ČEZ: konferenční hovor s managementem
Od 16h se konal konferenční hovor s managementem společnosti ČEZ. Řešila se např. otázka rumunského segmentu výroby (větrná farma Fantanele a Cogealag. Klesající trend provozní ziskovosti tohoto segmentu započal od druhé poloviny loňského roku a management společnosti nepředpokládá v letošním roce otočení trendu.
Negativně v rumunském segmentu výroby působí souběh několika faktorů v podobě odebrání 2. zeleného certifikátu na celou větrnou farmu, pozastavení přídělu 1. certifikátu pro část větrné farmy Fantanele (konkrétně Fantanele Vest) a dále postupný pokles tržní ceny zelených certifikátů, když ještě v lednu 2013 se cena pohybovala kolem 55 EUR/MWh, zatímco aktuálně cena činí cca 29 EUR. Pozastavení přídělu části 1. certifikátu (pozastavení započalo v listopadu 2013) je technického rázu a týká se notifikace ze strany Evropské komise (EK). ČEZ předpokládá, že notifikaci od EK získá v nejbližších měsících, nicméně přesné datum nelze předpovídat.
Aktuálně tak ČEZ, podle slov managementu, na svojí rumunskou větrnou farmu získává pouze 2/3 prvního zeleného certifikátu, tedy dotace na větrnou farmu se oproti situaci ve druhé polovině loňského roku ještě o něco snížila. Zatímco v roce 2013 EBITDA z rumunské výroby činila 2,3 mld. Kč, tak pro letošní rok aktuálně odhadujeme, že EBITDA může klesnout díky výše uvedeným vlivům k úrovním kolem 1 mld. Kč.
Ohledně dividendy ze zisku roku 2013, tak management potvrdil svůj dubnový návrh ve výši 40 Kč na akcii. Definitivní rozhodnutí o její výši pak padne na valné hromadě konané 27. června. Dotazy padaly i na dlouhodobější záměry v dividendové politice. V této otázce představitelé ČEZu uvedli, že zrušení tendru na Temelín poskytuje společnosti určitou větší flexibilitu ohledně rozhodování o velikosti dividend v příštích letech a rovněž ohledně rozhodování o potenciálních akvizicích. ČEZ sdělil, že aktuálně nevyjednává o žádné konkrétní akvizici, nicméně obecně naznačil, že by se potenciálně mohl zajímat o akvizice zejména v regionu střední Evropy.
Debata probíhala i na téma tržních cen silové elektřiny. Jednou z determinant ceny elektřiny je cena uhlí, u které manažeři ČEZu indikují, že by mohla aktuálně dosahovat svého dna s potenciálem na určitou stabilizaci. Ceny uhlí by tak již nemusely být výraznější hrozbou pro ceny elektřiny. Hrozbu management ČEZu vidí spíše ze strany cen emisních povolenek, když tzv. backloading (dočasné snížení nabídky povolenek na evropském trhu s emisními povolenkami) ve výši 400 mil. ks pro letošní rok, je podle ČEZu nedostatečný k tomu, aby výrazněji podpořil cenu povolenky, potažmo tržní cenu elektřiny.
Dále v konferenčním hovoru management potvrdil letošní plánovaný objem investičních výdajů (CAPEX) na úrovni cca 44 mld. Kč, což je zhruba stejná výše jako v roce 2013. Do letošních CAPEX ještě výrazně zasáhne zejména dokončení komplexní obnovy uhelné elektrárny Prunéřov II. Masivnější modernizace uhelného portfolia však Prunéřovem končí, což by se mělo v nejbližších letech projevit v razantní pokles CAPEX. Pro rok 2015 odhadujeme, že by se CAPEX mohly dostat mírně pod hladinu 30 mld. Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu