Nastává konec ropných gigantů?
Na tuto otázku se ptá Cyrus Sanati ve svém článku pro zpravodajský server CNN Money.
K úvaze ho vybídlo nedávno oznámený záměr rozdělit ropnou společnost ConocoPhillips (COP) na dvě části. Vedení chce oddělit těžební a rafinérskou/prodejní část společnosti.
Mohl by se tak narušit obecně přijímaný názor, že „větší je lepší," jehož uplatňování vyvrcholilo v 90.letech sérií několika fúzí, kterými firemní sektor reagoval na nízké ceny ropy. Tehdejší snaha o získání lepší vyjednávací pozice s ropnými státy mohla v té době fungovat, dnes je však jasné, že o ceně ropy rozhodují výhradně ropné vlády a nikoliv těžaři.
Neobratnost a slabost modelu velkých společností se během poslední dekády ukázala i na akciových trzích, kde jejich akcie zaostávaly za menšími konkurenty.
Příkladem úspěšného rozdělení, ze kterého si ConocoPhillips může brát příklad, je Marathon Oil. Menší ropná společnost rozdělila své aktivity na těžbu a zpracování/prodej. Den před oznámením rozdělení (v lednu) měla společnost tržní hodnotu 28,9 mld. USD. Dnes mají obě nové společnosti, Marathon Oil Corporation a Marathon Petroleum Corporation, kombinovanou hodnotu 37,4 mld. USD. Pokud by se podobný úspěch podařil i u ConocoPhillips, tržní hodnota by vzrostla o celých 33 mld. USD, které pro akcionáře jistě představují dostatečnou motivaci.
Ostatní velké společnosti budou dělení pozorně sledovat, analytici soudí, že z této skupiny by případné rozdělení nejvíce prospělo Exxonu (XOM) a British Petroleum (BP). U britské společnosti však přetrvává výrazné riziko vzhledem k případným potencionálním nákladům spojeným s dalším vyrovnáváním škod z ropné katastrofy v mexickém zálivu. U Exxonu je pravděpodobnost rozdělení malá vzhledem ke konzervativnímu postoji vedení, které je přesvědčeno o tom, že integrovaný model společnosti bude sloužit stejně dobře i v budoucnu.
ConocoPhillips má rozdělení dokončit v prvním čtvrtletí příštího roku. Jeho výsledek může výrazně ovlivnit budoucnost ropného odvětví, jehož fragmentace by v tomto případě nemusela být motivována vládou, jako v minulosti, nýbrž svobodným trhem a tlakem akcionářů.
Zdroj: CNN Money
Miloslav Veselý
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu