Denní report - středa 11.05.2011
ČR: , SRN: , USA:
Pražská burza
Očekávané události
Telefónica O2 - výsledky za 1Q
Popis trhu
Pražská burza prošla poměrně paradoxním dnem. Index PX se v dopoledních hodinách pohyboval v mírně záporných číslech, když na minimech ztrácel 0,4%. Západoevropské indexy v té době naopak slušně posilovaly a DAX na maximech posiloval o více jak 0,8%. Na close se situace zcela otočila. Indexy v západní Evropě začaly ztrácet zisky a postupně se přetočily do mínusu, americké indexy rovněž prohlubovaly své ztráty a náš index PX se naopak přetočil do plusu a závěrečná aukce přinesla zisk ve výši 0,26%. Přestože to přes den nevypadalo, tak se ČEZ dokázal dostat nad hranici 950 Kč (+0,6%), když se po dobrých výsledcích titul dočkal vylepšených doporučení. Fortuna opět posunula mírně své historické maximum (+1,4%). S oslabující korunou se opět o něco blíže posunuly akcie CME hranici 400 Kč. Převaha prodejních objednávek ze včerejška vydržela i dnes a KB se dostala v průběhu dne pod 4200 Kč. Závěr byl mírně nad touto hranicí, titul přesto oslabil o 0,7%. Po Evropě se nedařilo příliš společnostem ze sektoru základních materiálů a akcie NWR se v tomto sentimentu posunuly o 1,17% níže.
Podnikové zprávy
Natixis zvyšuje cílovou cenu pro akcie společnosti ČEZ na 1080 Kč z předchozích 925 Kč. Investiční doporučení ponechává na „kupovat". Exane BNP Paribas zvyšuje cílovou cenu pro akcie ČEZu na 1120 Kč z předchozích 1040 Kč. Doporučení ponechává na „outperform".
Německo
Hlavní zprávy
Konečná verze indexu spotřebitelských cen CPI v dubnu dopadla přesně dle odhadů 0,2 % (m/m) a 2,4 % (y/y). Hodnoty z předchozího období činí 0,2 % (m/m) a 2,4 % (y/y).
Evropská harmonizovaná verze indexu ve stejném období vzrostla o 0,3 % (m/m) a 2,7 % (y/y) a překonala tak odhady 0,2 % (m/m) a 2,6 % (y/y). Hodnoty z předchozího období činí 0,2 % (m/m) a 2,6 % (y/y).
Index velkoobchodních cen v dubnu vzrostl o 0,2 % (m/m) a 9,2 % (y/y). Hodnoty z předchozího období činí 1,3 % (m/m) a 10,9 % (y/y).
Očekávané události
Eurozóna
11:00 Průmyslová výroba (očištěno o počet pracovních dní, r-r): odhady: 6,3 %, předchozí: 7,3 %, revize: 7,7 %
11:00 Průmyslová výroba (sezónně očištěno, m-m): odhady: 0,3 %, předchozí: 0,4 %, revize: 0,6 %
Výsledky:
RWE, Allianz
Popis trhu
Německé akcie v závěru obchodování neudržely své zisky. Index DAX končí obchodování se ztrátou 0,02% na 7 500 bodech. Nedařilo se zejména BASF (BAS -1,9%), Linde (LIN -0,7%) a Volkswagenu (VOW3 -0,8%). Severním směrem naopak míří E.On (EOAN +1,1%), SAP (SAP +0,6%) a RWE (RWE +0,7%).
Podnikové zprávy
Německý energetický gigant E.ON (EOAN) v prvním kvartálu pozitivně překvapil investorskou veřejnost, když překonal analytické odhady.
Tržby se meziročně zvýšily o 6 % na 27,85 mld. EUR a bez větších potíží překonaly 25,55 mld. EUR očekávaných analytiky. Podobně si vedl i čistý zisk, který přes meziroční stagnaci také překonal očekávání, když s 2,27 mld. EUR (1,19 EUR na akcii) předstihl tržní konsensus ve výši 1,65 mld. EUR (0,89 EUR na akcii). Na hospodářské výsledky měl pozitivní dopad především vývoj na trhu s plynem a obnovitelnými zdroji. Dobře se dařilo i podnikatelským aktivitám v Rusku. Hůře se naopak vedlo divizím ve Velké Británii, Jižní Evropě a lokálním sítím v Německu.
Odborníci jmenovaní německou vládou pro poradenství v otázkách jaderné energetiky doporučí uzavření sedmi nejstarších reaktorů na dobu neurčitou. Německo by se podle zprávy mohlo ocitnout bez jaderné energie již od roku 2021. V případě, že se německá vláda bude řídit tímto doporučením, bude to mít negativní vliv na hospodaření společnosti RWE.
CA Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu pro akcie společnosti Fresenius na 81 EUR z předchozích 75 EUR, doporučení ponechává na „outperform".
Societe Generale snižuje cíl pro akcie RWE na 45,5 EUR z předchozích 46,6 EUR, doporučení však zvyšuje na „držet" z předchozího „prodávat".
DZ Bank zahajuje pokrývání společnosti E.ON s cílem 25 EUR a doporučením „kupovat".
HSBC zvyšuje cíl pro akcie společnosti MAN SE na 120 EUR z předchozích 95 EUR, doporučení mění na „overweight" z předchozího „neutral".
K+S, evropský největší výrobce drasla, dnes uveřejnil hospodářské výsledky za první kvartál, které nejen že znamenaly výrazný meziroční nárůst, ale překonaly i odhady analytiků. Za dobrým výsledkem stojí silná poptávka po průmyslových hnojivech a průmyslových odmrazovacích solných směsí. Prodeje společnosti při hodnotě 1,777 mld. EUR překonaly loňskou hodnotu o 15,84 % a bez problémů se postaraly i o odhady analytiků 1,639 mld. EUR. Stejně na tom byl čistý zisk na akcii 1,417 EUR, který znamenal meziroční růst o 47 % a o 29 % vyšší hodnotu než odhady. Vyšší poptávce po hnojivech nahrávají vyšší zemědělské ceny, kdy se zemědělci snaží zvýšit výnosnost na jeden hektar. Poptávka rostla po draselných, hořečnatých i dusíkatých hnojivech. Společnost také navíc těžila z vývoje ceny chloridu draselného. Odvětví obchodu se solí zase napomohla mrazivá zima na východním pobřeží USA i v Evropě. Z hlediska tržeb se segment soli podílel 38 %, draselná a hořečnatá hnojiva z 32 % a dusíkatá z 27 %. Geograficky společnosti plyne 51 % tržeb z USA a 49 % ze zámoří. Tržby z dusíkatých hnojiv v pevním kvartále vzrostly o 26 %. Tento segment zaznamenal nejvyšší růst v rámci společnosti v době, kdy společnost uvažuje o tom, že se této divize zbaví. Její dodavatel BASF totiž zvažuje uzavření továren, které K+S dodávají dusík. Společnost zvýšila výhled tržeb pro letošní rok, používá však mlhavou terminologii „signifikantní růst" po předchozím „silném růstu".
USA
Hlavní zprávy
Počet žádostí o hypotéku MBA se k 6. květnu zvýšil o 8,2 % při zvýšení o 4 % v minulém týdnu.
Podle průzkumu JOLT's počet volných pracovních míst za březen vzrostl na 3124 tis. z předchozích 3093 tis.
Zásoby ropy - DOE k 6. květnu vzrostly o 3781 tis. barelů při odhadu 1500 tis., předchozí hodnota byla 3421 tis.
Zásoby destilovaných paliv - DOE k 6. květnu poklesly o 843 tis. barelů při očekávané stagnaci a hodnotě -1398 tis. barelů z předchozího období.
Zásoby benzínu - DOE k 6. květnu vzrostly o 1275 tis. barelů při odhadovaném poklesu o 750 tis. barelů a hodnotě -1046 tis. z předchozího období.
Využití rafinérských kapacit - DOE k 6. květnu pokleslo o 1,10 % při odhadovaném růstu o 0,50 % a hodnotě 0,10 % z předchozího období.
Očekávané události
14:30 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (7. květen): odhady: 430 tis., předchozí: 474 tis.
14:30 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti - pokračující (30. duben): odhady: 3700 tis., předchozí: 3733 tis.
14:30 Index cen výrobců (duben): odhady: 0,6 % (m-m), 6,5 % (r-r), předchozí: 0,7 % (m-m), 5,8 % (r-r)
14:30 Maloobchodní tržby (duben): odhady: 0,6 %, předchozí: 0,4 %
15:45 Bloomberg spotřebitelský sentiment (8. květen): odhady: -45,9 b., předchozí: -46,2 b.
16:00 Podnikové zásoby (březen): odhady: 0,9 %, předchozí: 0,5 %
16:30 EIA Zásoby zemního plynu (6. květen): odhady: 70, předchozí: 72
Popis trhu
Akcie obchodované ve Spojených státech se hned od otevření trhu pohybovaly v záporných hodnotách. Ke špatné náladě investorů vede především vysoká inflace a obavy z možného započatí cyklu zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank. Guvernér anglické centrální banky dnes prohlásil, že inflace je nepřiměřeně vysoká a naznačil tak možnost dřívějšího utahování měnové politiky, a to i přes neuspokojivý stav tamní ekonomiky. Hlavním tahounem poklesu jsou, díky padajícím komoditám, producenti základních materiálů a energetické společnosti. Americká ropa se dnes, poklesem o více jak 4%, opět dostala pod hodnotu 100 dolarů za jeden barel. Index Dow Jones v dnešní obchodní seanci klesl o 1,02%, širší index S&P 500 ubral ze svých hodnot 1,11% a v záporných hodnotách se udržel také technologický index Nasdaq, který oslabil o 0,93%.
Podnikové zprávy
Společnost Walt Disney zveřejnila včera po uzavření obchodování v USA pokles čtvrtletního zisku o 1 %. Společnost zaznamenala neúspěch z filmu „Mars Needs Moms", výsledky bylo navíc těžko porovnávat s předchozím obdobím, které těžilo z úspěchů prvních dvou dílů „Toy Story". Disney vydělal 942 mil. USD (49 centů na akcii). Před rokem to bylo 953 mil. USD (48 centů na akcii). Prodeje rostly o 6 % na 9,08 mld. USD. Analytici oslovení agenturou Thomson Reuters očekávali zisk 57 centů na akcii při tržbách 9,12 mld. USD. Provozní zisk v divizi „studio-entertainment" se propadl o 65 % na 77 mil. USD. Zisk v oddělení „cable and broadcast networks and TV stations" vzrostl o 17 % na 1,52 mld. USD.
Intel zvyšuje kvartální dividendu na 21 centů na akcii z předchozích 18,12 centů. Tato dividenda bude vyplacena poprvé za třetí kvartál letošního roku. Společnost zvyšuje dividendu už podruhé za posledních 6 měsíců. Poslední zvýšení přišlo v listopadu roku 2010, tehdy se jednalo o zvýšení o 15 % (nyní 16 %).
AIG spolu s U.S. Treasury, americkým ministerstvem financí, prodají zřejmě akcie společnosti v hodnotě skoro 9 mld. USD. Na jednu stranu se jedná o velké číslo, na stranu druhou se čekalo i dvakrát tolik. Podle dnešního vyjádření AIG společnost prodá 100 ml. akcií a vláda USA pak dalších 200 ml. U.S. Treasury momentálně drží celkem 1,66 mld. akcií společnosti, jinými slovy 92 % všech akcií. Ačkoli instituce cítí, že by měla na trh vypustit ještě více akcií, momentální cena jí do karet příliš nenahrává. Pokud by akcie, která v posledních měsících ztratila třetinu své hodnoty, poklesla na 28,72 USD, americká vláda by prodejem nezískala žádné peníze navíc.
Pavel Šlechta
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pondělí 28.04.2025
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025