Jednání členů OPEC a Ruska o zmrazení produkce ropy skončilo fiaskem
V neděli jednali členové ropného kartelu OPEC s Ruskem o zmrazení produkce ropy na lednových úrovních. V pátek jsme informovali, že trh může být výsledkem zklamán a ropa může v pondělí reagovat výrazným poklesem.
Téměř všichni členové kartelu OPEC a Rusko s dohodou o zmrazení produkce souhlasili, nicméně do opozice se dostala Saudská Arábie, která by souhlasila jen v případě, pokud by souhlasil i Írán. Tuto pozici princ Saudská Arábie oznámil již začátkem dubna. Zástupce Iráku neskrýval zklamání, zatímco ministr pro ropu Ruska si postěžoval, že některé země změnily pozici těsně před zahájením jednání.
Vztahy mezi Íránem a Saudské Arábie mohou vést Saudskou Arábii ke zvýšení produkce ropy, protože tato země ztrácí tržní podíl především v Asii. Írán bude nadále zvyšovat produkci, když se mu zrušily v lednu sankce. V případě zmrazení produkce Saudskou Arábií by došlo k tomu, že by země relativně oslabilo vůči Íránu, což není zájem Saudské Arábie.
V polovině února se čtyři země včetně Saudské Arábie a Ruska dohodly na zmrazení produkce, což mohlo část trhu vést k optimismu. Írán nejprve řekl, že se jednání zúčastní, ale že se zmrazením produkce souhlasit nebude. Nakonec na jednání nebyl ani jeden zástupce Íránu, což výrazně snižuje pravděpodobnost, že se země v blízké době dohodnou.
Zajímavé rovněž je, že Írán o víkendu vyjednal před jednáním s Evropou dodávky ropy v objemu 700 tisíc barelů denně.
Negativní sentiment ohledně jednání do jisté míry vyvažuje stávka zaměstnanců v ropném sektoru v Kuvajtu. Produkce ropy se snížila z 3 mb/d na 1,1 mb/d, což by mohlo výrazně snížit přebytek ropy na trhu v případě dlouhého trvání.
Cena ropy WTI květnového kontraktu se po otevření trhů ihned propadly o téměř 7 % z 40,42 dolaru na 37,61 dolaru za barel. V případě ropy Brent se jednalo o pokles z 43,10 dolaru na 40,87 dolaru za barel. Cena ropy WTI v ranních hodinách koriguje propad na 38,54 dolaru, zatímco Brent se drží nízko u ceny 41,30 dolaru za barel.
Následující graf ukazuje reakci trhu po víkendovém jednání ropných producentů.
Zdroj: Reuters, Bloomberg
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- ČEZ: Stát koupí 80% podíl v EDU II (+komentář analytika)
- Frankfurtská burza uzavírá obchodní seanci s růstem
- Pražská burza ve středu odepisovala
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA se k 25. dubnu snížily o 2 696 tis. barelů
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
- Starbucks reportoval slabší porovnatelné tržby, provozní zisk meziročně poklesl o 45 %