Komentář k vývoji akcií ČEZ
V kontextu jednoho roku je pokles akcií ČEZ způsoben zejména negativním trendem ve vývoji tržních cen elektřiny. Od poloviny loňského roku totiž cena elektřiny na německé burze poklesla z cca 32 EUR/MWh až na historická minima kolem 21 EUR z počátku letošního roku. Akcie ČEZ reagovala poklesem z úrovní kolem 600 Kč až na cca 370 Kč. K vývoji kurzu akcie nepřispěl ani slabší loňský vývoj hospodaření samotné společnosti, kdy management postupně, zejména kvůli neplánovaných odstávkám na svých jaderných elektrárnách, snižoval výhled provozní ziskovosti. Ta nakonec za rok 2015 skončila výrazně níže, než se původně předpokládalo (z původní očekávky managementu ve výši 70 mld. Kč byla nakonec EBITDA ve výši 65,1 mld. Kč).
V letošních jarních měsících se však začala situace na trhu s elektřinou zlepšovat. Cena elektřiny se odrazila od svých minim, v průběhu jara postupně posilovala a přidala zhruba 25 % na úrovně kolem 26 - 27 EUR. Tento obrat na ceně elektřiny, společně s blížící se velmi slušnou dividendou ve výši 40 Kč na akcii, vytvářel v posledních měsících a týdnech podporu pro akcie ČEZ, které se vyšplhaly až k úrovním kolem 460 Kč. V minulém týdnu se akcie poprvé obchodovaly bez nároku na dividendu, tudíž ve středu 8. června při zahájení obchodování poklesly o výši čisté dividendy (tedy o 34 Kč) na cca 426 Kč. To je vyloženě technický pokles, jenž souvisí pouze s výplatnou dividendy a nelze ho tedy hodnotit nijak negativně.
V posledních třech dnech akcie ČEZu výrazněji korigovaly až k úrovním kolem 390 Kč. Domnívám se, že tento aktuální vývoj byl způsoben výhradně negativním sentimentem na zahraničních trzích, kdy momentálně panuje nervozita ohledně blížícího se referenda o (ne)setrvání Velké Británie v EU (tzv. "Brexit"). Akcie ČEZ tak aktuálně klesaly pod vlivem obecného negativního sentimentu, pokles nesouvisel se samotným vývojem hospodaření společnosti, se samotným fundamentem na trhu s elektřinou (cena elektřiny, jak popisuji výše, naopak v posledním období vzrostla).
Podle aktuálního srovnání s ostatními konkurenčními západoevropskými energetickými společnostmi jsou akcie ČEZ relativně levné. Včerejší cena blízko 390 Kč implikovala, že se ČEZ obchoduje na 11,2x, resp. 5,5x násobku očekávaného letošního P/E, resp. EV/EBITDA. Západoevropské utility se aktuálně obchodují podle mediánu na cca 12,7x, resp. 5,97x násobku. To podle mého odhadu indikuje, že by se akcie ČEZ měly v nejbližších týdnech obchodovat spíše v pásmu 420 - 440 Kč. Jestli se pak ČEZ výrazněji posune přes 440 Kč, bude záležet zejména na budoucím vývoji cen elektřiny.
Dnes se ČEZ odráží od včerejších lokálních minim a posiluje o zhruba 3 - 4 % na cca 408 Kč. Každopádně v těchto dnech je potřeba počítat se zvýšenou volatilitou, nervozitou spojenou s blížícím se referendem ve Velké Británii, které se koná 23. června.
Jan Raška, analytik
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- ČR: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Vydáváme novou analýzu na akcie Komerční banky s cílovou cenou 1 056 Kč a doporučením „Držet“
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 1Q 2025
- Dividendy německých akcií z indexu DAX 40 v roce 2025
- Představení Alphabet: Technologický konglomerát, který už není jenom o vyhledávači Google (2. část)
- Představení Alphabet: Technologický konglomerát, který už není jenom o vyhledávači Google (1. část)
- Zvyšujeme cílovou cenu na akcie Colt CZ z 698 Kč na 791 Kč, potvrzujeme doporučení „Akumulovat"