Makroekonomický výhled na tento týden: Index CPI (USA, ČR, Německo), index výrobních cen (USA)
Pozornost investorů bude směřována v tomto týdnu k indexu CPI, který bude reportován ve třech zemích, a to v USA, ČR a Německu. Ve Spojených státech se dozvíme rovněž index výrobních cen. V České republice bude zveřejněna míra nezaměstnanosti.
Pondělí
V ranních hodinách byly zveřejněny maloobchodní tržby bez automobilů v ČR za květen. Meziročně poklesly o 6,1 %.
V České republice byly rovněž zveřejněny devizové rezervy za červen.
V eurozóně byl reportován index investorské důvěry. Ve Spojených státech budou v 16:00 zveřejněny konečné hodnoty velkoobchodní zásob za květen.
Úterý
Pozornost investorů bude v úterý směřována k Německu, kde budou reportovány konečné hodnoty indexu CPI za červen, meziročně se očekává růst indexu o 6,4 %. V Německu se rovněž dozvíme index očekávání a současných podmínek dle průzkumu ZEW. Dle agentury Bloomberg průzkum ZEW poodhalí sentiment na německém trhu, oproti červnovým hodnotám se očekává pokles indexu očekávání, a to především z možného dalšího utahování monetární politiky ze strany ECB.
Index očekávání dle průzkumu ZEW bude červenec rovněž vydán v eurozóně.
V USA se dozvíme optimismus malých firem NFIB za červen.
Středa
Míra nezaměstnanosti v České republice a index CPI v USA, tyto dvě makroekonomické události budou v centru pozornosti investorů ve středu.
Míra nezaměstnanosti za červen se predikuje ve výši 3,4 %. V květnu dosáhla 3,5 %.
Meziroční růst indexu CPI se v USA očekává o 3,1 %, v květnu index dosáhl 4,0 %. Centrální bankéři Fedu budou nicméně více sledovat jádrový index CPI, který by dle predikcí měl meziročně vzrůst o 5,0 %, za květen dosáhla jádrová inflace 5,3 %. Dle agentury Bloomberg bude jádrový index CPI poháněn růstem cen služeb, především náklady na bydlení, které by měly dle predikcí meziměsíčně vzrůst o 0,5 %.
V USA bude středu reportován index žádostí o hypotéky MBA, změna zásob surové ropy podle EIA a tzv. Béžová kniha Fedu.
Čtvrtek
V České republice se ve čtvrtek dozvíme meziroční vývoj indexu CPI za červen a meziroční vývoj indexu importních a exportních cen za květen. Index CPI se predikuje ve výši 9,7 %, v květnu index dosáhl 11,1 %.
V eurozóně bude zveřejněn meziroční vývoj průmyslové výroby. Na meziměsíční bázi by měla průmyslová výroba vzrůst o 0,3 %. V předcházejícím měsíci výroba vzrostla o 1,0 %. Meziročně se predikuje pokles o 1,1 %.
V Německu se dozvíme květnový vývoj běžného účtu platební bilance.
Ve Spojených státech bude reportovaný meziroční vývoj indexu výrobních cen a nové a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Ve 20:00 budou v USA rovněž zveřejněny červnové hodnoty státního rozpočtu.
Index výrobních cen by dle odhadů měl meziročně vzrůst o 0,4 %, v květnu index vzrostl o 1,1 %. Inflační tlaky dle agentury Bloomberg zůstavají v sektoru služeb, naopak u výrobců se již projevuje ochlazující se poptávka a snížení cen vstupů.
Pátek
V ČR se dozvíme květnové hodnoty běžného účtu platební bilance, predikuje se schodek 3,30 mld. Kč.
V eurozóně bude zveřejněna obchodní bilance za květen.
V USA bude reportován index importních a exportních cen a předběžné hodnoty indexu spotřebitelské důvěry University of Michigan za červen. Index importních cen by dle predikcí měl meziročně poklesnout o 6,1 %. V květnu tento index poklesl o 5,9 %.
Index spotřebitelské důvěry University of Michigan by dle předběžných hodnot měl dosáhnout 65,5 b. V měsíci předcházejícím index dosáhl 64,4 b.
Zdroj: Bloomberg
Jakub Němec
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké futures se obchodují v červeném
- USA: Index nákladů práce v 1Q vzrostl o 0,9 % v souladu s očekáváním
- USA: HDP v 1Q dle předběžných dat mezikvartálně poklesl o 0,3 % při očekávání poklesu o 0,2 %
- USA: Změna zaměstnanosti ADP v březnu na 62 tisících při očekávání 115 tisíc
- Německo: Index CPI v dubnu dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,1 %
- Konferenční hovor Erste Group 1Q 2025: Potenciální akvizice Santander Bank Polska
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,92
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,63 %), stříbro (-3,19 %) a zemní plyn (-1,74 %)
- USA: Index žádostí o hypotéky MBA k 25. dubnu poklesl o 4,2 %
- Eurozóna: HDP ve 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostl o 1,2 % při očekávání růstu o 1,1 %