Deutsche Bank zažívá zátah kvůli vyšetřování údajné kauzy praní peněz (aktualizováno)
Na frankfurtské kanceláře Deutsche Bank byl dnes podniknutý zátah. Na razii se podílí skupina prokurátorů, policistů a daňových inspektorů. Vyplývá to z vyjádření frankfurtské prokuratury.
Razie je cílena na dva nejmenované zaměstnance společnosti ve věku 50 a 46 let. Osoby, které jsou pověřeny vyšetřováním, také dodávají, že do kauzy jsou zapleteni i další zaměstnanci banky, kteří zatím nebyli identifikováni.
Jádrem vyšetřování je útvar společnosti Deutsche, který sídlí na Britských Panenských ostrovech. Pouze v roce 2016 tento útvar jednal s více než 900 klienty, říkají prokurátoři.
Prokurátorská kancelář ve Frankfurtu říká, že Spolková kriminální policie v Německu uvaluje podezření, že Deutsche Bank AG podporovala klienty v zakládání tzv. offshore businessů v daňových rájích.
Existuje také podezření, že peníze z kriminální aktivity byly přesměrovány na účty Deutsche Bank bez bankovního označení, které by na praní peněz upozorňovalo.
“Více detailů bude oznámeno jakmile vyjdou na povrch. Plně spolupracujeme s osobami, které jsou vyšetřováním pověřeny“, říká firma Deutsche.
Později společnost dodala: “Od chvíle, co jsme se situací obeznámeni, jsme poskytly všechny relevantní informace, odkazující na Panama Papers. Samozřejmě, že budeme úzce spolupracovat se státním zastupitelstvím ve Frankfurtu, jelikož to je v našem zájmu, stejně tak jako objasnit fakta. V posledních letech jsme naší spolupráci dokázali a hodláme v tom pokračovat“.
Zátah zvyšuje tlak na Sylvii Matherat, která je regulatorní ředitelkou společnosti a k firmě se připojila v roce 2014 po tom, co opustila Francouzskou centrální banku. Sylvie Matherat čelí zvyšující se interní kritice za neobstání ve zlepšení efektivnosti procesu banky v oblasti boje proti praní peněz.
Paul Achleitner, předseda společnosti Deutsche Bank, následně údajně neformálně zpochybňoval výkon Sylvie Matherat, ačkoli její vyloučení z firmy prý nebylo zvažováno.
V roce 2015 byla Deutsche Bank pokutována vládní agenturou BaFin (Federal Financial Supervisory Authority) a to částkou 40 milionů EUR. Tento postih byl stanoven za nedostatky v jejích systémech, které jsou zaměřeny proti praní peněz.
O dva roky později společnost souhlasila se zaplacením 630 milionů USD na urovnání amerického a anglického vyšetřování údajného praní aktiv ruských klientů v hodnotě 10 miliard USD.
V roce 2016 byla Deutsche varována anglickým regulátorem FCA (Financial Conduct Authority) ohledně vážných a systematických chyb v jejích kontrolách se zaměřením proti praní peněz, terorismu a sankcím.
Deutsche také čelí otázkám ohledně její role jako bývalé korespondenční banky estonské pobočky Danske Bank, která je zapletená do skandálu s praním peněz v hodnotě 200 miliard EUR.
Akcie Deutsche Bank klesají o 2,07 %.
Zdroj: Financial Times
David Halman
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Související odkazy
- Frankfurtská burza začíná týden růstem, akcie společnosti Bayer oslabují po prohraném soudu v USA
- DAX uzavřel znovu na maximech, Deutsche Bank po výsledcích odepisovala
- Deutsche Bank ve 4Q zklamala vyššími náklady, společnost oznámila meziroční nárůst dividendy o 50 %
- Německé akcie v úvodu obchodování rostou, Adidas oznámil předběžné výsledky za 4Q
- DAX v úvodu oslabuje, Deutsche Bank potvrdila výhled na 4Q
Nejnovější:
- S&P 500 připisuje 2,03 %
- Wall Street opět sílí
- Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem, DAX překonal hranici 22 000 b.
- USA: Index výrobní aktivity kansaského Fedu v dubnu dosáhl -4 b. při očekávání -5 b.
- USA: Zásoby plynu podle EIA k 18. dubnu vzrostly o 88 mld. kubických stop
- Pražská burza ve čtvrtek na kladné nule
- USA: Prodeje existujících domů v březnu meziměsíčně klesly o 5,9 % na 4,02 mil. při očekávání -3,1 %
- Americké akcie posilují, výsledky zveřejnilo IBM, Procter & Gamble, PepsiCo a další
- Komerční banka dnes na valné hromadě schválila výplatu dividendy ve výši 91,30 Kč za akcii
- ÚOHS zamítl rozklad EDF, ČEZ může podepsat smlouvu s KHNP na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech