MMF: Globální ekonomika letos meziročně poklesne o 3 %
Mezinárodní měnový fond ve svém ekonomickém výhledu odhaduje letošní pokles světové ekonomiky ve výši 3 %. V příštím roce by mělo dojít k oživení. Vývoj bude záležet na délce a vážnosti trvání současného stavu.
Horší než finanční krize roku 2008
Mezinárodní měnový fond očekává meziroční pokles světové ekonomiky o 3,0 % v roce 2020.
MMF ve svém ekonomickém výhledu prognózuje částečné oživení v roce 2021. V tom by růst světové ekonomiky měl meziročně dosáhnout 5,8 %. Ve své analýze ale zdůraznil, že její odhady jsou založeny na extrémní nejistotě a realita může být mnohem horší.
„Oživení v roce 2021 je pouze částečné, jelikož nově očekávaný ekonomický růst je pod původním očekáváním, které bylo vytvořeno před propuknutím pandemie.“
Dle nejoptimističtějšího scénáře světová ekonomika během dvou let utrpí celkovou škodu ve výši 9 bilionů dolarů.
Mezinárodní měnový fond prognózuje, že pandemie dosáhne svého vrcholu během druhého čtvrtletí a odezní ve druhé polovině letošního roku.
Delší pandemie, která by přetrvala až do třetího kvartálu, by mohla způsobit další 3% pokles v letošním a pomalejší oživení v roce 2021, z důvodu odstrašujících hrozeb bankrotů a větší nezaměstnanosti. Pokud by v roce 2021 vypukla pandemie znovu, mohl by se svět ocitnout v recesi druhým rokem v řadě.
„Je velmi pravděpodobné, že v tomhle roce zažije globální ekonomika nejhorší recesi od velké hospodářské krize, která propukla po propadu akcii na Wall Streetu v říjnu roku 1929. Zároveň bude současná krize horší než ta finanční, která přišla v roce 2008,“ uvedl MMF ve svém reportu. „Velké uzamčení ekonomik (The Grat Lockdown), jak by to někdo mohl nazvat, dle prognóz postihne světový růst citelně.“
Vyspělé ekonomiky dostaly tvrdý zásah
V roce 2009 poklesla světová ekonomika o 0,7 %, což byl dle dat MMF největší pokles od velké hospodářské krize (1929). Před propuknutím pandemie projektoval fond růst světové ekonomiky pro rok 2020 ve výši 3,3 % a 3,4 % pro rok 2021.
Ekonomika Spojených států letos meziročně poklesne o 5,9 % a příští rok by mohla vzrůst o 4,7 % - dle nejlepších scénářů.
Eurozóna se meziročně propadne o 7,5 %. Nejhůře na tom bude Itálie, u které se očekává meziroční pokles HDP o 9,1 % a následně Španělsko s meziročním propadem 8,0 %. Německá ekonomika by mohla poklesnout o 7,0 % a Francie o 7,2 %. Následně v roce 2021 se růst eurozóny očekává ve stejné výši jako v USA, tedy 4,7 %.
Čína, ve které virus v plné síle propuknul během prvního čtvrtletí, si zachová kladnou meziroční změnu a tamější ekonomika by měla růst o 1,2 %. To je způsobeno zejména velkými fiskálními a monetárními stimuly. Pro rok 2021 se očekává růst Číny na úrovni 9,2 %.
Meziroční růst HDP Indie se taktéž očekává nad hranicí nuly, ale naopak země Jižní Ameriky se meziročně v průměru propadnou o 5,2 %.
Mezinárodní měnový fond zároveň volá po rozšíření swapových linek o rozvojové země, které čelí dvojímu problému. Jednak útlumu ekonomické aktivity z pandemie a za druhé masivnímu odlivu kapitálu.
Zdroj: Reuters
Tomáš Novák, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Evropské futures se obchodují smíšeně
- Německo: Index importních cen v dubnu meziročně vzrostl o 2,1 % při očekávání 2,5 %
- Očekávané události: HDP (napříč regiony), měnová zásoba M2 (ČR), CPI (Německo)
- Komerční banka představila výsledky za 1Q 2025 a upravila výhled na 2025
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu