Bývalý tajemník říká, že na britském ministerstvu financí rezonuje změna režimu centrální banky
Bývalý obchodní tajemník britského ministerstva financí říká, že na jeho bývalém působišti rezonuje potenciální změna režimu pro Bank of England, a to ze současného cílování inflace na cílování nominálního produktu.
Někteří lidé na ministerstvu financí uvažují, zda by nebyla vhodná změna režimu, naznačuje bývalý tajemník
Lidé na britském ministerstvu financí pravděpodobně zvažují, zda v současné situaci nepřistoupit ke změně měnově-politického režimu Bank of England (BoE) ze současného inflačního cílování na cílování nominálního HDP. Alespoň to tvrdí bývalý obchodní tajemník britského ministerstva financí Lord Jim O’Neill. On sám se dle jeho prohlášení jeví jako zastánce cílování nominálního HDP. „Myslím, že současné prostředí je nakloněné tomu, aby centrální banky začaly o této změmě uvažovat.“
Podle něho by změna režimu samozřejmě automaticky negarantovala rychlé oživené ve tvaru V, avšak zvýšila by pravděpodobnost takového vývoje. „Tuším, že na ministerstvu financí jsou někteří lidé, kteří o tomto pravděpodobně uvažují,“ dodal s notnou dávkou mlžení bývalý tajemník. O mj. bývalém hlavním ekonomovi Goldman Sachs, kde se postaral o zprofanování výrazu BRICS, je známo, že zůstal v dobrém kontaktu se současnými vládními představiteli a lidmi kolem nich.
Hrozba setrvalého podstřelování inflačního cíle
O’Neill zároveň připustil, že na druhou stranu je na ministerstvu také mnoho lidí, které mají z podobných návrhů obavy, když se opírají o úspěšnost současného režimu. Podle bývalého obchodbního tajemníka je však současná situace oproti minulosti odlišná, když hrozí perzistentní podstřelování inflačního cíle spojené s pomalejším oživením ekonomiky. Upozornil také na minulou dekádu, kdy jsme u mnoha vyspělých ekonomik po krizi byli svědkem právě takového vývoje.
Již dříve se o cílování nominálního HDP vyjadřoval bývalý guvernér BoE
Již v minulosti téma možné změny režimu ve směru cílování nominálního HDP nadhodil bývalý guvernérů BoE Mark Carney, a to krátce předtím, než v roce 2013 usedl do řídící funkce centrální banky. Následné přehodnocování vhodnosti současného mandátu ze strany ministerstva však takové úvahy odmítlo (více zde).
Tempo růstu, či level?
Na závěr doplňme, že Jim O’Neill nesdělil, zda hovořil o režimu cílování nominálního produktu v tempu růstu či v úrovni (resp. target path). Právě druhá možnost se v souvislosti s nízkou úrovní rovnovážných úrokových sazeb a tudíž vyšší pravděpodobností provádění měnové politiky blízko dolního omezení nominálních úrokových sazeb zmiňuje častěji.
Ještě frekventovanější jsou však v akademickém (a nutno říci, že díky Fedu již i ve světě centrálních bank) prostředí režimy cílování cenové hladiny (viz např. zde), a z praktického hlediska pak zejména cílování průměrné inflace (tzv. average inflation targeting).
Zdroj: The Independent
František Mašek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %