Jsou ceny ropy blízko svého vrcholu?
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) minulý týden v měsíční zprávě zveřejnila, že cena ropy již pravděpodobně videla své dno. Podle analytiků Citigroup, která v minulých letech byla jedna z nejvíc skeptických bank na ropu, 26 dolarů již neuvidíme. Banka Goldman Sachs v 1Q očekávala rozpětí cen 20-40 dolarů za barel, zatímco na 2Q očekává rozpětí 25-45 dolarů.
Cena ropy WTI v minulém týdnu překonala na krátkou chvíli i 39 dolarů, zatímco Brent se pohyboval několik dní nad 40 dolary. Řada ropných společností za tyto ceny hedgovala (zajišťovala se proti budoucímu poklesu) formou prodejů kontraktů s pozdější splatností. Tyto kontrakty v příštích letech stojí i 45 dolarů a v případě předprodejů se jedná o indikaci, že ropné společnosti při těchto cenách mohou těžit. Může se rovněž jednat o to, že ropné společnosti nevěří v udržitelnost růstu cen ropy. Cena ropy se z lednových minim zvýšila o téměř 50 % z 26 na 39 dolarů.
Bude se opakovat rok 2015?
V létě roku 2015 se ropa obchodovala v poměrně úzkém rozpětí 58-60 dolarů. Ropné společnosti reagovaly na tyto ceny opětovným zvýšením produkce ropy z břidlic. Vzhledem k pokračujícímu poklesu nákladů na těžbu, lze očekávat, že se produkce ropy zvýší při nižších cenách než v roce 2015.
Analytik IHS Energy Jamie Webster včera agentuře Bloomberg řekl, že při růstu cen ropy budou americké společnosti rychle reagovat. K dosažení rovnováhy na ropném trhu je nutné, aby americká produkce klesala.
Americké produkce ropy se z úrovní loňského léta snížila o 5,5 % a při nízkých cenách ropy lze očekávat pokračující pokles. Na druhé straně růst cen ropy tento proces pouze oddaluje a podle Goldman Sachs se může stát, že předčasné zvýšení cen ropy nemusí vydržet.
Ceny ropy mohly a mohou být podpořeny odstávkami ropovodů v Iráku nebo v jiných zemích. Někteří účastníci na trhu mohli očekávat i pozitivní výsledek jednání zemí o zafixování úrovně produkce. Řada analytiků je ale k tomu skeptická, protože Írán již několikrát zopakoval, že na dohodu přistoupí až po zvýšení vlastní produkce. Další schůze zemí jednájící o zafixování produkce by měla být v dubnu.
Jamie Webster poukázal na podobnost růstového trendu v letošním a loňském roce. Cena ropy se z poloviny března 2015 zvýšila ze 42 dolarů o 40 % až na 61 dolarů v červnu. Z 61 dolarů se poté v srpnu 2015 propadla pod 40 dolarů a celý podzim se obchodovala v rozpětí 42-50 dolarů.
Náklady na těžbu ropy z břidlic
Podle konzultantské společnosti Rystad Energy se náklady na těžbu ropy z břidlic v USA snížily v průběhu let 2013 až 2015 o 40 %. Celková produkce ropy v USA včetně konvenčních zdrojů z loňských úrovní 9,7 mb/d klesla na 9 mb/d. Nicméně produkce je nadále vysoká i přes propad počtu aktivních ropných vrtů na nejnižší úrovně od roku 2009.
Kartel OPEC v měsíční zprávě očekává, že produkce zemí mimo OPEC letos klesne o 700 tisíc barelů denně, nicméně kvůli poklesu nákladů není jisté, zda se očekávání naplní.
Analytik Olivier Jakob z Petromatrix očekává, že rozpětí pro ziskovou těžbu ropy z břidlic je 45-55 dolarů za barel.
Produkce ropy z břidlic se rychle může zvýšit kvůli nedokončeným ropným pumpám, které se mohou dokončit po růstu cen ropy (článek z minulého roku zde).
Zdroj: Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
- Starbucks reportoval slabší porovnatelné tržby, provozní zisk meziročně poklesl o 45 %