Jsou vysoké importy ropy do USA indikací nedostatku skladovacích prostor ve zbytku světa?
Cena ropy WTI po růstu na začátku týdne ve středu obnovila svůj pokles poté, co americký úřad EIA oznámil růst zásob ropy o více než 4 mil. barelů. Ačkoliv jsou známé indikace o tom, že v oblasti Mexického zálivu čekají na odbavení tankery podstatně delší dobu než je obvyklé, tak podle průzkumu agentury Bloomberg se ve středu očekával pokles zásob. Růst zásob pro některé obchodníky s ropou nebyl vůbec překvapením, protože lze očekávat vyšší frekvence odbavení tankerů, které v oblasti Mexického zálivu čekají. Nyní se nabízí klíčová otázka, zda importy ropy budou nadále neobvykle vysoké nebo se jednalo o krátkodobý výkyv a zásoby ropy budou v příštích týdnech klesat, což by se mělo pozitivně projevit na ceně ropy.
Importy ropy do USA v minulém týdnu vzrostly na 8,3 mb/d, zatímco před měsícem importy činily 7 mb/d. Importy se zvyšují nejvyšším tempem od září 2013 a většina dodatečné ropy je odbavena v oblasti Mexického zálivu.
Načasování a umístění tankerů je neobvyklé, protože rafinérie a obchodníci se snaží minimalizovat zásoby v Mexickém zálivu, aby se vyhnuly placení daní uvalené na zásobníky státem Texas a Louisiana.
V zimě a v létě je běžné, že zásoby ropy klesají, protože rafinérie zpracovávají nejvíce ropy kvůli sezónní poptávce. V létě je vyšší poptávka po benzínu, zatímco v zimě po topném oleji a dalším produktům.
Nicméně letošní zima je neobvykle mírná, což snižuje poptávku po topném oleji, tím se snižují marže rafinériím a trh tedy očekává, že zásoby ropy a rafinérských produktů budou nadále růst. Mírná zima se negativně projevuje i v cenách zemního plynu, o kterém jsme psali v tomto článku.
Na druhé straně rafinérie přesto zpracovávají sezónně rekordní objem ropy, jak ukazuje následující graf. Můžeme vidět, že poptávka po ropě ze strany rafinérií by měla v příštích měsících sezónně klesat.
Importy ropy z Kanady pomocí ropovodů nebo vlakem jsou poměrně stabilní, zatímco importy ropy pomocí tankerů jsou velice variabilní. Supertanker (VLCC) má kapacitu 2 mil. barelů a poté, co přijede do přístavu a je odbaven celním úřadem, tak je zaznamenán ve statistikách zásob ropy, které EIA zveřejňuje každou středu.
Načasování příjezdu tankerů a odbavení celním úřadem má tedy často rozhodující dopad, zda zásoby v daném týdnu budou klesat nebo růst.
Neobvykle vysoké importy v určitém týdnu jsou obvykle následovány výrazným poklesem importů v příštím týdnu kvůli načasování příjezdu. Nicméně importy rostou již čtvrtým týdnem, což je neobvyklé. V oblasti Mexického zálivu se odbaví ekvivalentně 14 supertankerů za týden, zatímco dříve se jednalo o 9 tankerů.
Většina dodatečné ropy pochází ze Saudské Arábie (2 tankery za týden navíc), Mexika (1-2 tankery navíc), Venezuely (1 tanker navíc) a Iráku (1 tanker navíc). Následující graf ukazuje vývoj týdenních importů ropy z jednotlivých zemí.
Podle analytika Johna Kempa z agentury Reuters důvod není zřejmý. Často se jednalo o to, že tankery se zpozdily kvůli dopravě (zajímavostí je, že i na moři u přístavů lze zaznamenat dopravní zácpu).
Druhým důvodem může být využívání zásobníků na americké pevnině, protože jsou lépe dostupné a levnější než v Evropě nebo Asii. O rozdílech v cenách měsíčních kontraktů jsme informovali a tyto rozdíly zajišťují, že je ziskové ropu skladovat. Rozdíly v měsíčních kontraktech se nyní v průměru pohybují na úrovni 1 dolar mezi každým kontraktem v příštích 6 měsících. Což více než pokrývá náklady na skladování v zásobnících na pevnině.
Současný růst importů do USA může být indikací, že na trhu dochází k nedostatku skladovacích prostor v jiných částech světa. V tomto případě lze očekávat, že importy budou nadále vysoké nebo můžou i nadále růst i v 1Q 2016.
Na druhé straně se může jednat o krátkodobou strategii obchodníků související s využíváním vysokých rozdílů v kontraktech. V tomto případě by se importy v následujících týdnech mohly vrátit na nižší úrovně.
Zdroj: EIA, Reuters, @JKempEnergy
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
- Starbucks reportoval slabší porovnatelné tržby, provozní zisk meziročně poklesl o 45 %