Makroekonomický výhled tohoto týdne: Nejistota ohledně obchodních vztahů USA-Čína a směs makro dat
Tomuto týdnu bude pravděpodobně dominovat téma obchodních vztahů dvou největších ekonomik světa a jejich snahy nalézt kompromisní řešení. Investorům se zároveň do rukou dostanou klíčová makroekonomická data a ukazatele: inflace (SRN, EMU), průmyslová produkce (SRN, EMU, USA), HDP (SRN, USA) či maloobchodní tržby (USA).
V pátek po neúspěšných rozhovorech shrnul čínský místopředseda vlády
Liu He pozici své země slovy, že nelze očekávat, že by Čína ustoupia
v principiálních otázkách kvůli vytvořenému tlaku novým celním
sazebníkem a jeho odstranění pak shledává jako podmínku
pro uzavření jakékoli dohody.
Foto s detailem na čínského místopředsedu vlády
Zdroj foto: The Wall Street Journal
Nejistota na poli obchodních vztahů USA-Čína
Jedním z hlavních témat minulého týdne byl pro mnohé nečekaný vývoj v obchodních vztazích USA a Číny. Ten bude s určitou pravděpodobností dominovat i následujícím dnům. Očekává se totiž, zda americký prezident Donald Trump opravdu přistoupí k dalšímu přitvrzení a opravdu po 25% celní sazbu nechá zahrnouti další čínský dovoz. Prozatím se hovořilo o dodatečném objemu o 300 mld. USD, nicméně už padly i zmínky o možnosti postihnout novým celním sazebníkem kompletní import z Číny. Očekává se tak i na reakci Číny, která slíbila protiopatření, které vyjdou Spojené státy draho. Po pátečním neúspěšném vyjednávání se trhy čím dál tím více obávají, že by k žádné kompromisní dohodě o nové podobě vzájemných obchodních vztahů nemuselo dojít.
Řečníci z FEDu
Tento týden vystoupí ihned několik významných osobností z Federálního rezervního systému. Z bostonské pobočky FEDu to bude její prezident Eric Rosengren a guvernér Richard Clarida, z newyorské pobočky pak její prezident John Williams a Esther George, prezident pobočky FEDu v Kansas City.
Makroekonomická data ze zámoří
Z USA se v tomto týdnu dostanou do našich rukou nejnovější čísla obzvláště za maloobchodní tržby a průmyslovou produktu. U dubnových tržeb v retailu se očekává jejich meziměsíční nárůst o 0,2 %, průmyslová produkce pak pravděpodobně zůstane beze změny.
Evropská makroekonomická data
Úterní den přinese finální čísla za inflaci v Německu. Ty za EMU budou známy až s pátkem: u ní by mohlo dojít k větší dynamice z titulu efektu velikonočních svátků na ceny.
V úterý budeme však znát ještě i data za evropskou průmyslovou produkci a poslední vývoj indexu ZEW pro Německo. Poslední čísla naznačila postupný návrat do plusových hodnot, když v dubnu skončila na 3,1 bodu. Tento mírný pozitivní trend se očekává i nadále. Březnová data za průmysl v EMU ale spíše skončí mírně negativně: analytici z Bloombergu totiž očekávají, že produkce průmyslu poklesla o 0,2 % na měsíční bázi.
Středeční dopoledne se bude nést tématikou HDP za Německo a EMU v prvním letošním čtvrtletí. Německý domácí produkt by měl růst o 0,4 % mezikvartálně, kdy by mělo být oslabení výrobního sektoru více něž vykompenzováno posílením ve stavebnictví a odvětvím služeb. Stejnou dynamiku již vykázala první data za HDP v EMU a očekává se, že se na číslech spíše nic nezmění.
Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, MarketWatch, CNN, The Wall Street Journal
Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %