Kofola: shrnutí konferenčního hovoru s managementem
Kofola v rámci svého dnešního konferenčního hovoru s analytiky uvedla, že pro letošní rok cíluje EBITDA zisk na úrovni 1080 mil. Kč, což by znamenalo téměř 7% nárůst oproti roku 2018. Tento výhled nás nezklamal a je v souladu s naší predikcí. Kofola bude muset i letos čelit tlakům na růst mzdových nákladů, je zde riziko navýšení materiálových nákladů na výrobu PET lahví (tzv. PET granulát). I přesto management společnosti dnes nastínil 7% růst provozní ziskovosti, což hodnotíme jako solidní číslo.
Kofola se totiž bude chtít letos opřít vedle pokračujícího poklesu nákladů na cukr rovněž o výnosovou stranu hospodaření. Cílem je vykázat další alespoň mírný růst na českém trhu, kde Kofola loni zaznamenala nejsilnější růst tržeb od vstupu na burzu v roce 2015. Přispět by k tomu měl mimo jiné i celoroční příspěvek loňské akvizice výrobce bylinných čajů Leros, jehož roční tržby by se dle našeho názoru mohly pohybovat kolem 130 mil. Kč.
Navzdory vysoké srovnávací základně má Kofola cíl nadále růst na tržbách i na úspěšném slovinském trhu, a to v řádu jednotek procent. Růstovým impulsem do hospodaření ve Slovinsku by měl být především nový dojednaný kontrakt na letošní rok s tamním významným maloobchodníkem Mercator. Do výnosů a ziskovosti by mohlo přispět i navýšení cen produktů, když Kofola reaguje na rostoucí ceny energií v Adriatickém regionu.
Ještě vyšší růstový potenciál na straně výnosů si management Kofoly slibuje od chorvatských aktivit. Pro letošní rok zde cíluje dvojciferný růst tržeb (loni pouze mírný 2% růst na úroveň 332 mil. Kč), když impulsem by měly být předchozí výraznější marketingové aktivity i zvýšení cen. Pozitivní efekt si Kofola slibuje i od změny distributora. Potenciál shledáváme zejména ve zvýšení prodejů místních značek z portfolia Studenac. Pokud to se Kofole podaří nastartovat, pak by se výraznější nárůst tržeb z chorvatského trhu měl podle našeho názoru dostavit, notabene když prodeje ostatních značek jakou jsou Radenska či Pepsi vykazují dobrá čísla. Cílem je pak přetavit rostoucí tržby i do provozní ziskovosti, která se v loňském roce na chorvatském trhu zatím pohybovala pouze blízko nuly a zaostala za očekáváním. Management blíže nekonkretizoval cílovanou EBITDA marži z Chorvatska. Podle našeho názoru je však v silách Kofoly na tamním trhu realizovat cca 10% marži, což by pak indikovalo roční EBITDA alespoň v nižších desítkách miliónů korun.
Jan Raška, analytik, Fio banka, a.s.
Související odkazy
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Kofola oznámila akvizici Aso Vending, slovenského lídra v nápojových a jídelních automatech
- Kofola ČeskoSlovensko: výsledky hospodaření za rok 2024
- Kofola ČeskoSlovensko: odhady hospodaření za rok 2024
- Snižujeme doporučení na akcie Kofoly z „koupit“ na „držet“, cílovou cenu potvrzujeme na 410 Kč
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním