KB: Projekce hospodaření za Q1-2017
Komerční banka zveřejní výsledky svého hospodaření za 1Q 2017 ve čtvrtek 4. 5. 2017 v 7:00 hod. Konferenční hovor pro analytiky a investory se uskuteční ve stejný den od 14:00 středoevropského času. Očekáváme, že Komerční banka vykáže meziroční pokles očištěného zisku (bez zahrnutí jednorázového výnosu z prodeje nemovitosti) o 7 % ve výši 2,7 mld. Kč.
Za první čtvrtletí letošního roku zaznamenaly celkové provozní výnosy Komerční banky dle našeho odhadu cca 0,5% meziroční nárůst na 7 729 mil. Kč. Čistý úrokový výnos za Q1/17 očekáváme meziročně stabilní ve výši 5,22 mld. Kč (-0,3 % r/r). Stejně jako v předchozích čtvrtletích předpokládáme, že vyšší obchodní objemy banky dokázaly vykompenzovat negativní dopad mírně klesající čisté úrokové marže.
Meziroční propad poplatkových výnosů banky o 3% na 1,65 mld. Kč očekáváme zejména z titulu dekonsolidace dceřiné společnosti Cataps (akceptace plateb kreditními a debetními kartami) ke konci 3Q/16. Společnost se podílela cca 4 % na poplatkových výnosech banky.
Domníváme se, že i v prvním čtvrtletí letošního roku těžila KB z blížícího se konce kurzového závazku ČNB, který se projevil silnou poptávkou korporátní klientely KB po produktech měnového i úrokového zajištění. Výnosy z finančních operací za 1Q/17 očekáváme meziročně silnější o 13 % na úrovni 830 mil. Kč.
Celkové provozní náklady KB dosáhly v prvním čtvrtletí letošního roku dle naší projekce 3 960 mil. Kč. Jejich 2% meziroční růst očekáváme zejména z titulu vyšších personálních nákladů (náš odhad 1,76 mld. Kč; +4 % r/r). V rámci provozních nákladů vykáže KB celoroční odhadované náklady na příspěvky do Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize.
Náklady na riziko by se měly dle managementu společnosti pro rok 2017 nacházet stejně jako v minulém roce v intervalu 30 – 40 b.b. průměrného úvěrového portfolia. Za uplynulé čtvrtletí očekáváme hodnoty rizikových nákladů blíže dolní hranici indikovaného pásma. Za Q1/17 projektujeme náklady na riziko ve výši 410 mil. Kč, což by představovalo v meziročním srovnání jejich 82% nárůst.
V rámci naší projekce očekáváme, že Komerční banka vykáže očištěný čistý zisk náležející akcionářům ve výši 2,7 mld. Kč. Vůči hodnotám vykázaných bankou před rokem by to představovalo cca 7% meziroční pokles. Náš odhad čtvrtletních výsledků KB nezahrnuje jednorázový výnos z prodeje nemovitosti KB v ulici Na Příkopě. Podle spekulací tuzemských médií dosáhla hodnota transakce až 1,5 mld. Kč, nicméně představitelé banky odmítli výši transakce komentovat a pro nás je hodnota transakce obtížně odhadnutelná.
Odhad hospodářských výsledků Komerční banky za Q1 2017 | ||||
---|---|---|---|---|
v mil. Kč | 1Q 2017 Odhad Fio | Konsensus 1Q 2017 | Fio /1Q 2016 (%) | 1Q 2016 |
Čisté úrokové výnosy | 5 220 | 5 226 | -0,3 % | 5 234 |
Poplatky a provize |
1 649 | 1 615 | -3 % | 1 700 |
Ostatní výnosy | 860 | 882 | +13 % | 761 |
Čisté provozní výnosy | 7 729 | 7 723 | +0,5 % | 7 694 |
Provozní náklady | (3 960) | (3 585) | +2,1 % | (3 879) |
Provozní zisk | 3 769 | 4 138 | -1,2 % | 3 815 |
Náklady na riziko | (410) | (386) | +82 % | (225) |
Čistý zisk |
2 700 |
3 045 | -6,7 % | 2 894 |
Michal Křikava, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Komerční banka dnes na valné hromadě schválila výplatu dividendy ve výši 91,30 Kč za akcii
- Komerční banka: J&T banka snižuje své doporučení na „hold“ a ponechává cílovou cenu na 970 Kč
- Komerční banka: Trigon Dom Maklerski zvyšuje cílovou cenu na 1039 Kč a snižuje doporučení na "sell"
- Vydáváme novou analýzu na akcie Komerční banky s cílovou cenou 1 056 Kč a doporučením „Držet“
- Dividenda Komerční banky v roce 2025 a dalších letech (+komentář analytika)
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním