Denní report - úterý 22.12.2015
ČR: Pražská burza při sváteční aktivitě mírně posílila, SRN: Německá burza neudržela zisky a zakončila pod hranicí 10 500 bodů, USA: Wall Street končí silně v plusu
Pražská burza
Popis trhu
Pražská burza zakončila úterní seanci s mírným ziskem a to 0,15% na 929 bodech. Nicméně aktivita s blížícími se svátky klesá. Celkový zobchodovaný objem 400 mil. Kč zaostal za denním průměrem, který je téměř 700 mil. Kč. Dařilo se především Komerční bance se ziskem 1,3% na 4 839 Kč a akciím O2 s přírůstkem 1,21%. Elektrárenská společnost Čez (412 Kč +0,32%)stagnovala lehce nad včerejším závěrem. Dnes se nedařilo především pojišťovně Vig (-1,32% 675 Kč) a Unipetrolu (159 Kč -1,18%). Největší kurzový pohyb zaznamenalo nelikvidní NWR a to +11,11%. Naopak zbytek titulů zaznamenalo kurzovou změnu nepatnou, když se vešly do +- 0,5%.
Podnikové zprávy
Podle společnosti ČEZ by se třetí blok JE Dukovany měl spustit v příštím týdnu
Mluvčí společnosti ČEZ Jiří Bezděk dnes řekl, že by odstávka třetího bloku JE Dukovany měla v příštím týdnu skončit. Další dva bloky zůstanou odstavené i přes Nový rok.
Průběžné na webových stránkách informujeme o plánu spuštění bloků JE Dukovany. Podle posledních informací z 11. prosince by se bloky měly spouštět podle následujícího plánu.
1. blok by měl být spuštěn dříve, a to 26. ledna místo 1. února.
2. blok by měl být spuštěn později, a to 16. února místo 1. února.
3. blok by měl být spuštěn 29. prosince, což je o 1 den dříve.
4. blok je nyní jediný funkční a odstávku ČEZ plánuje v období 5. února - 8. dubna místo 23. ledna - 20. února.
Německo
Hlavní zprávy
Spotřebitelská důvěra GfK (leden):
aktuální hodnota: 9,4
očekávání trhu: 9,3
předchozí hodnota: 9,3
Index importních cen (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: -0,2 %
očekávání trhu: -0,2 %
předchozí hodnota: -0,3 %
Index importních cen (y-y) (listopad):
aktuální hodnota: -3,5 %
očekávání trhu: -3,7 %
předchozí hodnota: -4,1 %
Popis trhu
Ačkoliv index DAX dnes rostl až o 1 %, tak s poklesem futures na US indexy a následným nepřesvědčivým růstem amerických trhů se nepodařilo německé burze zakončit v kladných hodnotách. Přesto řada titulů připsala zisky nad 1 %. Kupříkladu se jednalo o stavební společnost HeidelbergCement (HEI; +2,0 %), energetickou společnost Linde (LIN; +1,8 %) a technologický koncern ThyssenKrupp (TKA; +1,6 %).
V červených číslech zakončil výrobce polovodičů Infineon Technologies (IFX; -1,7 %), pojišťovna Munich Re (MUV2; -1,1 %) a aerolinky Lufthansa (LHA; -0,8 %).
USA
Hlavní zprávy
Deflátor HDP (3Q - třetí, konečný):
aktuální hodnota: 1,3 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: 1,3 %
Jádrový index výdajů na osobní spotřebu (q-q) (3Q - třetí, konečný):
aktuální hodnota: 1,4 %
očekávání trhu: 1,3 %
předchozí hodnota: 1,3 %
Růst HDP (q-q) (anualizováno) (3Q - třetí, konečný):
aktuální hodnota: 2,0 %
očekávání trhu: 1,9 %
předchozí hodnota: 2,1 %
Osobní spotřeba (3Q - třetí, konečný):
aktuální hodnota: 3,0 %
očekávání trhu: 2,9 %
předchozí hodnota: 3,0 %
Index výrobní aktivity richmondského Fedu (prosinec):
aktuální hodnota: 6
očekávání trhu: -1
předchozí hodnota: -3
Prodeje existujících domů (listopad):
aktuální hodnota: 4,76 mil.
očekávání trhu: 5,34 mil.
předchozí hodnota: 5,36 mil.; revize: 5,32 mil.
Prodeje existujících domů (m-m) (listopad):
aktuální hodnota: -10,5 %
očekávání trhu: -0,4 %
předchozí hodnota: -3,4 %; revize: -4,1 %
Index cen domů FHFA (m-m) (říjen):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,8 %
Očekávané události
13:00 Index žádostí o hypotéky MBA (18. prosince): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: -1,1 %
14:30 Osobní příjem (listopad): očekávání trhu: 0,2 %, předchozí hodnota: 0,4 %
14:30 Osobní výdaje (listopad): očekávání trhu: 0,3 %, předchozí hodnota: 0,1 %
14:30 Index jádrových výdajů na osobní spotřebu (m-m) (listopad): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,0 %
14:30 Index jádrových výdajů na osobní spotřebu (y-y) (listopad): očekávání trhu: 1,3 %, předchozí hodnota: 1,3 %
14:30 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (listopad - předběžný): očekávání trhu: -0,6 %, předchozí hodnota: 2,9 %
14:30 Zakázky na kapitálové statky bez zbraní a letadel (listopad - předběžný): očekávání trhu: 0,5 %, předchozí hodnota: -0,5 %
16:00 Prodeje nových domů (listopad): očekávání trhu: 505 tis., předchozí hodnota: 495 tis.
16:00 Prodeje nových domů (m-m) (listopad): očekávání trhu: 2,0 %, předchozí hodnota: 10,7 %
16:00 Index spotřebitelské důvěry University of Michigan (prosinec - konečný): očekávání trhu: 92,0, předchozí hodnota: 91,8
Popis trhu
Po včerejšku i dnes rostly americké akciové indexy. Šťávu jim dodaly především energetické tituly a těžaři, kterým pomohla rostoucí cena ropy. Do konce roku nejsou na programu žádná významná makrodata (poslední proběhla dnes) a tak burza obchoduje ve vánočním režimu, tedy za snižujících se objemů. Mimo již zmíněných sektorů rostly i firmy z oboru průmyslu. Například Caterpillar (CAT +4,86%) je dnes lídr tohoto sektoru a umazává ztráty z posledního měsíce zaviněného soudním sporem a pokutou za krádež obchodního tajemství. Na základě slušných předběžných dat o maloobchodních tržbách v průběhu prosince rostl i Wal-Mart (WMT +1,63%). Po ohlášení převzetí společnosti SolidFire Inc. v hodnotě 870 milionů dolarů klesaly akcie softwarového NetAppu (NTAP -4,96%).
Podnikové zprávy
Výsledky společnosti ConAgra zaostaly za očekáváním analytiků
ConAgra Foods (CAG) za 2Q 2016 | ||||
---|---|---|---|---|
2Q 2016 | Konsensus 2Q 2016* | 2Q 2015 | ||
Tržby (mld. USD) | 3,093 | 3,104 | 4,150 | |
Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) | 0,58 | 0,598 | 0,610 |
*průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Bloomberg
Potravinářská společnost ConAgra Foods (CAG) oznámila před otevřením trhů výsledky za 2Q fiskálního roku 2016, které zaostaly za očekáváním analytiků. V dubnu letošního roku nastoupil na místo CEO Sean Connoly, který v té době oznámil plán řady růstových opatření. Jednalo se například o prodej značek a spojených aktiv, které zaznamenávají pokles tržeb.
ConAgra v dnešním prohlášení oznámila, že plánovaný prodej značky a příslušných aktiv TreeHouse je stále v jednání. Společnost chce prodejem získat 2,7 mld. dolarů a prodej by se měl uskutečnit v 1Q 2016. Vyčlenění aktiv Lamb Westen by mělo dojít na podzim příštího roku.
Komodity
Železná ruda
Australská vláda snížila výhled ceny pro železnou rudu na rok 2016 o 19 % kvůli rostoucímu přebytku
Největší exportér železné rudy Austrálie snížil výhled ceny pro železnou rudu v roce 2016 o 19 %. Důvodem je přetrvávající vysoká nabídka a očekávání ohledně zpomalujícího se ekonomického růstu v Číně, který se negativně projeví u poptávky po železné rudě.
Jen za letošní rok se cena železné rudy propadla o 43 %. Nízkonákladoví producenti Rio Tinto Group, BHP Billiton a Vale zvyšovali nabídku, aby bránili tržní podíl, když hrozilo, že se bude snižovat poptávka v Číně. Podle australské vlády se může export železné rudy v příštím roce o zvýšit 13 %, přičemž letos byl nárůst o 7 %.
Australská vláda dále uvedla, že rostoucí nabídka z Austrálie a Brazílie bude tlačit spotové ceny železné rudy níže. Přebytečná kapacita čínských oceláren se bude nadále negativně projevovat na cenu oceli, a tím snižovat motivaci zvyšovat produkci oceli. Právě železná ruda se využívá při produkci oceli.
Výhled ceny australskou vládou se váže k spotové ceně s dodáním do Qingdao v Číně. Tuna se nyní obchoduje za 40,80 dolaru, přičemž 11. prosince v době finanční krize roku 2008 se železná ruda obchodovala za 38,30 dolaru za tunu.
Vláda očekává, že australští velcí exportéři zvýší v Číně tržní podíl, a tím vytlačí menší hráče.
V minulém týdnu investiční banka Goldman Sachs řekla, že ceny železné rudy zůstanou pod 40 dolarů následující tři roky. Na druhé straně banka očekává, že se zavírání dolů v příštím roce zrychlí kvůli negativnímu prostředí v čínském ocelářském průmyslu.
U ropy je problém v rostoucí nabídce, která nadále převyšuje poptávku, nicméně výhled růstu poptávky je poměrně optimistický. U železné rudy je problém větší. Nabídka nadále roste, ale poptávka podle očekávání může i klesat. Čínská vláda v poslední době chce Čínu přeorientovat z růstu taženým investicemi na růst tažený spotřebou a službami.
Australská vláda očekává, že se produkce oceli v Číně sníží z 808 mil. tun v roce 2015 na 800 mil. tun v roce 2016. Čínský institut China Iron and Steel Association očekává, že se produkce oceli sníží v příštím roce až na 783 mil. tun.
Topný olej a benzín
Ropné rafinérie mají v zimě z výroby benzínu větší zisky než z topného oleje
Mírná zima je poměrně častým tématem pro americký ropný a plynový průmysl. Cena zemního plynu již zaznamenala 14letá minima a nižší poptávka po topném oleji se negativně projevuje i na ceně surové ropy. Nicméně mírná zima je i v Evropě, kde zásoby topného oleje rostou navzdory sezónně vyšší poptávce. Což se negativně projevuje na rafinérských maržích, přičemž se jedná o globální problém. Pro americké rafinérie je Evropa významným trhem, kde prodávají rafinérské produkty. Zajímavostí je, že některé tankery se nedávno uprostřed Atlantského oceánu otočily, protože v Evropě nemohly najít kupce.
Pro ropný průmysl je důležitý tzv. crack spread, což je zjednodušeně rozdíl mezi rafinérským produktem a cenou surové ropy. V létě jsou vyšší ceny benzínu než v zimě, zatímco topný olej stojí v zimě více než v létě. V případě, že by cena surové ropy byla po celý rok konstantní.
Každý prosinec alespoň od roku 2006 (podle dostupných údajů) byl měsícem, kdy topný olej (Heating oil, Gas Oil) byl pro rafinérie ziskovější než benzín. Tzn., že výrobou topného oleje v zimě rafinérie získá více peněz než výrobou benzínu. Tento rok je ale specifický tím, že je to přesně naopak.
Následující graf ukazuje vývoj ziskovosti z výroby benzínu (Gasoline profit – bílá křivka) a topného oleje (Gasoil profit – modrá křivka). Je vidět, že pro rafinérie není klíčová cena surové ropy, ale její cena v relaci k prodejní ceně produktů ( v létě se cena ropy WTI pohybovala kolem 60 dolarů). Od poloviny listopadu se ziskovost benzínu začala zvyšovat, zatímco u topného oleje klesala. Nyní je v zimě ziskovější vyrábět benzín, což není obvyklé.
Poptávka po benzínu je obecně stimulována díky nízkým cenám surové ropy a mírná zima poptávce rovněž pomáhá. Cena benzínu se tedy zvyšuje, tím jak roste poptávka v USA a v Evropě. Na druhé straně mírná zima stlačí cenu topného oleje níže, ale domácnosti poptávku příliš nezvýší.
Podle konzultantské společnosti Petromatrix se prodeje benzínu v listopadu meziměsíčně zvýšily o 6,1 %, což je nejvíce za posledních 11 měsíců. V Itálii se prodeje zvýšily o 2,4 %, zatímco ve Velké Británii v říjnu vzrostly o 4,1 %.
Spotřeba benzínu v USA se ve čtyřech týdnech končícím 11. prosince se v průměru pohybovala kolem 9,2 mil. barelů za den, což je v tomto období roku nejvíce od roku 2007.
Nízká poptávka po topném oleji se projevuje i v rostoucích zásobách. Druhý graf ukazuje vývoj zásob topného oleje v evropských přístavech ARA (Amsterdam, Rotterdam a Antwerpy).
Do Evropy se v poslední době ve větší míře dodává diesel a topný olej z Blízkého východu a Indie.
Vysoká poptávka po benzínu pomáhá navyšovat ziskovost u výroby nafty na osmiletá maxima, protože naftu lze využít při výrobě benzínu. Poptávka po naftě se zvyšuje i díky vyšší petrochemické poptávce v Asii.
O změnách v dodávkách ropy do Evropy a dopadu na evropský rafinérský sektor jsme informovali zde.
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025