Saudská Arábie navyšuje rafinérskou kapacitu ve světě a OPEC pochybuje o návratu íránské ropy na trh
Saudská Arábie nemá problém s nízkou cenou ropy ve střednědobém horizontu
Řada lidí zmiňuje zájem producentů ropy v kartelu OPEC na vysokých cenách ropy. Nicméně Saudská Arábie před časem začala stavět rafinérie ve své zemi a má podíly v několika amerických rafinériích. Nízké ceny surové ropy, které výrazně podporují rafinérské marže, Saudské Arábie musí vadit méně než zemím exportujícím pouze ropu.
Jedná se změnu strategie a přizpůsobení se nové realitě na ropném trhu. S očekávanou velkou poptávkou v Asii ve střednědobém horizontu Saudská Arábie vedle ropy bude prodávat stále více rafinérských produktů. V prostředí nízkých cen ropy se jedná o logický krok. Saudové rovněž dodávají rafinérské produkty do Evropy.
V Saudské Arábii ve spolupráci s například Royal Dutch Shell se postavila velká rafinérie na výrobu destilátů s kapacitou 400 tisíc barelů denně.
OPEC a jeho názor na návrat Íránu na ropný trh
Zajímavou zprávou bylo i vyjádření generálního sekretáře kartelu OPEC k návratu Íránu na ropný trh. Za podmínek, že produkce ropy ze zemí mimo OPEC bude klesat, bude dostatečně růst poptávka po ropě a nebude příliš růst produkce ropy v rámci kartelu OPEC. Jinými slovy podle kartelu OPEC by neměly ceny ropy příliš reagovat na návrat íránské ropy, protože to bude trh schopen absorbovat.
Ačkoliv íránský ministr řekl, že je země schopna v 6 nebo 7 měsících navýšit produkci ropy o 1 mb/d, řada analytiků je k tomu skeptická. Sankce by se mohly zrušit až v průběhu roku 2016. Analytici mluví o půl milionu barelů ropy za den. Írán potřebuje významné investice k navýšení produkce ropy, nicméně se stále jedná o významný faktor, který udrží ceny ropy na výrazně nižších úrovních než v předchozích letech.
Jeden z delegátů OPEC konkrétně zapochyboval, že by se Írán mohl vrátit na produkční kapacitu před sankcemi. Írán exportuje o polovinu méně ropy jen kvůli zavedení sankcí v roce 2012.
S Íránskou ropou se nicméně dá očekávat největší konkurence u asijských rafinérií, které pravděpodobně budou mít několik let stabilní dodávky levné ropy.
Zdroj: Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Booking Holdings reportoval za 1Q, očištěná EBTIDA překonala očekávání analytiků o více než 40 %
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Colt CZ zveřejnil výroční finanční zprávu za rok 2024
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,93
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,58 %), zlato (-2,88 %) a ropa (-1,8 %)
- ČR: Měnová zásoba M2 v březnu meziročně vzrostla o 4,4 %
- Německo: HDP dle předběžných dat meziročně v 1Q klesl o 0,4 % dle odhadů
- Frankfurt v úvodu posiluje, výsledky reportovala Deutsche Post a Mercedes-Benz
- Německo: Míra nezaměstnanosti v dubnu na 6,3 % v souladu s očekáváním
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, reportovaly Erste a Komerční banka