ČEZ: výsledky za 2Q 2015 (komentář)
Společnost ČEZ dnes představila na provozní úrovni výsledky, které byly téměř v souladu s naším očekáváním. Provozní zisk EBITDA tak za 2Q 2015 dosáhl úrovně 16,4 mld. Kč (-12,3 % y/y), zatímco my jsme prognózovali 16,3 mld. Kč. Po odečtení odpisů (podle očekávání společnost nezaúčtovala žádné mimořádné opravné položky k aktivům) činil provozní zisk EBIT 9,3 mld. Kč (naše očekávání 9,1 mld. Kč). V souladu s očekáváním tak mezi hlavní negativní vlivy patřily meziročně nižší realizační ceny elektřiny a meziroční pokles ziskovosti rumunských větrných farem. Očekávaným pozitivním vlivem do tuzemského segmentu prodeje bylo vysouzených 1,1 mld. Kč ze sporu se SŽDC. Ostatní segmenty (bulharská distribuce či tuzemská distribuce) nezaznamenaly v souladu s naším očekáváním výraznější meziroční změny.
ČEZ pozitivně překvapil (nás i trhy) na úrovni očištěného čistého zisku, který za 2Q 2015 dosáhl úrovně 8,1 mld. Kč, zatímco náš odhad činil 6,5 mld. Kč a odhad trhu 6,8 mld. Kč. Pozitivně se projevily mírně nižší nákladové úroky z dluhů a především vyšší než námi očekávané příjmy na položce „ostatní finanční náklady a výnosy“, kdy se zřejmě projevily vyšší než námi předpokládané příjmy z dividend.
Důležitou informací je však snížení letošního výhledu EBITDA ze 70 mld. Kč na 68 mld. Kč, zejména kvůli posunu dokončení obnovy a výstavby uhelných zdrojů, zpoždění přidělení zelených certifikátů v Rumunsku a rovněž kvůli prodloužení odstávky na Temelínu. Výhled čistého zisku byl ponechán beze změny. Již dříve jsme indikovali, že původní výhled EBITDA ve výši 70 mld. Kč byl poměrně ambiciózní, když náš odhad letošní EBITDA byl kolem úrovně 69 mld. Kč.
V celkovém kontextu hodnotíme dnešní zprávu jako mírně negativní, a to kvůli sníženému výhledu EBITDA.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech
- ČEZ je údajně blízko prodeji většinového podílu EDU II státu
- ČEZ: Trigon Dom Maklerski zvýšil cílovou cenu z 922,60 na 1072,6 Kč a ponechal doporučení na „sell“
- ČEZ dokončil prodej podílu ve společnosti Veolia Energie ČR
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
Nejnovější:
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v březnu meziročně vzrostla o 3,6 % při očekávání 4,0 %
- Frankfurtská burza posiluje
- Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024, tržby vzrostly o 5 %, čistý zisk zůstal stabilní
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024
- Na asijsko-pacifických trzích zavládl opatrný optimismus
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Německo: Spotřebitelská důvěra GfK v květnu na -20,6 b. při očekávání -25,8 b.
- Očekávané události: Velkoobchodní zásoby, spotřebitelská důvěra (USA)
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %