Nižší teploty v USA a Evropě podporují cenu zemního plynu a ropy
Zemní plyn
Předpovědi o nižších teplotách v USA a v Evropě výrazně podpořily cenu zemního plynu. Futures na americký zemní plyn skokově vzrostly za týden o více než 25 %, přesto je cena zemního plynu blízko úrovní zaznamenané před měsícem. Obchodníci se zemním plynem růst ceny komentují výrazným uzavíráním krátkých pozic, které ale nemusí být u konce, pokud venkovní teploty budou nadále klesat. Na druhé straně upozorňují, že je konec roku a nižší zobchodovaný objem, který může mít na obchodování dopad. O článku, který pojednává o důvodech, proč cena zemního plynu se pohybuje na víceletých minimech je k dispozici zde.
Následující graf ukazuje vývoj ceny zemního plynu za posledních 6 měsíců.
Ropa
V případě ropy nižší teploty rovněž podporují cenu, protože se zvyšuje poptávka po topném oleji. Na druhé straně nabídka ropy je a nějakou dobu bude nadále vysoká a pravděpodobně v příštím roce bude ropy ještě více díky Íránské produkci.
Meteorologické údaje agentury Reuters ukazují, že průměrné teploty v Evropě by měly klesnout z 6,5 °C nad sezónně běžnou úrovní na 2 °C do začátku ledna. Ropa podle řady analytiků nemá důvod výrazně růst, ačkoliv nevylučují krátkodobé zisky. Analytici z JBC Energy oznámili, že poptávka v Evropě v říjnu po rafinérských produktech se meziročně snížila, zatímco růst po dieselu a benzínu se v Číně zpomalil.
Zajímavostí je, že WTI se obchoduje mírně nad cenou Brent, když se uvolnil zákaz exportu ropy z USA. Nicméně je otázka, zda po americké ropě bude ve světě poptávka, obzvláště s prémií vůči benchmarku Brent.
V příštím roce bude důležité sledovat vývoj produkce ropy z břidlic v USA, kde se očekává další pokles v řádu stovek tisíců barelů za den. Konkrétně institut ClipperData očekává pokles o 500 tisíc barelů denně. Na druhé straně podle vyjádření Íránu by se jeho produkce měla zvýšit až o 1 mil. barelů denně a očekává se, že i zbylí členové kartelu OPEC budou produkci navyšovat.
Zdroj: Reuters
Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu