Americké banky prošly stresovými testy a aktualizovaly programy zpětných odkupů
Americká centrální banka FED včera po uzavření trhů zveřejnila výsledky stresových testů pro banky provozované na americkém trhu. Přední americké banky jako JP Morgan, Citigroup, Goldman Sachs nebo Bank of America úspěšně prošly a mohly navýšit programy zpětných odkupů a dividendu. Na druhé straně pobočky bank Deutsche Bank a Santander testy neprošly.
Deutsche Bank Trust a Santander Holdings USA neprošly stresovými testy kvůli „značným nedostatkům v procesech plánování kapitálu“. Obě instituce mají podle FEDu dostatek kapitálu a jejich finanční stav zaznamenal od posledních testů zlepšení. Nicméně jejich plány jsou založeny na předpokladech a analýzách, které nejsou podle FEDu odůvodněné.
Morgan Stanley musí do konce roku vypracovat nový plán pro řízení kapitálu, protože i zde FED našel některé nedostatky.
Morgan Stanley po uzavření trhů oznámila zvýšení kvartální dividendy na 20 centů a program zpětného odkupu akcií ve výši 3,5 mld. dolarů v průběhu následujícího roku. JP Morgan navýšila program zpětného odkupu akcií z 6,4 mld. na 10,6 mld. dolarů. Citigroup ztrojnásobila dividendu na 16 centů a oznámila program zpětného odkupu akcií ve výši 8,6 mld. dolarů. Bank of America zveřejnila zpětný odkup ve výši 5 mld. dolarů a zvýšila kvartální dividendu z 5 na 7,5 centů. Instituce American Express oznámila růst dividendy z 29 na 32 centů a zpětný odkup akcií ve výši 3,3 mld. dolarů. V případě Goldman Sachs FED schválil plán na řízení kapitálu včetně zvýšení dividendy a zpětného odkupu, banka nicméně nezveřejnila podrobnosti.
Stresové testy FED provádí, aby analyzoval banky, zda by měly dostatek kapitálu v hypotetickém scénáři prudkého a dlouhodobého ekonomickému poklesu.
V nejhorším scénáři se jedná o míru nezaměstnanosti v USA na úrovni 10 % (nyní je kolem 5 %), propad akciových trhů a negativní výnosy amerických dluhopisů. V takovém případě FED odhaduje, že by bankovní sektor zaznamenal ztráty z nesplacení dluhů ve výši 385 mld. dolarů.
V mírnějším scénáři FED počítá s mírnou americkou recesí a deflací, zatímco třetí scénář počítá s průměrnou projekcí ekonomů.
Akcie amerických bank v průběhu obchodování převážně rostly a po uzavření trhů zisky navyšovaly. Investoři pozitivně reagovali na oznámené programy zpětných odkupů a zvýšení dividend.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Americké akcie v úvodu obchodování rostou, reportovaly UnitedHealth, American Express a další
- American Express v 1Q reportovala zisk na akcii nad očekávání a potvrdila svůj roční výhled
- Americká banka Citi zveřejnila výsledky za 1Q, překonala očekávání analytiků v obchodování na trzích
- Americké akcie posilují, výsledky zveřejnily společnosti Bank of America a Johnson & Johnson
- Bank of America v 1Q zaznamenala 6% nárůst výnosů a překonala analytická očekávání
Nejnovější:
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu
- Vývoj cen komodit: Pšenice (-1,83 %), kukuřice (-1,29 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,95