Denní report - úterý 19.07.2011
ČR: Pražská burza se nepřipojila k růstu na okolních trzích, SRN: Německé akcie se zvedly z třítýdenního minima, USA:Americké akcie výrazně posílily
Pražská burza
Popis trhu
Pražská burza neudržela úvodní zisky a nakonec zakončila s mírnou ztrátou na 1185 bodech (-0,1%) bodů. Zostala tak výrazně za okolními trhy, které korigovaly předchozí propady a posilovaly okolo 1%. Rovněž zámořské trhy zahájily s více jak 1% zisky. Nejvíce propadly akcie ECM a to o - 14,50% na 27 Kč po zprávě, že insolvenční správce navrhuje konkurs společnosti. Další pokles si připsaly akcie CME (296 Kč -1,17%), když po slabém závěru na Nasdaqu proběhla na dnešním openu prodejní vlna těsně nad 290 Kč. Přestože se Čez v dopoledních hodinách obchodoval až na úrovni 856 Kč (+1,7%), nakonec zakončils nepatrnou změnou na 844 Kč. Smíšeně se vyvíjely bankovní tituly, zatím co Komerční banka přidala +0,7% na 4045, Erste Bank o -0,7% oslabila (804 Kč). Telefonica klesala po sedmé v řadě a tentokrát se prodávalo těsně nad úrovni 420 Kč (-0,87%). S objemem 300 mil. se stal titul druhý nejlikvidnější po Čezu (500 mil. Kč).
Podnikové zprávy
Insolventní správce dnes podal návrh na konkurs týkající se společnosti ECM (BAAECM).Společnost a část věřitelů však nesouhlasí, lepším řešením by podle nich byla reorganizace. ECM klade důraz na řešení, které by jí umožnilo nadále fungovat a pokračovat v podnikatelské činnosti.
Německo
Hlavní zprávy
Průzkum ZEW (současná situace) v červenci vzrostl na 90,6 b. (odhad 85 b.). Předchozí hodnota činí 87,6 b.
Průzkum ZEW (ekonomický sentiment) se ve stejném období snížil na -15,1 b. (odhad -12,5 b.). Předchozí hodnota činí -9 b.
Eurozóna:
Stavební výroba (sezónně očištěna) se v květnu snížila o -1,1 % (m/m). Předchozí hodnota činí po revizi 1,2 %.
Po očištění o počet pracovních dnů se stavební výroba ve stejném období snížila o -1,9 % (y/y). Předchozí hodnota činí revizi -1,3 %.
Průzkum ZEW (ekonomický sentiment) se v červenci snižil na -7,0 b. Předchozí hodnota činí -5,9 b.
Očekávané události
8:00 Ceny výrobců PPI (červen): odhad 0,0 % (m/m) a 5,5 % (y/y), předchozí 0,0 % a 6,1 %
Eurozóna:
16:00 Spotřebitelská důvěra (předběžná - červenec): odhad -10,2 b., předchozí -9,8 b.
Popis trhu
Německé akcie dnes zažily o poznání úspěšnější den než včera. Lepší náladu na trhy přinesly výsledky IBM, které pomohly technologickým titulům a zároveň polevil tlak na finanční sektor, který se díky tomu (až na jisté výjimky) nadechl k růstu. Index DAX končí se ziskem 1,19% na 7 193 bodech. Nejlépe si vedly již zmiňované technologické firmy (IFX +4,8%, SAP +1,8%), pojišťovny (MUV2 +3,0%, ALV +1,8%) a MAN (MAN +4,2%). Díky spekulacím, že nesplní své celoroční cíle, již druhý den padají akcie Adidasu (ADS -3,1%). Firma však dnes v oficiálním prohlášení celoroční výhled potvrdila. Akcionáře nepotěšila ani Deutsche Boerse (DB1 -1,2%) a Commerzbank (CBK -1,0%).
Podnikové zprávy
RBS snižuje své doporučení pro BASF (BAS) na „držet" z původního „koupit."
WestLB zvýšil své doporučení pro Nokia (NOA3; BAANOKIA) na „neutral" z původního „redukovat."
Největší německá banka Deutsche Bank (DBK) patří mezi evropské finanční giganty, u kterých nedávné stress testy prokázaly potencionální nestabilitu v případě hospodářských obtíží. Samotný výsledek testu došel k závěru, že německá banka by si v případě nejhoršího scénáře, se kterým testy počítaly, udržela ukazatel kapitálové přiměřenosti Tier 1 na hodnotě 6,5 % (Pro úspěšné splnění testů byla požadována min. hodnota 5 %). V širším srovnání však výsledek vyznívá o dost hůře, Deutsche Bank byla na osmém místě z celkového počtu 12 německých bank, které podstoupily test. V celoevropském srovnání jí patří až 57.příčka z 90. Na stress testy, které měly investory ubezpečit o stabilitě evropského bankovnictví, padá velká kritika ze strany odborné veřejnosti. Hlavním slabinou je podle ní nezahrnutí vlivu možného řeckého defaultu, tedy události, kterou finanční trhy považují téměř za samozřejmost. Vedení banky se proti výsledkům ohradilo s tím, že testy nebraly v potaz jejich plán na snížení podílu rizikových aktiv v rozvaze a stabilní ekonomické prostředí v Německu. Společnost chce do roku 2013 zvýšit svůj ukazatel Tier 1 nad 8 % dle pravidel Basel III. Podle mnoha analytiků je zvýšení kapitálového polštáře jediným způsobem, jak získat důvěru investorů a přesvědčit finanční trhy o stabilitě společnosti. Podobné kroky čekají i francouzskou Societé Generale a italskou UniCredit.
USA
Hlavní zprávy
Započatá výstavba činila v květnu 629 tis. a 14,6 % (m/m) (odhad 575 tis. a 2,7 %). Revidovaná hodnota z předchozího období činí 549 tis. a 0,0 %.
Počet stavebních povolení dosáhl v červnu 624 tis. a 2,5 % (m/m) (odhad 595 tis. a -2,3 %). Revidovaná hodnota z předchozího období činí 609 tis. a 8,2 %.
Očekávané události
13:00 Žádosti o hypotéky MBA (k 15.červenci): předchozí -5,1 %
16:00 Prodeje hotových domů (červen): odhad 4,90 mil. a 1,9 %, předchozí 4,81 mil. a -3,8 %
Výsledky firem:
United Technologies - před trhem
Intel - 22:15
American Express - po trhu
Popis trhu
Americké akcie pod vlivem lepších dat ze stavebnictví a dobrých podnikových výsledků (IBM +5,6%, NVS +2,1%) rostou. Prohlášení řeckého ministra financí Evangelose Venizelose, že dohoda na nadcházejícím evropském summitu je „dosažitelná", zároveň snížila tlak na finanční společnosti. Hlavní zámořské indexy posílily o 1,6-2,2%. Nejlépe si vedly polovodiče (+3,3%) a developeři (+2,9%), zatímco telekomunikace (+1,5%) poněkud zaostaly. Dobře se daří také komoditám (ropa +2,0%, pšenice +1,5%, měď +1,6%) s výjimkou vzácných kovů (zlato -1,1%, stříbro -4,0%), které v minulých dnech těžily z obav z eskalace evropské dluhové krize.
Podnikové zprávy
Technologická společnost IBM (IBM) příjemně překvapila investorskou veřejnost se svými hospodářskými výsledky za druhé čtvrtletí. Tržby zaznamenaly meziroční nárůst o více než 12 % na 26,67 mld. USD a překonaly tak průměr analytických předpovědí, který činil 25,35 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) zaznamenal podobný vývoj, když vzrostl o více než 11 % na 3,78 mld. USD (3,09 USD na akcii), zatímco tržní konsensus očekával pouze 3,72 mld. USD (3,02 USD na akcii). Na vyšších tržbách se vedle vyšších firemních výdajů na technologie podílel i slabší dolar, který povzbudil zahraniční příjmy. Značný růst zaznamenal prodej serverových počítačů a příbuzných zařízení. Dobře se vedlo i největším zdrojům příjmů - softwaru a servisím službám.Po dobrých výsledcích následovalo navýšení výhledu pro celoroční zisk na akcii, který byl zvýšen na 13,25 USD z předchozích 13,15 USD. Dobrá výsledky v rámci tohoto ukazatele jsou ještě podpořeny programem zpětného odkupu akcií, který IBM uplatňuje. Mezi analytiky převládal mírný optimismus, nákupní doporučení lehce převažovala nad nákupními.
Americká zdravotní společnost UnitedHealth Group (UNH) zveřejnila své hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí. Tržby prošly meziročním růstem o 8,5 % na 25,23 mld. USD a těsně tak zaostaly za tržním konsensem 25,24 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) si vedl ještě lépe, když se meziročně zvýšil téměř o 13 % na 1,27 mld. USD (1,16 USD na akcii) a předstihl tak analytické odhady, které v průměru očekávaly 1,12 mld. USD (1,04 USD na akcii). Za růstem zisku stojí nižší náklady vyplývající ze skutečnosti, že slabá americká ekonomika a vysoká nezaměstnanost přinutily řadové američany omezit a odkládat své návštěvy u lékaře. Společnost zvýšila svůj výhled pro roční zisk na akcii na 4,15 až 4,25 USD. Předchozí výhled počítal se 3,95 až 4,05 USD. Mezi analytiky lehce převažovala nákupní doporučení nad prodejními.
Americká bankovní skupina Bank of America (BAC) naplnila očekávání svých akcionářů a v druhém kvartálu překonala tržní očekávání. Tržby dosáhly 26,5 mld. USD, zatímco trh očekával pouze 26,28 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se meziročně zvýšil o 45 % na 3,59 mld. USD (0,33 USD na akcii) a bez větších potíží tak překonal tržní konsensus ve výši 3,08 mld. USD (0,29 USD na akcii). Výsledky nevypadají tak růžově po zahrnutí jednorázových nákladů spojených se nekvalitními úvěry a spory s držiteli investičních instrumentů krytých hypotékami. Po započítání těchto vlivů zaznamenala banka v souladu s očekáváním trhu ztrátu ve výši 8,8 mld. USD. Mezi analytiky před zveřejněním výsledků převládal optimismus a nákupní doporučení mírně převažovala nad prodejními. Dá se očekávat, že po těchto výsledcích se jejich převaha ještě zvýší. Výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola (KO) v druhém čtvrtletí překonal analytické odhady a zaznamenal výrazný meziroční růst svých účetních ukazatelů. Tržby se zvýšily o celých 47 % na 12,74 mld. USD, zatímco tržní konsensus očekával pouze 12,38 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se ustálil na 2,72 mld. USD (1,17 USD na akcii) a zaznamenal tak meziroční nárůst o necelých 11 %, analytici očekávali 2,69 mld. USD (1,16 USD na akcii). Za pozitivními výsledky stojí silný růst prodejů po celém světě. Nejvíce rostla Eurasie a Afrika (8 %), nejnižší růst byl zaznamenán v Severní Americe (4 %). Pozitivní vliv měla i akvizice společnosti Coca-Cola Enterprises (CCE). Analytici byli poměrně umírnění a nákupní doporučení jen lehce převažovala nad prodejními.
Americký výrobce produktů pro zdravotní péči Johnson & Johnson (JNJ) reportoval výsledky za druhé čtvrtletí, které překonaly tržní odhady. Tržby zaznamenaly meziroční růst o 8 % na 16,6 mld. USD, trh očekával pouze 16,25 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se zvýšil o 5 % na 3,56 mld. USD (1,28 USD na akcii) a také překonal očekávání investorské veřejnosti, analytici předpovídali pouze 3,44 mld. USD (1,24 USD na akcii). Při zohlednění jednorázových položek se zisk pohybuje okolo 2,78 mld. USD, negativní vliv mělo nucené stažení několika farmaceutických produktů.Analytici byli před zveřejněním výsledků mírně optimističtí a nákupní doporučení lehce převažovala nad prodejními.
Investiční banka Goldman Sachs (GS) se nepřidala k jiným úspěšným titulům a svými výsledky zklamala investorskou veřejnost. Tržby výrazně zaostaly za odhady, když se 7,28 mld. USD nestačily na očekávaných 8,2 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) se propadl o 32 % na 1,09 mld. USD (1,85 USD na akcii) a také zaostal za odhady analytiků, kteří v průměru očekávali 1,5 mld. USD (2,3 USD na akcii). Za špatnými výsledky stojí výrazný propad příjmů z tradingu. Obchodování s dluhopisy, měnami a komoditami vyneslo společnosti v meziročním srovnání o 53 % méně. Celkové výnosy z tradingu se snížily o 47 %. Před zveřejněním výsledků u analytiků mírně převažovala nákupní doporučení, dá se očekávat, že po nepříznivých výsledcích se tato situace obrátí.
Americká bankovní skupina Wells Fargo (WFC) vykázala v druhém čtvrtletí pozitivní hospodářské výsledky. Tržby dosáhly 20,56 mld. USD, očekávání trhu byla na úrovni 20,41 mld. USD. Čistý zisk (před zahrnutím mimořádných položek) také překonal konsensus, když dosáhl 3,95 mld. USD (0,7 USD na akcii), zatímco trh očekával pouze 3,77 mld. USD (0,69 USD na akcii).Mezi analytiky pervažoval optimismus a jako u mnoha dalších významných titulů nákupní doporučení mírně převažovaly nad prodejními.
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Denní report - pátek 25.04.2025
- Denní report - čtvrtek 24.04.2025
- Denní report - středa 23.04.2025
- Denní report - úterý 22.04.2025
- Denní report - pondělí 21.04.2025
- Denní report - čtvrtek 17.04.2025
- Denní report - středa 16.04.2025
- Denní report - úterý 15.04.2025
- Denní report - pondělí 14.04.2025
- Denní report - pátek 11.04.2025