Denní report - čtvrtek 14.01.2016
ČR: Pražská burza propadla pod úroveň 900 bodů, SRN: Německá burza snížila ztráty, nicméně přesto většina akcie zakončila výrazným poklesem, USA: Wall Street po volatilní seanci uzavírá silně v plusu
Pražská burza
Popis trhu
Po včerejších výprodejích na zámořských trzích, kdy indexy zakončily na denních minimech, se prodejní nálada přelila na asijské burzy a dále pak do Evropy. Silně negativní sentiment zasáhl i pražskou burzu. Index PX nakonec odevzdal -1,76% a uzavřel mírně pod psychologickou úrovni 900 bodů na hodnotě 898. Ztrácela většina emisí, přičemž nejvíce zatížila index Erste Bank, která odepsala -3,74% na 701 Kč. Komerční banka padla pod úroveň 4 900 Kč, což znamená ztrátu -1,87%. S pokračujícím poklesem cen el. energie se Čez přibližuje k metě 400 Kč a klesl dnes o -1,57%. Nejztrátovější byly akcie Cme, které propadly o -6,06% na 62 Kč. Proti prodejní náladě se vydaly akcie Fortuny (81 Kč +2,79%) po zvýšeném doporučení od Erste Bank. Celkové objemy obchodů byly dnes nadprůměrné, když přesáhly 900 mil. Kč.
Podnikové zprávy
Zítra je poslední možnost pro přihlášení do odkupu akcií PLG
Erste Group zvýšila investiční doporučení pro společnost Fortuna z "redukovat" na "koupit"
J&T snižuje doporučení akciím O2
Německo
Hlavní zprávy
HDP (bez sezónního očištění) (y-y) (2015):
aktuální hodnota: 1,7 %
očekávání trhu: 1,7 %
předchozí hodnota: 1,6 %
Maastrichtská kritéria (podíl deficitu veřejných financí na HDP) (2015):
aktuální hodnota: 0,5 %
očekávání trhu: 0,5 %
předchozí hodnota: 0,6 %
Očekávané události
08:00 Registrace nových aut (prosinec): očekávání trhu: --, předchozí hodnota: 13,7 %
11:00 Obchodní bilance (sezónně očištěno (listopad): očekávání trhu: 21,0 mld., předchozí hodnota: 19,9 mld.
11:00 Obchodní bilance (bez sezónního očištění) (listopad): očekávání trhu: 23,0 mld., předchozí hodnota: 24,1 mld.
Popis trhu
V ranních hodinách se negativně na trzích projevila zpráva agentury Reuters o zpobybnění potřeby nových měnových stimulů ze strany ECB řadou guvernérů bez uvedení konkrétních jmen. Přesto německá burza zaznamenala největší propad až po zprávě o zabavení počítačů automobilky Renault v rámci vyšetřování korektního chování motorů při emisních testech. Zveřejněné zprávy ukazují pouze na sběr informací o automobilce Renault francouzskými úřady a není jisté, zda k nějakému pochybení ze strany společnosti docházelo. Přesto akcie klesly o 10 % (na denním minimu se jednalo o pokles o 20 %). Tato zpráva zasáhla i automobilky v rámci indexu DAX, když kupříkladu Daimler klesal i o 6 %, na druhé straně akcie (DAI) zakončily o 3,6 % níže. Největší ztrátu zaznamenala banka Deutsche Bank (DBK), která oslabila o 4,3 % na mnohaletá minima.
Na druhé straně se dařilo akciím výrobce hnojiv K+S (SDF; +3,0 %) a na zelené nule zakončila technologická společnost Siemens (SIE; +0,2 %).
Podnikové zprávy
Reuters: někteří členové ECB jsou skeptičtí ohledně nových monetárních stimulů
Akcie francouzské automobilky Renault klesají o 20 % kvůli potenciálnímu porušování emisních testů
USA
Hlavní zprávy
Index importních cen (m-m) (prosinec):
aktuální hodnota: -1,2 %
očekávání trhu: -1,3 %
předchozí hodnota: -0,4 %; revize: -0,5 %
Index importních cen (y-y) (prosinec):
aktuální hodnota: -8,2 %
očekávání trhu: -8,4 %
předchozí hodnota: -9,4 %; revize: -9,5 %
Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti (9. ledna):
aktuální hodnota: 284 tis.
očekávání trhu: 275 tis.
předchozí hodnota: 277 tis.
Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (2. ledna):
aktuální hodnota: 2263 tis.
očekávání trhu: 2210 tis.
předchozí hodnota: 2230 tis.; revize: 2234 tis.
Bloomberg index spotřebitelského komfortu (10. ledna):
aktuální hodnota: 44,4
očekávání trhu: --
předchozí hodnota: 44,2
Změna zásob plynu podle EIA (8. ledna):
aktuální hodnota: -168
očekávání trhu: -176
předchozí hodnota: -113
Očekávané události
14:30 Maloobchodní tržby (m-m) (předběžný) (prosinec): očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: 0,2 %
14:30 Index výrobních cen (m-m) (prosinec): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: 0,3 %
14:30 Jádrový PPI (m-m) (prosinec): očekávání trhu: 0,1 %, předchozí hodnota: 0,3 %
14:30 Index výrobních cen (y-y) (prosinec): očekávání trhu: -1,0 %, předchozí hodnota: -1,1 %
14:30 Jádrový PPI (y-y) (prosinec): očekávání trhu: 0,3 %, předchozí hodnota: 0,5 %
14:30 Newyorský výrobní index (leden): očekávání trhu: -4,00, předchozí hodnota: -4,59
15:15 Průmyslová produkce (m-m) (prosinec): očekávání trhu: -0,2 %, předchozí hodnota: -0,6 %
15:15 Využití kapacit (prosinec): očekávání trhu: 76,8 %, předchozí hodnota: 77,0 %
Popis trhu
Z tříměsíčních minim se hodinu po otevření trhů americké akcie vydaly prudce směrem opačným a aktuálně připisaly téměř dvě procenta. Vůdčími sektory, které táhly trhy vzhůru, byly energetika a zdravotní péče. Například Exxon Mobil Corp. (XOM + 5,18%) nebo Chevron (CVX + 5,04%) připisali značné zisky. Za stabilizací sektoru hledejme rostoucí cenu ropy, která přidává 3 procenta na 31,5 dolaru (WTI) a 31 dolaru (Brent). Nacházíme se na startu výsledkové sezóny a s čerstvými fundamenty se, doufejme, volatilita trhů sníží. Uklidnění finančnímu sektoru dnes s výsledky přispěla i banka JP Morgan Chase (JPM +2,35%), která úspěšně snížila náklady a překonala odhady trhu. V průběhu dne mluvil předseda St. Louiského FEDu Ballard, který naznačil, že díky nízkým cenám ropy očekává nižší proinflační tlaky. Trhy z podtónu vyvozují, že další zvyšování sazeb by mohlo nabrat volnější tempo.
Podnikové zprávy
Goldman Sachs plánuje propustit 10 % dluhopisových traderů
Expozice vůči dluhům energetických firem může znamenat problém pro americké banky
Infosys reportoval meziroční nárůst zisku a zvýšil výhled
Prodeje kamer GoPro zaostaly za očekáváním, akcie odepisuje 18 %
JP Morgan Chase oznámila ve 4Q růst zisku o 10 % díky poklesu nákladů
Maloobchodní prodejce Best Buy oznámil pokles tržeb o svátcích; akcie -9 %
Komodity
Citigroup snižuje výhled cen pro železnou rudu kvůli přetrvávající vysoké nabídce
Tomáš Spousta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025
- Denní report - pátek 11.04.2025