Často kladené otázky - FAQ
Zde jsme pro vás připravili odpovědi na nejčastěji kladené otázky. Sekce je rozdělena na odpovědi týkající se bankovních služeb a odpovědi týkající se investičních služeb.
Bankovní služby
Investiční služby
Cenné papíry
1. Kde jsou evidovány cenné papíry, které nakoupím prostřednictvím Fio banky?
I.) Česká republika
Cenné papíry (akcie, dluhopisy) nakoupené na Burze cenných papírů Praha, a.s. (BCPP) či RM-SYSTÉM, české burze cenných papírů a.s. (RMS) jsou vedeny v Centrálním depozitáři cenných papírů, a.s. (CDCP) na majetkovém účtu klienta či zákaznickém účtu obchodníka. Tento účet je vedený pod obchodníkem, přes kterého byly cenné papíry nakoupeny, nebo k němu byly převedeny.
Výjimkou jsou akcie zahraničních společností a certifikáty obchodované na RMS (např. Erste Group Bank, Pegas Nonwovens atd.). Tyto cenné papíry nejsou vedeny v CDCP, ale na majetkovém účtu klienta v samostatné evidenci RMS.
II.) USA
Při obchodování s cennými papíry na trzích v USA je majetek klientů evidován na sběrných účtech, které jsou vedeny u depozitáře Pershing LLC. Více informací nejen o sběrných účtech naleznete v dokumentu: Informace o investičních nástrojích, o ochraně investičních nástrojů a peněžních prostředků klienta a některé další informace týkající se obchodování s investičními nástroji
III.) Německo
Fio se jako první tuzemský obchodník stal členem německého elektronického obchodního systému XETRA a zároveň uzavřel smlouvu s renomovaným depozitářem, kterým je CACEIS Bank S.A., Germany Branch (německá pobočka CACEIS Bank S.A.), člen skupiny Crédit Agricole. Cenné papíry nakoupené klienty v systému XETRA jsou tedy evidovány na hromadném majetkovém účtu Fio vedeném u této instituce. Fio pak dále vede subregistr pořízených cenných papírů podle jednotlivých klientů.
2. Je možné koupit celý burzovní index?
Přímo index není možné koupit, ale je možné koupit tzv. burzovně obchodovaný fond (ETF), který svým složením kopíruje složení daného indexu. V USA patří mezi nejobchodovanější ETF - DIA (kopíruje vývoj indexu Dow Jones Industrial Average), SPY (kopíruje vývoj indexu Standard & Poor´s 500) a QQQ (kopíruje vývoj indexu Nasdaq 100). V Německu to je pak ETF - EXS1, které kopíruje vývoj indexu DAX 30.
S ETF se obchoduje stejně jako s cennými papíry typu akcie, přičemž i poplatky jsou ve stejné výši jako při obchodování s akciemi v daném státě. Kromě výše uvedených ETF (někdy též nazývaných "indexové akcie") je k dispozici celá řada ETF kopírujících indexy národních trhů (Rusko, Brazílie, Čína, Mexiko, JAR a dalších), oborové indexy či tzv. akciové koše. Více o ETF naleznete zde.
3. Chtěl/a bych investovat do cenných papírů, ale nemám dostatek času, zkušeností či informací. Existuje nějaký produkt či služba, která mi to umožní?
Fio banka nabízí různé typy produktů, které splňují výše uvedené požadavky.
Podílové listy investičních fondů jsou vhodné pro začínající investory, kteří si chtějí vyzkoušet obchodování s cennými papíry, a to s minimálními informačními a transakčními náklady. Zároveň je ocení i zkušení investoři, pro které mohou být zajímavým doplňkem jejich stávajícího portfolia. Minimální investice je 300 Kč měsíčně. Bližší informace zde.
Osobní makléř je služba, při které zůstává klientovi ponechána kontrola nad každou jednotlivou transakcí, přičemž na základě osobní schůzky s vybraným makléřem a definování vhodné investiční strategie je mu poskytována plná podpora makléřského servisu a aktivně jsou pro něj vyhledávány vhodné investiční příležitosti doplněné vždy o odborný náhled na investici samotnou.
Tato služba je poskytována od minimální výše portfolia 4 000 000 Kč. Více informací se dočtete zde.
V případě, že jste zde nenašli odpověď na Vaší otázku, neváhejte kontaktovat svou pobočku, nebo nám můžete Váš dotaz zaslat prostřednictvím on-line formuláře.