Česká zbrojovka Group se chystá na pražskou burzu: Představení a informace o IPO
Představení českého výrobce střelných zbraní Česká zbrojovka Group, která chystá IPO na Burze cenných papírů Praha. (Aktualizováno 22. 9. o podrobnosti o úpisu)
Česká zbrojovka Group je česká společnost, která se zabývá výrobou palných zbraní pro armádu, policii, ale i sportovní a lovecké účely. Do jeho sortimentu patří např. pistole CZ 75, útočné pušky BREN nebo samopaly Scorpion EVO 3.
Historie společnosti sahá až do roku 1936, kdy byla kvůli hrozbě napadení založena zbrojovka co nejdále od německých hranic v Uherském Brodě. V roce 1992 byla privatizována, v roce 2004 koupila Zbrojovku Brno a o rok později americkou značku Dan Wesson Firearms.
Loni byla v americkém státě Kansas zahájena výroba prvních zbraní a oznámen záměr postavit nový závod v arkansaském městě Little Rock. Ten by jí měl umožnit dodávat ozbrojeným složkám ve Spojených státech amerických, které vyžadují využití součástek vyráběných na domácím trhu. Výstavba závodu by měla začít v druhé polovině letošního roku a, částečný provoz by měl započít do konce roku 2021 a plný v roce 2022. V současné době má společnost asi 1,6 tis. zaměstnanců.
V roce 2018 také společnost navázala spolupráci s maďarskou státní společností HM Arzenál, která bude díky licenci vyrábět zbraně pro maďarskou armádu a další zákazníky.
Produktové portfolio a zákazníci
Společnost vyrábí deset různých řad zbraní (pistole, útočné pušky, samopaly, granátomety, odstřelovací pušky, brokovnice, kulovnice, malorážky, větrovky a vzduchovky). Přibližně 85 % produkce pochází z Uherského Brodu.
Výroční edice legendární pistole CZ 75
Mezi zákazníky společnosti patří ozbrojené složky České republiky, Maďarska, Slovenska, policejní sbory Finska, Mexika, Polska, Rumunska, Malajsie, Slovinska, Singapuru a protiteroristická jednotka Francie. Ve Spojených státech je pro ni důležitý civilní trh.
Produktové kategorie České zbrojovky dle využití
Trh se střelnými zbraněmi
Globální trh s malými palnými zbraněmi by podle reportu „BIS Small Arms Market Report“ mezi roky 2017 a 2023 měl průměrně ročně růst o 3,51 % v hodnotě a 3,79 % na objemu. V roce 2018 bylo podle reportu vyrobeno 1,05 mld. malých palných zbraní za 8,37 mld. USD. Civilní trh činí přibližně 62 % celkového trhu, armády a ozbrojené složky zbývajících 38 %.
Společnost věří, že by v dalších letech měla pokračovat v rychlejším tempu růstu oproti globálnímu trhu malých palných zbraní díky robustnímu produktovému mixu, konkurenceschopné nákladovosti a výhodné nabídce.
Projekce vývoje globálního trhu palných zbraní, zdroj: Česká zbrojovka Group
Hospodaření společnosti
Společnost v roce 2017 prodala přes 324 tis. střelných zbraní, v roce 2018 přes 402 tis. a v roce 2019 přes 374 tis. V roce 2019 se jí podařilo navýšit tržby o necelých 12 % na 5,96 mld. Kč.
Vývoj tržeb Česká zbrojovka Group z pokračujících operací
Vývoj hrubého provozního zisku EBITDA a čistého zisku Česká zbrojovka Group
Růst tržeb zaznamenala také v první polovině roku 2020, ve kterém však na ziskovost dolehl pohyb měnových kurzů.
Přibližně 40 % tržeb skupiny v letech 2017-19 činily zakázky od armád a ozbrojených složek. V dalších letech chce usilovat o růst v tomto segmentu, především v západní Evropě, Spojených státech amerických a na vybraných asijských trzích. Podle společnosti trh ozbrojených složek oproti tomu civilnímu nabízí větší růstové příležitosti díky současné politické a bezpečnostní situaci a dlouhotrvajícímu podinvestování ve většině rozvinutých zemích.
Z geografického hlediska je pro společnost nejvýznamnější americký trh, který jí v roce 2019 přinesl 51 % tržeb, a proto strategicky expanduje na toto území plánovanou výstavbou závodu v Little Rocku.
Geografické rozdělení tržeb Česká zbrojovka Group
Uváděné výsledky hospodaření zahrnují pouze pokračující operace bez výroby komponentů pro automobilový a letecký průmysl, které byly v lednu 2020 vyčleněny mimo skupinu.
Společnost dlouhodobě udržuje silnou rozvahu s nízkým zadlužením. Čisté zadlužení společnosti na konci roku 2019 činilo 1,2násobek EBITDA.
Dividendová politika
Společnost v roce 2017 vyplatila dividendu 90 mil. Kč, v roce 2018 vyplatila 255 mil. Kč, v roce 2019 vyplatila 560 mil. Kč. V červnu 2020 vyplatila 328,3 mil. Kč.
V dalších letech indikovala výplatu přibližně třetinu čistého zisku na dividendě.
Akcionářská struktura
Veškeré akcie společnosti Česká zbrojovka Group drží Česká zbrojovka Partners SE. 90 % akcií této společnosti drží European Holding Company zcela ovládaná René Holečkem.
Dalších 5 % drží předseda představenstva Lubomír Kovařík, po 2,5 % drží předseda dozorčí rady René Holeček a místopředseda představenstva a finanční ředitel Jan Drahota. René Holeček tak ve výsledku drží 92,5 %.
Akcionářská struktura společnosti Česká zbrojovka Partners, která v Česká zbrojovka Group před IPO drží 100 % akcií
Společnost zvažuje implementaci akciového nebo opčního motivačního programu, o kterém by rozhodla do konce roku 2020. Společnost nepředpokládá, že by objem akcií činil přes 10 % a byly by uplatnitelné nejdříve za 3 až 5 let.
Parametry úpisu a využití prostředků z IPO
Česká zbrojovka Group investorům nabídne nové akcie za až 75 mil. EUR a stávající akcie za až 75 mil. EUR. Prodávající akcionář navíc poskytne další stávající akcie až do výše 15 % původní nabídky na pokrytí případné opce navýšení.
Parametry úpisu akcií společnosti Česká zbrojovka Group na BCPP | |||||
---|---|---|---|---|---|
Upisovací období | Nabízený podíl | Počet nabízených nových akcií | Počet nabízených existujících akcií | Cenové rozpětí | |
22. 9. - 1. 10.* | 24 až 35 %** | až 6,9 mil. | 2 až 4,9 mil.*** | 290 až 370 Kč |
*Fio banka bude přijímat pokyny od 23. 9. do 1. 10. 2020 12:00
**za předpokladu plného upsání nových akcií a v závislosti na úpisu stávajících akcií
*** prodávající akcionář navíc nabídne až 1,2 mil. dalších existujících akcií jako opci navýšení
Cenové rozpětí nabízených akcií by mělo činit 290 až 370 Kč. V závislosti na ceně by se tak ocenění společnosti mohlo pohybovat v rozmezí 10,66 až 13,6 mld. Kč za předpokladu úpisu všech nových akcií.
Tzv. free float, podíl volně obchodovaných akcií, by se za předpokladu upsání všech nových akcií měl pohybovat v rozmezí 24 % až 35 % v závislosti na množství upsaných stávajících akcií.
Výtěžek IPO chce společnost využít k rozšířením výrobních a distribučních kapacit ve Spojených státech amerických, především na výstavbu závodu ve městě Little Rock v Arkansasu, který by měl vyjít na 60 až 70 mil. USD. Část peněz také plánuje využít na posílení provozního kapitálu a další všeobecné účely včetně případných akvizic. Velikost potenciálně kupovaných společností předpokládá v rozmezí 50-300 mil. EUR.
Akciím společnosti byl přiřazen ISIN CZ0009008942 a ticker BAACZGCE.
Pro zájemce o úpis akcií České zbrojovky
Fio banka plánuje klientům nabídnout možnost zadávat pokyny na úpis také elektronicky prostřednictvím systému e-Broker, vedle možnosti je zadávat osobně na kterékoliv pobočce Fio banky či telefonicky prostřednictvím Dealingu na telefonu 224 346 493 v době 9:00 - 17:30.
Fio banka bude přijímat pokyny na úpis od 23. 9. do 1. 10. 2020 do 12:00. S akciemi by se dle očekávání společnosti mělo začít obchodovat 2. 10. 2020.
Zájemci o úpis prostřednictvím telefonu potřebují mít aktuální telefonické heslo a vyplněný investiční dotazník.
Další zdroje informací
Další informace naleznete na stránkách České zbrojovky Group v sekci pro investory. Analytický pohled Fio banky na společnost naleznete zde.
Jakmile budou zveřejněny podrobnější informace a prospekt emise, doplníme všechny informace. Sledujte proto náš twitterový účet @Fio_investice, ať vám aktuality nejen o IPO České zbrojovky neutečou.
Zdroj: Česká zbrojovka Group
Jan Tománek
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-3,3 %), měď (-1,15 %), stříbro (+1,15 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 24,31
- Prezentace z webináře k akciím Kofola ČeskoSlovensko
- Softwarová společnost Intuit reportovala solidní výsledky za 1Q, výhled pro 2Q je pod očekáváním
- Kofola: konferenční hovor s managementem společnosti
- Vývoj cen komodit: Měď (-1,27 %), stříbro (+0,86 %), zlato (+0,84 %)
- Vývoj měnových párů: Dolar posiluje vůči koruně o 0,77 % a euru o 0,57 %
- Německé akcie v úvodu posilují, Berenberg zvýšil doporučení pro Brenntag na „buy“
- Eurozóna: Index nákupních manažerů PMI ve výrobě v listopadu předběžně na 45,2 b. při očekávání 46 b
- Německo: Index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě v listopadu podle předběžných dat připisuje 43,2 b