ČEZ: česká vláda dnes schválila Národní akční plán jaderné energetiky (komentář)
Česká vláda dnes schválila Národní akční plán jaderné energetiky, který počítá s výstavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně. Navíc je v plánu uvedena možnost postavit další dva bloky. Jedná se o dlouhodobý plán, v rámci kterého se počítá, že jako první by měl být postaven blok v Dukovanech, a to kolem roku 2037. Předpokládáme tak, že potenciální výstavba nového jaderného bloku v Dukovanech by tak mohla začít cca po roce 2025.
Národní akční plán jaderné energetiky navazuje na nedávno schválenou státní energetickou koncepci, která počítá s tím, že podíl jádra na výrobě elektřiny stoupne v ČR na zhruba 50 % z nynějších cca 35 %. Dnes schválený národní akční plán vnímáme jako dlouhodobou strategii, dlouhodobý nástin, jenž v tuto chvíli podle našeho názoru nemá vliv na aktuální ocenění akcií ČEZ. Zprávu tak vnímáme jako neutrální pro akcie ČEZ.
Nevyjasněných otázek je totiž kolem potenciální budoucí výstavby nových jaderných bloků stále mnoho. Zatím např. není jasné, kdo bude případnou stavbu financovat. Probírají se tři alternativy: buď to bude celé financovat samotný ČEZ nebo konsorcium firem včetně ČEZu (tzn., že by se do financování mohl zapojit i dodavatel stavby) a nebo nové bloky budou financovány samotným státem. Nejsou vyřešeny ani otázky případných státních garancí pro nové bloky. O nich by se mělo podle dnešního vyjádření vlády rozhodovat kolem roku 2025, tedy těsně před případným zahájením výstavby.
ČEZ již dříve několikrát deklaroval, že i přes loňské zrušení tendru na výstavbu dvou bloků v Temelíně, stále pracuje na dlouhodobých projektech týkající se případné výstavby nových jaderných bloků. Na tyto projekty jsou sice vynaloženy určité CAPEX, ale z pohledu celkových investičních výdajů představují marginální položky (letošní CAPEX ČEZ odhaduje kolem 38 mld. Kč, z toho každoroční investice spojené s jádrem se podle našich odhadů pohybují kolem 1 – 2 mld. Kč).
Aktuální debata o plánech budoucí výstavby nových jaderných bloků by tak podle našeho názoru neměla mít negativní dopad na hotovostní pozici ČEZu, která podle našich odhadů indikuje i pro nejbližší roky solidní dividendu (odhadujeme, že ČEZ by si mohl v nejbližších letech dovolit držet dividendový výplatní poměr na horní hraně stanoveného rozpětí, jenž je nyní 60 – 80 %).
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
Nejnovější:
- Frankfurtská burza roste, společnost Merck KGaA koupí SpringWorks Therapeutics za 3,9 mld. EUR
- Pražská burza v úvodu mírně roste, dnes je poslední den s nárokem na dividendu u Monety na BCCP
- Společnosti Karo Leather se v úvodu roku 2025 daří navyšovat produkci i marže
- Asijsko-pacifický region posiluje, Toyota Motor zvažuje odkup společnosti Toyota Industries
- Gen Digital: Zacks zvyšuje cílovou cenu akcií na 27 USD při stálém doporučení "neutral"
- Akciový výhled
- Primoco v roce 2024 zaznamenalo meziroční pokles a nedosáhlo na svůj výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Erste: Keefe Bruyette & Woods zvýšila cílovou cenu na 81 EUR se stávajícím doporučením „outperform“
- Očekávané události: Index výrobní aktivity dallaského Fedu (USA)