Americké rafinérie zpracovaly nejvíc ropy v historii, přesto se zásobníky v Cushingu opět plní
Včera americký úřad EIA zveřejnil v pravidelných středečních reportech rekordní objem zpracované ropy rafinériemi v USA. Obrázek níže ukazuje vývoj zpracovaného objemu ropy od začátku roku. Červená křivka ukazuje vývoj v letošním roce, zatímco modrý pruh rozpětí za posledních 10 let. Přerušovaná modrá křivka ukazuje průměrnou hodnotu v tomto rozpětí.
Nedávno jsme informovali o tom, že se americké rafinérie se blíží rekordnímu využití kapacity. Zájemci zde mohou nalézt i očekávané odstávky amerických rafinérií, které podle některých analytiků mohou ropu WTI dostat výrazně níže, než je současných 50 dolarů za barel.
Zásoby ropy v USA v týdnu končícím 17. července navzdory rekordnímu zpracování ropy vzrostly. Jak je možné, že v létě, kdy je největší poptávka po ropě, zásoby rostou? Jediným důvodem je nárůst importu, který ale ukazuje značnou variabilitu v týdenních statistikách.
Druhý obrázek ukazuje v každém týdnu od roku 1983 zaznamenané importy ropy do USA.
S rostoucí produkcí ropy z břidlic se importy začaly za poslední roky výrazně snižovat, nicméně variabilita je nadále vysoká. Rozdíly v importech mohou činit až milion a více barelů za den. V rámci týdenních statistik v této době importy v podstatě rozhodují, zda zásoby ropy v daném týdnu rostou nebo klesají.
Následující graf ukazuje vývoj celkových zásob ropy v USA podle EIA.
V případě, že importy budou nadále na vysokých úrovních, tak celkové zásoby v USA budou růst i bez plánovaných podzimních odstávek. Na podzim při vysokých importech se růst zásob pouze zvýší.
Důležité zásobníky v Cushingu se opět naplňují
U města Cushing ve státu Oklahoma je velice důležitý ropný uzel v USA. Stavy zásob v Cushingu jsou důležité pro obchodování s ropou, protože z logistických důvodů se jedná o vhodnou možnost uskladnění přebytečné ropy. V létě zpravidla tyto zásobníky klesají, protože se zpracuje více ropy, než se vytěží. Již několik týdnů zásoby v Cushingu mírně rostly, ale v minulém týdnu vzrostly téměř o 900 tisíc barelů.
Graf níže ukazuje vývoj zásob v Cushingu za posledních 12 měsíců.
V březnu řada analytiků včetně Citigroup varovala, že by se cena mohla podívat i pod 30 dolarů z důvodu naplnění zdejších zásobníků. Růst zásob se ale v dubnu zpomalil, a poté zásoby i klesaly z důvodu přesunu této ropy do oblasti Mexického zálivu, kde se zpracovává přibližně polovina ropy v USA. Jak se ale blížíme maximu poptávky po ropě, tak v září začnou u řady rafinérií podzimní odstávky, které výrazně sníží dnešní sezónně vysokou poptávku po ropě. Z toho důvodu lze očekávat, že se zásoby v Cushingu budou naplňovat stále rychleji. Další důvod je, že se opět navýší produkce ropy z Kanady, kde v létě byla řada odstávek u projektů ropných písků. Tím se přes Cushing zvýší tok ropy.
Pracovní kapacita zásobníků v Cushingu je podle EIA 71 mil. barelů. Ačkoliv se staví nové zásobníky, aby se kapacita rozšířila, tak je podle některých analytiků možné, že opět bude hrozit jejich naplnění.
Zdroj: Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters a EIA
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním