Americká burza: Představení technologického indexu NASDAQ Composite
Co je index NASDAQ Composite? Jaká je historie burzy Nasdaq a jak je spojená s obchodováním technologických akcií? Jak indexy Nasdaq obchodovat?
V našem seriálu „Americká burza“ jsme si nejdříve představili historický index Dow Jones Industrial Average a ve třech dalších dílech také nejdůležitější světový index S&P 500.
V následujících dvou dílech se podíváme na technologické indexy NASDAQ Composite a Nasdaq-100, které jsou historicky svázané se stejnojmennou burzou Nasdaq. Najdeme na ní světové technologické titány jako Microsoft, Apple, Amazon, Facebook, Alphabet, Intel a další.
Historie burzy Nasdaq
Burzy obvykle dostaly své jméno podle města, ve kterém sídlí. Jméno Nasdaqu je však akronym a odráží odlišný příběh jeho vzniku. Tato burza totiž byla původně jen kotačním systémem.
Své jméno tak Nasdaq získal podle Národní asociace obchodníků s cennými papíry (National Association of Securities Dealers – NASD), zbylá dvě písmena říkají, že se jedná o automatický kotační systém (AQ – automatic quotations). NASD je předchůdce dnešního samoregulačního orgánu FINRA.
Nasdaq vzniknul v roce 1971 jako kotační systém, na kterém nejprve nebylo možné obchodovat, a „pouze“ shromažďoval kotace, tj. nejlepší nabídkové a poptávkové ceny z jednotlivých trhů.
Na burzách se před rozvojem počítačů obchodovalo v rámci aukcí prostřednictvím lidských tvůrců na fyzických parketech jednotlivých burz a řada akcií menších se neobchodovala na burzách, nýbrž na nelikvidních mimoburzovních trzích.
Parket newyorské burzy v září 1963 před zavedením počítačové techniky, autor: Thomas J. O'Halloran
Parket newyorské burzy v srpnu 2009 vybavený moderní počítačovou technikou, autor: Kevin Hutchinson (CC-BY-2.0)
Nasdaq přišel s prvním počítačovým systémem, který tyto ceny shromažďoval, a postupně se stal burzou. Zatímco ostatní burzy přecházely na elektronické systémy až později (a NYSE část obchodování realizuje na fyzickém parketu dodnes), Nasdaq byl plně elektronickou burzou od svého začátku a jako první také přišel s obchodováním online.
Jako technologický průkopník a levnější alternativa k úpisu akcií na newyorské burze se Nasdaq rychle stal primárním trhem pro řadu menších, rostoucích a technologických společností. Např. v prosinci 1980 na Nasdaq vstoupily akcie společnosti Apple, v roce 1986 Microsoft, v roce 1997 Amazon a v roce 2004 Google (dnes Alphabet).
Ačkoliv těžiště Nasdaqu spočívá v technologických firmách, obchoduje se na něm i řada společností z jiných sektorů a s newyorskou burzou (NYSE) v dnešní době svádí ostré bitvy o nová IPO.
Nasdaq nemá "fotogenický" obchodní parket jako NYSE, a tak se na propagačních snímkách místo toho chlubí svou budovou MarketSite na Times Square
Představení indexu NASDAQ Composite
V dřívějších dílech představené indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 sestavuje společnost S&P Dow Jones Indices, která žádnou burzu neprovozuje, tak indexy Nasdaq sestavuje přímo samotná burza.
Cílem indexu NASDAQ Composite, který vzniknul spolu s Nasdaqem v roce 1971, je sledovat výkon všech akcií listovaných na burze Nasdaq. Podobně se můžeme také setkat s indexem NYSE Composite od newyorské burzy, i když ten není tak populární jako indexy představované v tomto seriálu.
Zatímco do indexu S&P 500 můžou být zařazeny pouze americké společnosti splňující podmínky právní formy, tržní kapitalizace, likvidity a ziskovosti, do indexu NASDAQ Composite mohou být zařazeny i akcie (nebo depozitní certifikáty) zahraničních společností, které mohou mít i jinou právní formu než standardní akciová společnost nebo emitovat více tříd akcií.
Do indexů Nasdaq jsou společnosti zařazovány na základě kvantitativních podmínek, neexistuje žádná lidská komise jako u indexů S&P 500 a Dow Jones. Kompletní metodologii naleznete zde.
V indexu mohou figurovat společnosti z jakéhokoliv sektoru, i když je index známý pro své technologické akcie. Z hlediska tržní kapitalizace mají největší podíl na indexu právě technologie, z hlediska počtu má NASDAQ Composite nejvíce společností ze sektoru zdravotnictví.
Sektorové rozdělení indexů NASDAQ Composite a Nasdaq-100 k 16. 6. 2020
Sektorové rozdělení indexu NASDAQ Composite k 1. 6. 2020 včetně váhy největších titulů, zdroj: The Wall Street Journal
V současné době je do indexu zařazeno přes 2,7 tis. společností, jejichž váha je určena na základě tržní kapitalizace (neupravené o podíl veřejně obchodovaných akcií). Složení indexu se může měnit denně. Index NASDAQ Composite je oproti indexu S&P 500 koncentrovanější (obsahuje velký počet malých společností a malý počet gigantických společností, což odráží jeho historii jako mimoburzovního trhu a burzy pro technologické startupy, z nichž malý počet dosáhnul velkých rozměrů), ovšem dlouhodobě se podíl největších emisí drží stabilní.
Podíl největší emise (šedá), největších 10 (růžová) a 100 (petrolejová) akcií na celkové tržní kapitalizaci indexu NASDAQ Composite
Tato struktura přetrvává i do současné doby. Průběžná data o váze jednotlivých emisí v indexu nejsou veřejně dostupná, vodítkem však může být ETF ONEQ, viz níže, podle kterého má aktuálně největší emise přes 10% podíl, největších deset 45% podíl a největší stovka 77% podíl.
Standardně uváděná verze indexu NASDAQ Composite je cenová, ovšem existuje i verze zahrnující celkový výnosy včetně dividend (NASDAQ Composite Total Return). Aktuální historický dividendový výnos indexu NASDAQ Composite za posledních 12 měsíců činí 0,95 %.
Vývoj indexu NASDAQ Composite ve standardní verzi bez dividend od roku 1999 (zelená) a ve verzi total return včetně dividend od roku 2003 (růžová)
Který index burzy Nasdaq se více obchoduje?
Ačkoliv se často v médiích uvádí hodnoty indexu NASDAQ Composite, výrazně obchodovanější je index Nasdaq-100, na který jsou navázané opce (od roku 1994), futures (od roku 1996) a další finanční instrumenty.
Je to dané vysokým počtem malých akcií v indexu NASDAQ Composite, které nejsou tak obchodované. Index Nasdaq-100 oproti tomu obsahuje jen 100 největších nefinančních společností burzy Nasdaq, které jsou zpravidla velmi likvidní.
Pokud bych volil mezi indexy NASDAQ Composite a Nasdaq-100, vzhledem k vyšší velikosti navázaných ETF, jejich likviditě a plné replikaci podkladových aktiv bych preferoval index Nasdaq-100, který si představíme v příštím díle tohoto seriálu.
ETF navázané na index NASDAQ Composite
Jak investovat do indexu NASDAQ Composite? Nabízí se v podstatě dvě možnosti – přímo do jednotlivých akcií z indexu, nebo do ETF, které je na index navázané.
Index NASDAQ Composite následuje ETF „Fidelity NASDAQ Composite Index Track“ s tickerem ONEQ. Cílem tohoto fondu je dosahovat výkonnosti indexu NASDAQ Composite prostřednictvím investování alespoň 80 % portfolia do akcií z fondu do tohoto indexu (kterých fond drží aktuálně necelý tisíc) a částečně prostřednictvím investic do futures na index Nasdaq-100. Jak však ukazuje web ETF.com, dlouhodobě se i tak tomuto ETF daří výkonnosti indexu dobře přibližovat.
V červenci 2020 v něm bylo zainvestováno poměrně nízkých 2,67 mld. USD a roční nákladovost (net expense ratio) činí 0,21 %. Dividendy vyplácí kvartálně. Během posledních 45 obchodních dní se v průměru na tomto ETF zobchodovalo 21,31 mil. USD denně a průměrný spread činil v průměru 0,35 %.
Seriál článků o amerických indexech
V dalším díle seriálu se podíváme na index Nasdaq-100 a navázané ETF.
Sledujte proto náš Twitter @Fio_investice, ať vám neuteče. Jako autor článku také na @JanTomanekFio ocením zpětnou vazbu.
Všechny články z tohoto seriálu také naleznete v rozcestníku zde.
Zdroje
Řadu informací o indexu NASDAQ Composite naleznete na stránkách burzy Nasdaq zde.
Další zdroje: The Wall Street Journal, Investopedia, Motley Fool, Hans R. Stoll – Electronic Trading in Stock Markets, ETF.com, ETFdb.com
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Karo Leather: Investiční doporučení a cílovou cenu dáváme do revize
- Podzimní START day pohledem analytika Fio banky
- Vydáváme novou analýzu na akcie Kofola ČeskoSlovensko s cílovou cenou 410 Kč a doporučením „Koupit“
- Evropa: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- ČR: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024
- USA: Kalendář výsledkové sezóny za 3Q 2024