Finanční ředitel ČEZu Martin Novák potvrdil zájem o Slovenské elektrárne a aktiva Vattenfallu
Finanční ředitel ČEZu Martin Novák v rozhovoru pro agenturu Bloomberg sdělil, že ČEZ se v letošním roce bude zajímat jak o podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (patřící do skupiny Enel), tak o německá aktiva švédské energetiky Vattenfall (Vattenfall nabízí k prodeji uhelné elektrárny o instalované kapacitě 8100 MW, pět uhelných dolů a rovněž vodní elektrárny o výkonu 3000 MW). O tomto zájmu ČEZu jsou již trhy delší čas informovány a není to tedy překvapivá zpráva. ČEZ již v listopadu loňského roku poslal společnosti Enel nezávaznou nabídku na koupi 66% podílu ve společnosti Slovenské elektrárne (SE). Novák nyní v rozhovoru zájem potvrdil, zvyšuje se tak podle našeho názoru pravděpodobnost, že ČEZ by v průběhu roku 2015 (či na začátku roku 2016) mohl svojí nabídku na SE více konkretizovat a poslat tak závaznou nabídku. Na aktiva Vattenfallu zatím ČEZ oficiálně neoznámil odeslání nabídky.
O 66% podíl v SE by se podle dřívějších agenturních zpráv měly rovněž zajímat tuzemský EPH, dále finská společnost Fortum a konsorcium slovenské společnosti Slovnaft a maďarské firmy MVM Group.
ČEZu se díky loňskému ukončení tendru na rozšíření jaderné elektrárny Temelín a rovněž kvůli dokončování rozsáhlého investičního programu na modernizaci a výstavbu nových uhelných zdrojů (v posledních letech ČEZ zcela modernizoval elektrárny Tušimice a Prunéřov, rovněž byla dostavěna nová uhelná elektrárna Ledvice; tyto investice do uhelného portfolia, jenž se pohybovaly v řádech desítek miliard korun, letošním rokem končí) uvolňuje hotovost k tomu, aby se mohl rozhlížet po akvizičních příležitostech (navíc se ČEZu otevírá šance získat zpět darovací daň z emisních povolenek ve výši cca 5 mld. Kč a dalších cca 1 – 2 mld. Kč z dřívějších soudních sporů, tedy další potenciální pozitivní faktory do cash flow společnosti).
Nedomníváme se, že by ČEZ nakonec koupil jak 66% podíl v SE, tak všechna nabízená aktiva Vattenfallu. Možností je více, z našeho pohledu se jeví jako méně riziková aktiva Vattenfallu, když v neprospěch SE hovoří nedostavěná jaderná elektrárna v Mochovcích. ČEZ již při zveřejnění výsledků za rok 2014 na začátku března sdělil, že možnost výše uvedených akvizic podrobně analyzuje a že tyto analýzy mohou probíhat téměř po celý letošní rok.
Enel v roce 2006 za 66% podíl v SE zaplatil slovenské vládě 840 mil. EUR (dle aktuálního kurzu zhruba 23 mld. Kč). Enel si údajně aktuálně cení tyto slovenská aktiva na cca 1 mld. EUR (zhruba 27 mld. Kč). Podle našeho názoru ČEZ nebude akceptovat cenu okolo 30 mld. Kč, a to včetně problematické jaderné elektrárny v Mochovcích. Předpokládáme, že ČEZ by výše uvedené akviziční možnosti financoval převážně prostřednictvím cizích zdrojů (aktuálně nízké úrokové sazby v ekonomice tomu nahrávají). Pokud by se hodnota akvizic pohybovala v rozmezí 10 – 20 mld. Kč, tak odhadujeme zvýšení zadluženosti ČEZu z aktuální úrovně 2x čistý dluh/EBITDA na 2,5x – 2,7x čistý dluh/EBITDA. Průměrná zadluženost v energetickém odvětví se podle údajů agentury Bloomberg pohybuje na úrovni 2,2 násobku. Navýšení zadluženosti na výše uvedené úrovně bychom přesto nepovažovali za příliš rizikové a nemělo by ohrozit finanční stabilitu ČEZu. Jinými slovy aktuální zadluženost ČEZu podle našeho názoru není příliš vysoká, společnost tak má případně prostor o něco navýšit svůj dluh.
Otázkou zůstává, jak by případné akvizice ovlivnily dividendovou politiku ČEZu. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o akvizici očekáváme spíše ve druhé polovině letošního roku či na jeho konci a cash flow by tedy novou akvizicí mohlo být ovlivněno až v roce 2016, tak se domníváme, že v letošním roce má management ČEZu stále prostor navýšit dividendový výplatní poměr k 70 % a tedy ponechat dividendu na loňské úrovni, tedy ve výši 40 Kč. Očekáváme, že představenstvo ČEZu navrhne letošní dividendu v průběhu dubna.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
Nejnovější:
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,83 %), kukuřice (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,95
- Domino’s Pizza oznámila tržby za 1Q, které byly v souladu s průměrným očekáváním analytiků
- Moneta: mBank zvyšuje cílovou cenu akcií na 162 Kč při novém doporučení na stupni “buy“
- Firemní výsledky na tento týden: Erste, Komerční banka, Philip Morris, Apple, Microsoft, Amazon,..
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,51 %), zemní plyn (+1,22 %), kukuřice (-0,98 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,99
- Frankfurtská burza roste, společnost Merck KGaA koupí SpringWorks Therapeutics za 3,9 mld. EUR