ČEZ: shrnutí konferenčního hovoru s managementem společnosti
Od 16h se dnes konal konferenční hovor s managementem společnosti ČEZ.
Analytici se např. zajímali o případné potenciální akvizice, které by teoreticky mohly být realizovány v nejbližších měsících. Management ČEZu nechce příliš komentovat konkrétní kroky v souvislosti s možnými akvizičními cíli. Ohledně již dříve indikovaného zájmu o podíl ve Slovenských elektrárne (SE) bylo dnes sděleno, že ČEZ prozatím nepodal nezávaznou nabídku na koupi podílu (současný majoritní vlastní SE, italský Enel, stanovil termín 19. 11. 2014, do kterého mohou zájemci posílat nezávazné nabídky). Situaci kolem SE ČEZ analyzuje, již v předchozích týdnech údajně proběhly schůzky (vyjednávání) s představiteli slovenské vlády (drží zbylých 34 % v SE, 66 % vlastní Enel).
ČEZ podle našeho názoru jeví zájem o podíl v SE, nicméně jistá opatrnost pramení z nedostavěné jaderné elektrárny v Mochovcích (tato elektrárna patří do portfolia SE). Právě Mochovce představují největší riziko pro budoucí hospodaření SE. Domníváme se, že ČEZ by akvíroval SE jen za předpokladu, že by získal od slovenské vlády určité garance spojené s dostavbou elektrárny v Mochovcích. Dále ohledně akvizic bylo dnes řečeno, že ČEZ nejedná s polskou energetikou Energa (dříve se totiž spekulovalo i o zájmu o tuto polskou firmu). ČEZ se jinak opět vyjádřil v obecné rovině, že se poohlíží po možných akvizičních cílech ve středoevropském regionu (dle dopoledního vyjádření šéfa ČEZu Daniela Beneše by si momentálně ČEZ mohl dovolit akvírovat firmy velikosti SE či Energa).
Situace kolem Albánie je vyřešena, dohoda o narovnání s albánskou protistranou byla v říjnu definitivně stvrzena (trh s tím počítal, když podmínky narovnání byly předjednány již letos v červnu). Výsledky této dohody pozitivně ovlivní hospodaření ve 4Q 2014, konkrétně by mělo jít o jednorázový pozitivní dopad ve výši cca 2,6 mld. Kč (pozitivně to ovlivní EBITDA, i díky tomu dnes ČEZ navýšil celoroční výhled EBITDA ze 70,5 mld. Kč na 72 mld. Kč).
Finanční ředitel Martin Novák dále komentoval letošní výhled CAPEX. Oproti původním předpokladům, v rámci kterých se letošní CAPEX cílovaly mírně přes 40 mld. Kč, to nyní podle Nováka vypadá, že letošní investiční výdaje budou pod 40 mld. Kč. Na tomto snížení se podle našeho názoru zřejmě podepíše zejména časový skluz ohledně dostavby nové uhelné elektrárny v Ledvicích (měla by začít vyrábět začátkem roku 2015, původně bylo v plánu její rozjetí koncem letošního roku). Část letošních CAPEX se tak zřejmě přesune do příštího roku (i tak v příštím roce očekáváme výraznější pokles CAPEX – k cca 30 mld. Kč – s pozitivním dopadem do hotovosti ČEZu). Jinak, ohledně výroby elektřiny z uhlí bylo řečeno, že v roce 2015 by měla mírně vzrůst, když by se mělo pozitivně projevit právě rozjetí nové elektrárny v Ledvicích a rovněž by již měla začít vyrábět elektrárna Prunéřov (která od roku 2012 prodělává komplexní obnovu).
Probírala se rovněž dividendová politika, nicméně (stejně jako letos v srpnu) management prozatím nechce prozrazovat své plány ohledně budoucí dividendy a dividendového výplatního poměru. K tomu by se měl management vyjádřit na jaře příštího roku. Trh již delší čas spekuluje, že by ČEZ (i přes pokles ziskovosti) mohl i v příštím roce udržet dividendu na obdobné úrovni jako letos (tedy kolem úrovně 40 Kč na akcii). Bude samozřejmě záležet také na tom, zda nakonec ČEZ realizuje nějakou akvizici či nikoliv. Nicméně se domníváme, že pokud ČEZ nezrealizuje významnější akvizici (viz. např. koupi SE), pak predikujeme, že by, díky velmi solidní hotovostní pozici, neměl být pro ČEZ problém v příštím roce navýšit výplatní poměr k hranici 70 % (z nynějších 50 – 60 %), což by podle našich odhadů zajistilo dividendu blízko úrovně 40 Kč.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ: Morgan Stanley zvyšuje cílovou cenu na 870 Kč při stálém doporučení „Underwt/In-Line“
- ČEZ: Ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Baa1 a zvýšila výhled na pozitivní
- ČEZ: EDU II podala kasační stížnost proti rozhodnutí soudu
- ČEZ: Erste přistoupila k navýšení cílové ceny na 1 104 Kč a změnila doporučení na „reduce“
- ČEZ: KHNP v nejbližších dnech podá kasační stížnost kvůli dostavbě Dukovan
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zlato (+1,09 %), zemní plyn (+1,02 %), měď (+0,57 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,88, dolar oslabuje o 0,74 %
- Intuit za 3Q reportoval nad očekávání a navýšil roční výhled všech klíčových metrik
- Erste: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 79,3 EUR se stávajícím doporučením "hold"
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,13 %), zlato (+0,97 %), měď (+0,94 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,95
- Frankfurtská burza v úvodu pátečního obchodovaní mírně roste
- Akcie na pražské burze posilují
- Asijsko-pacifický region oslabuje, Xiaomi představilo nové SUV a zařízení s vlastními mobilními čipy
- Akciový výhled