Cena železné rudy se poprvé od roku 2007 propadla pod 40 dolarů za tunu
Cena železné rudy se dnes propadla na nejnižší úrovně od doby, kdy se v roce 2009 upustilo od ročních kontraktů a přešlo se ke spotovému trhu. Na cenu železné rudy jako klíčovou surovinu pro výrobu oceli negativně působí pokles poptávky v Číně při stabilní nabídce.
Cena železné rudy pro dodání v Číně dosáhla téměř 39 dolarů za tunu podle Steel Index. V roce 2007 se železná ruda obchodovala i pod 37 dolarů a v následujícím roce cena vzrostla nad 60 dolarů. Pokles cen železné rudy se negativně projevuje na ziskovost velkých těžařských společností.
Podle analytiků z Liberum společnost Anglo American v jižní Africe potřebuje cenu kolem 50 dolarů za tunu k vytváření zisku. Analytik z Investec odhaduje, že Vale (VALE) k ziskovosti potřebuje 40 dolarů, zatímco BHP Billiton a Rio Tinto by měly být v zisku i při cenách 30 dolarů za tunu.
Slabá čínská poptávka po oceli se negativně projevuje v ziscích oceláren. Navzdory nízkým výrobním nákladům řada oceláren čelí i riziku uzavření výroby. 101 největších oceláren v Číně zaznamenalo ztrátu ve výši 11 mld. dolarů za prvních 10 měsíců letošního roku. Přičemž v minulém roce tyto ocelárny vydělaly polovinu této ztrátu. Největší problém je u možných bankrotů v tomto sektoru. Kupříkladu největší čínský státem vlastněný obchodník s ocelí Sinosteel nedokázal v říjnu splatit dluh. Jedna z největších soukromých čínských oceláren nedávno uzavřela výrobu kvůli četným ztrátám a propustila své zaměstnance.
Podle analytiků BMI Research čínská produkce oceli dosáhla vrcholu a měla by klesat v následujících čtyřech letech. BMI odhadují roční pokles produkce v průměru 1,4 %, zatímco v průběhu období 2011-2014 se produkce zvyšovala tempem 6,6 %. Analytici zmiňují, že je možné u čínské vlády zaznamenat snahu o omezení domácí produkce oceli, tím i exportů.
Následující graf ukazuje vývoj ceny železné rudy s dodáním v Číně za posledních 5 let v dolarech za tunu.
Zdroj: Financial Times, Bloomberg
Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Americké futures kontrakty oscilují kolem nuly
- USA: Velkoobchodní zásoby v březnu dle předběžných dat vzrostly o 0,5 % při očekávání 0,6 %
- PayPal vykázal výnosy za 1Q mírně pod očekáváním, výhled kvůli globální nejistotě ponechal nezměněný
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+2,03 %), ropa (-1,60 %), měď (+1,22 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,91
- Photon Energy zveřejnil výroční zprávu za rok 2024
- Stručné shrnutí výsledků společností Deutsche Bank, Adidas a Porsche
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,56 %), zlato (-0,72 %), kukuřice (-0,62 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,85
- Projekce hospodaření Komerční banky za 1Q 2025