Nizozemský terminál na LNG má být k dispozici od poloviny září, zajistí třetinu roční spotřeby plynu
Zamluvený terminál na LNG bude nejspíš fungovat v polovině září, a má pokrýt třetinu roční spotřeby plynu v České republice. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který dnes jednal s Danielem Benešem z ČEZu.
Generální ředitel ČEZu Daniel Beneš a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dnes jednali o terminálech na zkapalněný zemní plyn v Nizozemsku, kde si stát pronajal kapacitu, o čemž v červnu informoval premiér Petr Fiala na svém twitterovém účtu.
Síkela tvrdí, že najatá kapacita by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v České republice, čímž by se tak podstatně měla snížit závislost ČR na plynu z Ruska, odkud dle Síkely proudí do Česka až 98 % spotřebovaného plynu.
Podle Beneše bude samotný pronájem terminálů v Nizozemsku stát vyšší desítky milionů eur ročně, avšak bližší cenu z důvodu obchodního tajemství neuvedl. Síkela uvádí, že zásobníky plynu jsou v Česku nyní naplněny ze 77 %, což zajistí spotřebu zhruba do ledna, přičemž plyn z nizozemských LNG terminálů by měl zajistit spotřebu na další dva měsíce.
"Evropa se aktuálně snaží zvýšit možnosti dovozu plynu ze států mimo Rusko. Budují se tak nové LNG terminály, které budou schopny přijímat plyn ze zámoří. O LNG je teď logicky velký zájem a Česko, které nemá moře, si pro potřeby energetické bezpečnosti a zajištění dodávek plynu pro své občany a podniky potřebuje zabezpečit kapacitu v některém z přímořských států. A to se nám nyní ve spolupráci se skupinou ČEZ povedlo," uvedl Jozef Síkela.
Akcie společnosti ČEZ se obchodují na pražské burze pod tickerem BAACEZ rostou o 1,36 % 1115 Kč. Na RM-SYSTÉMu pod stejným tickerem připisují o 1,82 % na 1118 Kč.
Zdroj: Česká televize
Marek Pokorný
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním