Srovnání výkonnosti jednotlivých titulů z indexu DAX od začátku roku
Většinu evropských trhů nezastihla první část roku 2016 v dobré formě. To je i případ hlavního německého indexu DAX, který k dnešnímu dni ztratil od začátku roku přes 10 % a poměrně výrazně tak zaostal i za zámořskými indexy, které se aktuálně nacházejí v blízkosti úrovní z konce roku 2015.
Graf níže ukazuje srovnání dosavadního letošního vývoje indexu DAX (zelená čára, pravá osa) s americkým S&P 500 (žlutá čára, levá osa).
Které akcie z indexu DAX propadly v uplynulých měsících nejvíce a kdo naopak úspěšně odolal nepříznivému sentimentu shrnuje následující grafika.
Poznámka: Data odpovídají období od začátku roku do 6.4.2016.
Z druhého grafu je patrné, že z titulů zařazených do hlavního německého indexu v dosavadním průběhu roku utrpěly největší ztráty bankovní domy Deutsche Bank a Commerzbank. Zde se jednalo o souběh několika faktorů. Mezi ty nejvýznamnější patří dlouhodobě nízké ceny ropy (a komodit obecně), které v průběhu prvního kvartálu dokonce atakovaly mnohaletá minima, a s nimi spojené obavy z krachu některých ropných společností, které bankovní sektor ve velkém úvěruje. Jako významný faktor lze označit rovněž pokles CoCo obligací o kterém se mluvilo především v průběhu února a následné obavy o schopnost bank platit kupóny rizikovějších dluhopisů. To nakonec přimělo Deutsche Bank k odkupu významné části dříve vydaných dluhopisů. V neposlední řadě dostávaly akcie bank pod tlak nízké výnosy dluhopisů, které jsou důsledkem expanzivních měnových politik hlavních centrálních bank.
Výraznější ztráty utrpěl kromě bankovních domů také automobilový sektor, když ztrátu přes 10 % aktuálně evidují všechny německé automobilky (Volkswagen, Daimler, BMW) i výrobce autodílů a pneumatik Continental.
Mezi vítěze prvních měsíců letošního roku lze označit výrobce sportovního oblečení a vybavení Adidas a realitní Vonovii (oba tituly si od začátku roku připisují více než 10 %). Nepatrně výše se oproti konci loňského roku nacházejí ještě společnosti Siemens a Fresenius Medical Care.
Přestože většinu investorů s dlouhodobějším investičním horizontem letošní pokles indexu DAX pravděpodobně nepotěšil, pro ostatní představuje tato situace možnost pro nákup některých titulů na relativně nižších cenách (v porovnání s koncem roku 2015). S ohledem na relativně turbulentní vývoj v uplynulém období lze na trzích očekávat zvýšenou volatilitu i po zbytek roku. Investoři, kteří se chtějí vyvarovat vysokých pohybů u individuálních akcií, mají též možnosti investovat (spekulovat) do indexových pákovaných či nepákovaných ETF (long i short), které do značné míry eliminují rizika jednotlivých společností.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Spousta, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Donald Trump zavádí reciproční cla na všechny exportéry do USA
- Německé akcie mírně posílily
- Německé akcie uzavřely v zelených číslech
- Německý DAX blízko nuly: Deutsche Telekom představil cíle, zbrojovky ztrácely po projevu Zelenského
- Německý DAX spolu s Evropou po americkém openu a zprávám o možném útoku na Izrael uzavřel v záporu
Nejnovější:
- Stručné shrnutí výsledků společností Deutsche Bank, Adidas a Porsche
- Vývoj cen komodit: Ropa (-1,56 %), zlato (-0,72 %), kukuřice (-0,62 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,85
- Projekce hospodaření Komerční banky za 1Q 2025
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v dubnu dle konečných dat na -16,7 b.
- Eurozóna: Peněžní zásoba M3 v březnu meziročně vzrostla o 3,6 % při očekávání 4,0 %
- Frankfurtská burza posiluje
- Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024, tržby vzrostly o 5 %, čistý zisk zůstal stabilní
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, Philip Morris ČR zveřejnil výsledky za rok 2024
- Na asijsko-pacifických trzích zavládl opatrný optimismus