Výhled na leden 2005
Výhled na leden 2005
Fundamentální faktory – leden 2005
Po velmi pozitivním závěru roku, kdy hlavní americké indexy překonaly svá roční (Nasdaq) či víceletá (DJIA) maxima, přistupují obchodníci a investoři k lednu s očekáváním „lednového efektu“. Leden je dlouhodobě nejrůstovějším měsícem celého roku. Ačkoli neexistuje jednoznačné vysvětlení, existuje několik teorií. Jedna z nich poukazuje na fakt, že portfoliomanažeři na začátku roku vyhledávají relativně podhodnocené akcie, kterými plní portfolia fondů pro další rok a jejich ceny s nákupem samozřejmě výrazně vzrůstají. Vzhledem ke skutečnosti, že lednový růst „postihuje“ především malé společnosti (small, mid caps), může i středně silný fond, zaměřený na tento tržní segment svými nákupy výrazně ovlivnit cenu těchto společností. Růst se pak přelévá na celý trh, protože nikdo nechce zůstat pozadu a každý nakupuje v očekávání dalšího růstu. Vzhledem k faktu, že rok 2004 jako celek prakticky nic nepřinesl, je očekávání pro rok 2005 poměrně vysoké. Až na postupně se zvyšující inflaci a výrazně oslabující USD pominula většina rizikových faktorů, které zužovaly akciové trhy v letošním roce. Zde můžeme zmínit především panickou hrůzu ze zvyšování úrokových sazeb v pololetí letošního roku či podzimní extrémní růst ceny ropy. Sazby jsou již vnímány s nadhledem a vysoká cena ropy byla souhrou negativních událostí, kterým kralovaly zářijové uragány.
Trh by měl tedy do roku 2005 vstoupit s optimismem. Ovšem jen o náladě trh v žádném případě není a musíme brát v úvahu skutečnost, že obchodování na burzách je především o společnostech, které jsou zde obchodovány. Již 10.1. zahajuje Alcoa další výsledkovou sezónu a o přísun informací z podnikové sféry v žádném případě nebude nouze. K dalším gigantům počítáme Intel (11.1.), Apple Computer (12.1.). Yahoo (18.1), General Motors (19.1.) či General Electric (21.1.). Uvedené společnosti patří mezi sektorové leadery a jejich výsledky mohou výrazně ovlivnit vývoj pro celé 1. čtvrtletí. Vzhledem k očekávané pozitivní náladě by nemusely být případné mírně horší výsledky vnímány vyloženě pesimisticky, navíc vývoj americké ekonomiky vykazuje zajímavé známky růstu, což primárně odráží především zvyšující se ziskovost korporací. Nicméně se domníváme, že by výsledky měly v drtivě většině splnit či překonat očekávání.
Právě makroekonomická data a kroky na poli měnové politiky budou dalšími informacemi, které budou investoři se zájmem sledovat. Kromě tradičních žádostí o dávky v nezaměstnanosti budou obchodníci očekávat data o počtu nově vytvořených pracovních míst (7.1., oček. 175tis.). Retaileři budou vyčkávat na informace o vývoji maloobchodních tržeb (13.1). Bývá pravidlem, že prosincové tržby jsou velmi dobré a retaileři od druhého lednového týdne zajímavě posilují. Samozřejmostí jsou pak indexy mapující náladu na trhu či monitorující vývoj podnikových zásob či objednávek. Konečná hodnota přírůstku GPD za 3Q (anualizováno 4%) dodává americké ekonomice pozitivní ráz a svědčí o zdravém vývoji a budoucím potenciálu.
Technický výhled – Nasdaq
Prosincová expirace termínových kontraktů neměla na americké trhy výraznější negativní dopad a vyvolala pouze mírnou korekci, což představovalo návrat indexu Nasdaq k 2120 bodům. To stačilo k tomu, aby se indikátor RSI vrátil zpět k 60 bodům. Vzhledem k faktu, že na této úrovni byla podpora a k jejímu proražení nedošlo (pokles pod 60 je považován za prodejní signál) a aktuální hodnota je 64 bodů, vidíme prostor pro další růst a vzhledem k intenzitě můžeme očekávat hodnoty poblíž 75 RSI. Nasdaq by měl překonat 2200 bodů.
Také další významný technický indikátor, kterým je klouzavý průměr potvrzuje růstovou náladu. Nasdaq se v minulém týdnu odrazil po poklesu od svého 20 denního SMA a pokračuje vzhůru. S využítím linií standardní odchylky existuje prostor pro růst nad 2200 bodů také dle těchto indikátorů. Určité „problémy“ by mohl Nasdaq mít při poklesu pod 20SMA (2130 a dále pak při poklesu pod 2100 bodů). Tento vývoj v průběhu ledna neočekáváme.
Grafy: Bloomberg
Již v minulém výhledu jsme upozorňovali na lednovou atraktivitu retailerů. Po výrazných poklesech zástupců tohoto sektoru (WMT, KSS) považujeme za vhodné a užitečné připomenout tento fakt a doporučujeme intenzivně sledovat akcie maloobchodníků.
Nejnovější:
- Index S&P 500 uzavírá středeční seanci poklesem o -0,33%.
- Index Dow Jones se pohybuje v zelených úrovních.
- Německé akcie ve středu výrazněji ztrácely
- Ratingová agentura Moody’s potvrdila rating Erste Group Bank na stupni A1
- Prezident republiky jmenoval Jakuba Seidlera členem bankovní rady
- Pražská burza prohloubila včerejší pokles
- Výrobce čipů AMD reportoval výsledky za 3Q dle očekávání, avšak výhled pro 4Q je pod očekáváním trhu
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 25. říjnu klesly o 515 tisíc barelů
- Wall Street v úvodu mírně roste, Super Micro Comp. klesá po rezignaci EY na pozici jejího auditora
- USA: Pokračující prodeje domů v září meziměsíčně vzrostly o 7,4 % při očekávání 1,9 % růstu