Viceguvernér ČNB Hampl nevylučuje, že na dalším zasedání bankovní rady zvedne ruku pro zvýšení sazeb
Mojmír Hampl to řekl v dnešním rozhovoru pro agenturu Reuters. Hovořil o situaci, v jaké se česká ekonomika nachází, o zpřísňování měnové politiky i o koruně.
Viceguvernér České národní banky (ČNB) dnes řekl, že nevylučuje zvednutí ruky pro další zvýšení sazeb již v září tohoto roku. Debata o zpřísňování měnové politiky bude podle Hampla relevantnní na každém dalším zasedání bankovní rady. „Připadá mi, že vzhledem k vývoji, k pozici ekonomiky v cyklu, je úvaha o dalším růstu úrokových sazeb relevantní,“ řekl dnes Hampl v rozhovoru pro agenturu Reuters. „Spíš je teď otázka rychlosti a časování dalšího zpřísňování měnové politiky,“ dodal Hampl posléze. „Zažíváme poměrně unikátní časy. Ekonomika je na mnoha frontách v rovnováze, v jaké dlouho nebyla. Na druhou stranu se mi zdá evidentní, že potom, co jsme uzavřeli produkční mezeru, teď máme růst, který je možná ještě více nad potenciálem. A to znamená rizika opačného typu, to znamená rizika přehřívání na některých trzích,“ vysvětloval Hampl své úvahy o tom, proč další zvýšení sazeb podle něho dostává reálné obrysy ještě do konce roku. Podle Hampla by se nemělo zapomínat, že přirozená reálná úroková míra, se kterou ČNB počítá, je 1 %.
Mojmír Hampl také hovořil o vlivu měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) na rozhodnutí bankovní rady ČNB. Podle něho bankovní rada samozřejmě bere politiku ECB v úvahu, avšak dění v eurozóně je v možná současné chvíli o něco méně relevantní než dříve. Hampl také připustil, že úrokové sazby mohou pro ČNB být jedním ze nástrojů pro udržení finanční stability. Viceguvernér ČNB v souladu s výroky bankovní rady nadále považuje kurz koruny za možný zdroj nejistoty pro měnovou politiku.
Koruna v reakci na výše zmíněné Hamplovy výroky posílila. V současné chvíli je na 26,09 EUR/CZK.
Zdroj: Reuters
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu