IEA očekává větší poptávku po ropě i produkci; včerejší zásoby ropy ukázaly na silnou poptávku v USA
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes v měsíční zprávě oznámila, že globální růst nabídky ropy bude navzdory poklesu cen ropy stále silný. Na druhé straně roste a bude výrazně růst poptávka po ropě. Nicméně právě s více rostoucí nabídkou ropy se zdá pravděpodobné, že nízké ceny ropy nebudou mít brzkého konce.
Konkrétně IEA zvýšila odhad růstu produkce zemí mimo OPEC o 200 tis. b/d denně na 1 mb/d. Navzdory částečnému zotavení cen z letošních minim je na ropném trhu stále přebytek ropy. Podle IEA produkce kartelu OPEC v květnu se zvýšila o 50 tis. b/d na 31,3 mb/d, což je nejvyšší hodnota od srpna roku 2012. Většina růstu produkce ropy za poslední měsíce byl hlavně díky zvýšení produkce Saudské Arábie a Iráku. Spojené arabské emiráty rovněž těží ropu na rekordních úrovních.
Na druhé straně pokles cen ropy očekávatelně zvýšil poptávku po ropě. IEA očekává růst poptávky po ropě v roce 2015 o 1,4 mb/d, což je vyšší hodnota než v předchozí měsíční zprávě.
Je na místě poznamenat, že současné poklesy zásob v USA (včera byl oznámen pokles 6,8 mb za týden), jsou ze dvou důvodů. Jedním jsou vysoké rafinérské marže, které motivují rafinérie zpracovávat více ropy, což je způsobeno vyšší spotřebou ropných produktů v USA a po světě a rovněž nižší cenou ropy. Druhým důvodem, proč zásoby v USA klesají, je výrazný pokles importů ropy včetně poklesu importu ropy z Kanady. Produkce v Kanadě je nižší přibližně o 0,5 mb/d kvůli údržbám u projektů ropných písků. Rovněž produkce je nižší kvůli požárům na některých místech, kde se ropa z písků těží. Zajímavostí je, že kanadská ropa WCS (West Canadian Select) se vůči WTI prodává s výrazně nižším diskontem než v předchozích měsících. Je to dáno tím, že se méně zahlcují ropovody přepravující ropu k rafinériím. Nicméně je nutné poznamenat, že produkce ropy v Kanadě se v řádu měsíců opět vrátí a letos a v první polovině příštího roku by měly být dokončeny některé projekty ropných písků, které na trh dodají stovky tisíc barelů denně.
Americké rafinérie zpracují přibližně 16,5 mil. barelů surové ropy denně. Přičemž přibližně polovina (8,8 mb/d) se zpracuje v oblasti Mexického zálivu (PADD 3), kde v minulém týdnu bylo dosaženo využití kapacity na úrovni 98,4 %. Druhou významnou oblastí pro zpracování ropy je Středozápad (PADD 2), kde se zpracuje 3,6 mb/d a využití kapacity zde bylo 94,7 %. Podle dat agentury Reuters by nejvyšší poptávka mohla být v červenci, protože poté opět začne sezóna oprav a údržby amerických rafinérií.
Středeční data o zásobách ropy rovněž ukázala, že se zvýšila produkce na Aljašce o 2 tisíce barelů denně. Zatímco odhad produkce ropy pro zbylých 48 států se zvýšil o 22 tisíc barelů denně. Celkově se tedy odhaduje, že produkce ropy v minulém týdnu dosáhla úrovně 9,61 mb/d, což je posunutí rekordní hodnoty týdenních dat od roku 1983. USA dosáhly historického maxima v listopadu roku 1970 při 10,044 mb/d.
Importy ropy se v minulém týdnu snížily o 750 tisíc b/d, přičemž importy z Kanady poklesly o více než 200 tisíc b/d.
Zdroj: EIA, IEA, Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Booking Holdings reportoval za 1Q, očištěná EBTIDA překonala očekávání analytiků o více než 40 %
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Colt CZ zveřejnil výroční finanční zprávu za rok 2024
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,93
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,58 %), zlato (-2,88 %) a ropa (-1,8 %)
- ČR: Měnová zásoba M2 v březnu meziročně vzrostla o 4,4 %
- Německo: HDP dle předběžných dat meziročně v 1Q klesl o 0,4 % dle odhadů
- Frankfurt v úvodu posiluje, výsledky reportovala Deutsche Post a Mercedes-Benz
- Německo: Míra nezaměstnanosti v dubnu na 6,3 % v souladu s očekáváním
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, reportovaly Erste a Komerční banka