Dle IATA by zisky aerolinií měly v nadcházejícím roce vzrůst v průměru o 10 %
Dle odhadů asociace IATA (International Air Transport Association) by v roce 2016 měly zisky leteckých dopravců stoupnout o 10 % na rekordních 36,3 mld. USD. Asociace zároveň zvýšila odhad čistého zisku sektoru pro letošní rok na 33 mld. USD. Oproti červnové prognóze 29,3 mld. USD se tedy jedná o zvýšení o 3,7 mld. USD. Ještě v roce 2014 přitom letečtí dopravci vykázali souhrnný zisk pouze 17,4 mld. USD.
Hlavním důvodem rostoucích zisků aerolinií jsou nízké ceny ropy, potažmo kerosinu, které snižují těmto společnostem náklady. Ikdyž jednotliví dopravci volí různé strategie hedgingu proti pohybům ceny ropy na trhu (např. evropské aerolinie obecně zajišťují ceny pro větší podíl očekávané spotřeby než americké), z dlouhodobého hlediska však z nízkých cen paliv profituje většina z nich.
Největší nárůst zisku v letošním roce IATA očekává u severoamerických dopravců, jejichž zisk by měl v letech 2015 a 2016 dosahovat přibližně jedné poloviny celkového zisku všech společností. Marže těchto společností měla dosáhnout v průměru 5,1 %. Návratnost kapitálu by v leteckém sektoru měla po několika hubených letech poprvé převýšit náklady na kapitál. Šéf asociace IATA Tony Tyler však zároveň mírně utlumil nadšení z rostoucích zisků sektoru. Očekává, že US dopravci realizují většinu výhod z nízkých cen ropy v letošním a příštím roce. Negativně by se podle něj mohlo projevit také očekávané zvýšení úrokových sazeb.
Evropské aerolinie by dle IATA měly v letošním roce vydělat 6,9 mld. USD a v roce 2016 8,6 mld. USD. Důvodem pro očekávání prudkého nárůstu zisku v roce 2016 je fakt, že evropské aerolinie mají dopředu zajištěny ceny paliv pro 80-90 % celkové spotřeby. Efekt poklesu ceny paliva na spotovém trhu se u nich tedy projeví až se zpožděním.
Z ostatních regionů by zisky v roce 2016 měly vzrůst ještě v Asii/Tichomoří. V letošním roce zda asociace očekává zisk 5,8 mld. USD, v roce 2016 potom 6,6 mld. USD. Na druhé straně zisk dopravců z blízkého východu by měl v letošním roce klesnout na 1,4 mld. USD z loňských 1,8 mld. USD. Pro rok 2016 se očekává zisk 1,7 mld. USD. Dopravci v latinské Americe v letošním roce pravděpodobně, především vinou krize v Brazílii, ztratí 300 mil. USD, v nadcházejícím roce by se však měli navrátit k zisku 400 mil. USD.
Nejvyššího zisku na přepraveného pasažéra by z hlavních regionů měly dosáhnout aerolinie v USA (21,44 USD) následovány Evropou (8,8 USD), nejnižší zisky „na hlavu“ se tradičně očekávají v regionu Asie/Tichomoří (5,13 USD).
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v březnu meziročně vzrostla o 3,6 % při očekávání 4,0 %
- Frankfurtská burza posiluje
- Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024, tržby vzrostly o 5 %, čistý zisk zůstal stabilní
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024
- Na asijsko-pacifických trzích zavládl opatrný optimismus
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty mírně posilují
- Německo: Spotřebitelská důvěra GfK v květnu na -20,6 b. při očekávání -25,8 b.
- Očekávané události: Velkoobchodní zásoby, spotřebitelská důvěra (USA)
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %