Moneta: Odhad hospodaření za Q3/2020
MONETA Money Bank představí výsledky svého hospodaření za třetí čtvrtletí tohoto roku v pátek 30. října před otevřením trhu.
Čistý zisk Monety za Q3/2020 zaznamená dle naší projekce meziroční pokles o 39 % na 641 mil. Kč především vlivem výrazně vyšší tvorby opravných položek. Na úrovni provozních výnosů bude pozitivní efekt konsolidace akvírovaných aktiv Wüstenrot (od Q2/2020) více než kompenzovat meziročně slabší čistou úrokovou marži banky i relativně slabší výnos Monety z poplatků a provizí. Námi odhadovaný mírný mezikvartální nárůst čistého úrokového výnosu na 2 125 mil. Kč (2 % q/q) podpoří růst úvěrového portfolia (zejména hypotečních úvěrů) a ze strany managementu avizované přecenění klientských depozit v průběhu uplynulého čtvrtletí. Navzdory příspěvku z konsolidace akvírovaných aktiv zůstane výnos Monety z poplatků a provizí ve Q3/2020 pravděpodobně meziročně slabší při úrovni 477 mil. Kč (-4,5 % y/y). V porovnání s druhým čtvrtletím letošního roku by však poplatkové výnosy Monety měly zaznamenat za Q3/2020 vlivem částečného oživení tuzemské ekonomické aktivity mezikvartální nárůst (4 % q/q). I přes avizované zaúčtování integračních nákladů ve Q3/2020 zůstanou provozní náklady Monety v porovnání s druhým čtvrtletím dle našeho odhadu na mírně nižší úrovni 1,37 mld. Kč (17,9 % y/y). Celoroční prognózu pro rizikové náklady upravila Moneta v rámci nedávného konferenčního hovoru na spodní hranici dříve avizovaného intervalu 185-200 bps průměrného úvěrového portfolia (cca 3,7 mld. Kč). Náklady na riziko za uplynulé čtvrtletí byly pozitivně ovlivněny jednorázovým výnosem ve výši 63 mil. Kč z prodeje úvěrových pohledávek v selhání a dle našeho odhadu dosáhla tvorba rezerv a opravných položek výše 590 mil. Kč.
Moneta v nedávné době prostřednictvím svého finančního ředitele komentovala v rámci konferenčního hovoru poslední pozorované trendy na trhu a aktualizovala vlastní výhled hospodaření pro rok 2020 se zvýšeným cílem pro čistý zisk z 2,1 mld. Kč na 2,4 mld. Kč v návaznosti na jednorázový výnos z prodeje NPL portfolií a změnu úrokových sazeb u klientských depozit. Vzhledem k této skutečnosti nepředpokládáme, že by samotná zítřejší reportovaná čísla měla mít výrazný kurzotvorný dopad na akcie banky. Pozornost investorů se bude spíše upínat k případným komentářům managementu banky ohledně očekávaných trendů v hospodaření za horizontem letošního roku. V tomto směru byl z investorského pohledu zajímavým střípkem do mozaiky příspěvek CEO Monety při úterním rozhovoru pro HN. V rámci své vyzyvatelské rétoriky, kterou generální ředitel Monety razí od vstupu banky na burzu, uvedl, že střednědobým ambiciózním cílem pro Monetu je velikost bilanční sumy 500 mld. Kč (324 mld. Kč ve Q2/2020), opakovatelné výnosy na úrovni 15 mld. Kč (současný cíl pro rok 2021 cca 10,8 mld. Kč), poměr výnosů k nákladům na úrovni 40 % a návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad úrovní 15 %. Dosáhnout vytčených met na horizontu 3 let nebude pro Monetu realizovatelné čistě organickou cestou. Záměrem managementu Monety je tak pokračovat v akvizičním tažení.
Projekce hospodaření Moneta Money Bank za Q3/2020 | ||||
---|---|---|---|---|
v mil. Kč |
Fio Q3 2020 | Konsensus Q3 2020 | Fio /Q3 19 | Q3 2019 |
Čisté úrokové výnosy | 2 125 | 2 080 |
5,8 % |
2 009 |
Čisté poplatky a provize | 477 | 469 | -4,5 % | 499 |
Ostatní výnosy | 135 | -1,5 % | 137 | |
Provozní výnosy | 2 737 | 2 690 | 3,5 % | 2 645 |
Provozní náklady | (1 370) | 17,9 | (1 162) | |
Provozní zisk | 1 367 | -7,8 % | 1 483 | |
Náklady na riziko | (590) | (645) |
251 % |
(168) |
Čistý zisk | 641 | 590 | -39,4 % | 1 058 |
Zdroj: Fio banka, MONETA Money Bank
Michal Křikava, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024
- Moneta: mBank zvyšuje cílovou cenu akcií na 162 Kč při novém doporučení na stupni “buy“
- Pražská burza v úvodu mírně roste, dnes je poslední den s nárokem na dividendu u Monety na BCPP
- Moneta Money Bank reportovala výsledky za 1Q 2025 a potvrdila střednědobý výhled
- Moneta: Valná hromada schválila dividendu a znovuzvolila Singera do dozorčí rady
Nejnovější:
- USA: Pokračující prodeje domů v březnu meziměsíčně vzrostly o 6,1 % při očekávání 1 % růstu
- USA: Deflátor výdajů na osobní spotřebu v březnu meziročně vzrostl o 2,3 % s očekáváním 2,2 %
- Americké indexy v červeném, před trhem byl reportován pokles HDP a výsledky oznámil Caterpillar
- USA: Osobní příjem v březnu vzrostl o 0,5 % při očekávání růstu o 0,4 %
- Volkswagen reportuje v 1Q smíšeně: dodávky dle očekávání, pokles čistého zisku a zachování výhledu
- Starbucks reportoval slabší porovnatelné tržby, provozní zisk meziročně poklesl o 45 %
- Americké futures se obchodují v červeném
- USA: Index nákladů práce v 1Q vzrostl o 0,9 % v souladu s očekáváním
- USA: HDP v 1Q dle předběžných dat mezikvartálně poklesl o 0,3 % při očekávání poklesu o 0,2 %
- USA: Změna zaměstnanosti ADP v březnu na 62 tisících při očekávání 115 tisíc