Ropa WTI v dubnu vzrostla o 25 % kvůli poklesu produkce v USA
Ceny ropy se v dubnu zvýšily nejvíce od roku 2009, když se investoři zaměřují na data o americké produkci, která podle některých zdrojů již klesá. Americký Úřad pro energetické informace (EIA) v minulém týdnu zveřejnil v měsíční zprávě pokles produkce v únoru. Jedná se o již o druhý meziměsíční pokles v řadě od prosince minulého roku. Každou středu jsou zveřejňovány týdenní odhady produkce, které vycházejí z měsíčních odhadů. EIA odhadoval, že produkce bude klesat až v květnu, nicméně se zdá, že produkce klesala již od začátku roku. S jistotou, zda produkce klesala, můžeme říct až se zpožděním několika měsíců.
Cena WTI v dubnu vzrostla o 25 % a Brent o 20 %. V lednu cena ropy Brent zaznamenala několikaletá minima na úrovni 45 dolarů.
Pravděpodobným důvodem nesnížení produkční kvóty kartelem OPEC koncem listopadu minulého roku byla cenová válka s americkou ropou z břidlic a jinými producenty. Vzhledem k poklesu americké produkce se zdá, že strategie kartelu byla úspěšná. Nicméně po nedávném růstu cen ropy se americké firmy hedgují proti poklesu cen ropy v kontraktech s pozdější splatností. Je tak pravděpodobné, že dřív nebo později se produkce ropy v USA bude opět zvyšovat.
5. června jedná OPEC a bude jednat i o změně produkční kvóty. Venezuela nedávno opět zopakovala, že chce produkční kvótu snížit, aby se podpořily ceny ropy. Nicméně je možné, že Saudská Arábie (největší exportér ropy v rámci kartelu) opět potvrdí svou dominanci a prosadí nesnížení produkční kvóty. Saudská Arábie od konce listopadu zvýšila produkci na 10 mb/d, zatímco analytici odhadují, že Irák navyšuje historická maxima v exportech ropy.
Analytik Sabine Schels z Bank of America odhaduje, že Saudská Arábie v zájmu udržení tržního podílu nesníží produkci. Vedle Saudské Arábie se zvyšuje produkce i u Íránu, Iráku a Libye. Někteří analytici poukazují na to, že trh přehnaně reaguje na pokles americké produkce, ale nedostatečně reaguje na rostoucí produkci členů OPEC.
Kromě členů OPEC navyšuje produkci i Rusko. Podle odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg se produkce Ruska v dubnu navýšila na 10,7 mb/d, což je meziroční nárůst o 1,6 %. Rusko po rozpadu Sovětského svazu dosáhlo historického rekordu 10,7 mb/d letos v lednu.
Trh rovněž sleduje vývoj jednání ohledně íránského jaderného programu, které by mělo být dokončeno koncem června. V případě zrušení ekonomických sankcí podle některých analytiků lze očekávat výrazný pokles cen.
Ačkoliv v Číně byly oznámeny horší údaje podle HSBC z indexu nákupních manažerů PMI, tak ropa aktuálně roste o 0,65 % na 59,54 dolaru, zatímco Brent je výše o 0,73 % na 66,95 dolaru. Horší data naznačují nižší poptávku po ropě, nicméně vzhledem k tomu, že cena ropy klesla o přibližně 50 %, tak Čína importovala nejvíce ropy v historii loni v prosinci, když naplňovala strategické zásobníky. Letos by měla navýšit jejich kapacitu, a tím navýšit opět importy ropy bez ohledu na ekonomický růst.
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %
- Společnost Kraft Heinz reportovala výsledky za 1Q a snížila výhled očištěného zisku na akcii
- Coca-Cola reportovala očištěný zisk na akcii za 1Q v souladu s očekáváním analytiků