si užívaly záře reflektorů v předešlých letech, nehledě na to na jakých základech stojí jejich obchodní model (různé sociální sítě, 3D tiskárny, biotechnologie). I proto k tahounům dosavadního vývoje patřily spíše tradiční sektory jako jsou utility, telekomunikace, které se sice nemohou opřít o exkluzivní růstové příběhy. Investory však u těchto sektorů pramálo co překvapí a s ohledem na vývoj v předchozích letech se tyto sektory zdají být stále ještě podhodnocené.
Podnikové zprávy
ING
Skupina ING dnes uvedla, že v roce 2015 opět začne vyplácet dividendy, čímž se chce nizozemská banka posunout z období restrukturalizace, odstartovaného finanční krizí v roce 2008. Bude se tak jednat o první vyplácení dividend od této doby, kdy firma nezkrachovala jen díky vladní dotaci, kterou mimochodem stále splácí. Vládní injekce podmíněná pětiletým restrukturalizačním plánem uloženým protikartelovými regulačními orgány Evropské unie tak společnost letos dokončuje. V uplynulých letech firma prodala velkou část svých majetků a v současné době se chystá na své Evropské IPO, související s pojišťovacím byznysem.
ING uvedlo, že plánuje roční navyšování poskytování úvěrů až o 4%, do roku 2017. Tím by měla banka dosáhnout klíčové hodnoty RoE ve výši 10-13 %.
Blucora
Majitel retailového řetězce Spencer's má konkurenci co se týče nabídky na akvizici internetového přeprodejce elektroniky Brookstone Inc.
Vlastník internetového obchodu s elektronikou a spotřebiči - Monoprice, Blucora Inc., připravuje hotovostní nabídku, která má vyzvat nabídku společnosti Spencer Spirit Holdings Inc., která nabízí 120 milionů dolarů v hotovosti a převzetí dluhů firmy Brookstone. Firma Brookstone se v nadcházejících dnech připravuje na podání žádosti o ochranu před bankrotem.
Blucora uvedla, že v případě úspěchu a převzetí Brookstone, by obchod sloučila s vlastněným Monoprice, jež koupila v roce 2013.
Apple
Dnes začíná selekce poroty pro druhý velký soud na americké půdě, týkající se patentů. Apple žaluje svého korejského konkurenta na 2 miliardy dolarů, za využití pěti jeho patentů. Samsung žaluje Apple za neoprávněné použití dvou jeho patentů. Další cíl Applu je Google, jež se patrně provinil díky spolupráci se Samsungem. Jde například o možnost okamžitého volání čísla napsaného uvnitř textové zprávy, dostupnou v systému Android. Předsedající soudce Lucy Koh již dříve řešila jejich mezifiremní spory, přičemž mimo jiné uznala Samsung vinným ze zneužití automatické opravy slov.
Youtube oznámil inzerentům, že jim nabídne garance dosažení tíženého publika, pokud se zaváží k objemější či dlouhodobější spolupráci. Youtube garantuje zobrazování reklamy napříč kanály do té doby, než bude dosaženo určité procento tíženého publika. Tento krok je částečně na popud samotných inzerentů, jelikož v televizní reklamě podobné garance již existují.
Johnson & Johnson
Firma Johnson & Johnson dnes uvedla, že přistoupila na nabídku private equity firmy Carlyle Group ohledně prodeje své divize Ortoklinické diagnozy za 4 miliardy dolarů. Obchod by měl být uzavřen v polovině roku. Skupina Carlyle Group podala nabídku již v lednu a až nyní se dočkala vyjádření.
Prana Biotechnology
Akcie obchodující se v USA spadly v premarketu o 63% poté, co druhá fáze testování léku PBT2, vyvíjenému na léčbu Alzheimerovy choroby, nedopadla dle očekávání. Ředitel firmy Geoffrey Kempler však uvedl, že tento test je neodrazuje od práce a budou se prý dále pokoušet přivést na trh bezpečný a obecně uznávaný lék na tuto chorobu.
Novartis
Basilejská firma Novartis AG v pondělí uvedla, že se chystá požádat příslušné regulační orgány o povolení uvést na trh lék sloužící na dočasnou léčbu selhání srdce. Tato informace tak přichází daleko dříve, než se čekalo.
Lék, který má být pacienty užíván dvakrát denně (s pracovním názvem LCZ696), byl tak s pozitivním výsledkem podroben testům. Ukázalo se, že pacienti užívající LCZ696 byli schopni přežít bez hospitalizace mnohem déle, než ti co užívali enalapril, což je dnešní standard.
Tato dobrá zpráva firmě při nejmenším vyrovnává špatnou zprávu z minulého týdne, kdy byl zamítnut její lék serelaxin.
Nejnovější:
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025
- Denní report - pátek 11.04.2025