Čína údajně chystá prodloužení „zákazu prodeje akcií“. A oslabuje jüan centrální banka nebo trh?
Pozornost investorů se i dnes upírala k čínskému trhu. Čínské akcie rostly na pozadí očekávaného prodloužení zákazů prodejů akcií větším akcionářům, oslabení jüanu a spekulacím, že státní fondy nakupují i dnes.
Index nákupních manažerů PMI ve službách v prosinci klesl na 50,2 b. z 51,2 b. Jedná se o druhou nejnižší hodnotu za 10 let, co se měří, a hodnotu jen nedaleko od 50bodové hranice mezi posílením a oslabením sektoru. Z oslabení jüanu neměly radost japonští exportéři, nedařilo se ani dodavatelům společnosti Apple po spekulacích o omezení produkce iPhonů v 1Q. Severní Korea oznámila test vodíkové pumy. Jižní Korea však nezaznamenala žádnou radiaci a podle ministerstva obrany Severní Korea jen možná přidala malé množství vodíku do testované pumy.
Čína zvažuje prodloužení zákazu prodeje akcií velkým akcionářům
Burza samozřejmě nemůže existovat bez prodejců, kteří by činili protistranu kupujícím akcií. Čína se však v červenci v rámci boje proti propadu čínských akcií rozhodla omezit řady prodávajících o akcionáře s větším než 5% podílem, kterým na 6 měsíců zakázala prodej akcií. Tento zákaz by měl vypršet tento pátek a vypadá to, že čínský regulátor tento zákaz prodlouží na delší dobu, než v platnost vstoupí stálá pravidla pro prodej většího množství akcií.
Čínské akcie se v pondělí propadly o 7 %. Uklidnění přinesl v úterý až „národní tým“, jak se přezdívá skupině čínských institucí se státním vlivem, které začaly nakupovat akcie.
Od prodloužení zákazu prodejů větším akcionářům se očekává krátkodobé uklidnění trhu, na druhou stranu však vyvolává pochyby ohledně liberalizace kapitálových trhů v Číně a odrazuje zahraniční kapitál.
Pravidla Čínské regulatorní komise pro cenné papíry (CSRC) mají údajně zahrnovat povinné hlášení plánovaných prodejů významných prodejů a omezení maximálního objemu prodeje v určitém časovém úseku. Týkaly by se však pouze prodejů na otevřeném trhu, nikoliv přímých dohod o prodejích větších balíků akcií mimo burzu, které podle statistiky CSRC nyní činí asi 60 % prodejů velkých akcionářů v posledních letech.
Čínský jüan pokračuje v oslabování, rozdíl mezinárodního a domácího kurzu je na maximech
Střední kurz pevninského jüanu (tzv. onshore renminbi, ticker CNY) určuje čínská centrální banka a kurz se od této hodnoty může odchýlit o 2 %. U čínského jüanu obchodovaného na mezinárodních trzích v čele s Hong Kongem (tzv. offshore renminbi s tickerem CNH) takové pásmo stanovováno není.
Oba kurzy jüanu se obvykle drží blízko, v závěru roku 2015 však začal kurz mezinárodně obchodovaného jüanu (modrá čára) oslabovat výrazněji oproti pevninskému (červená čára), rozdíl kurzů (zelená čára na druhém grafu) tak dosáhl rekordního maxima.
Řada analytiků dle The Financial Times dnes čekala po šesti den oslabování středního kurzu jeho posílení díky včerejší seanci, ve které pevninský jüan posílil. Čínská centrální banka však oslabila střední kurz i po sedmé v řadě, což spustilo oslabení kurzu i mezinárodního jüanu. Tento krok centrální banky vyvolal spekulaci, že je ochotná dovolit výraznější oslabení jüanu oproti dřívějším očekáváním.
Čínská centrální banka v srpnu oznámila, že při stanovování středního kurzu jüanu bude více brát v potaz tržní vývoj. Určování kurzu je tak více reaktivní než proaktivní a spíše než směr pohybu centrální banka určuje tempo. Pro hráče na trhu však není metodika určování kurzu příliš jasná, podle zdrojů The Financial Times centrální banka bere v potaz kurzy, které jí posílá 10 až 20 z části mezinárodních bank, vývoj kurzu pevninského i mezinárodního jüanu.
Japonský Nikkei 225 -0,99 % na 18191,32 b.
Hongkongský Hang Seng -0,98 % na 20980,81 b.
Čínský Shanghai Composite +2,27 % na 3362,2859 b.
Jihokorejský Kospi -0,26 % na 1925,43 b.
Australský S&P/ASX 200 -1,18 % na 5123,134 b.
Zdroj: The Financial Times, Bloomberg, Reuters, Hospodářské noviny
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu