Makroekonomické události tohoto týdne: Dolní sněmovna hledá řešení pro brexit či ECB minutes
Dnes se sejde britský parlament, aby projednal možné scénáře brexitu. Jakýkoli závěr zákonodárného sboru nebude však právně závazný a navíc žádný z návrhů nebyl ani projednán na unijní půdě. Premiérka připustila, že její dohoda se možná dočká čtvrtého hlasování. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z jednání ECB, který je vyhlížen obzvláště kvůli bližším informacím o TLTRO III. Tento týden se navíc spouští další kolo vyjednávání na linii USA – Čína.
Dnes se sejde opětovně Dolní sněmovna, aby se pokusila nalézt řešení
brexitu, které by nalezlo většinovou podporu zákonodárného orgánu.
Jakýkoli výsledek však bude právně nezávazný a žádný z návrhů
nebyl ani schválen unijní protistranou.
Zdroj foto: New York Times
Premiérčina dohoda stále ve hře?
Po pátečním, již třetím, neúspěchu předsedkyně vlády Jejího veličenstva získat v Dolní sněmovně dostatečnou podporu pro „svou“ smlouvu jsou ve hře stále všechny možné varianty odchodu Spojeného království z unie. Ano, opravdu všechny. Theresa Mayová totiž připustila, že se pokusí nadále hledat podporu mezi členy parlamentu pro vyjednanou dohodu a pokusí se o ní nechat hlasovat ještě jednou. Dnes se bude v britském parlamentu opětovně hlasovat o dalších možných řešeních, mezi nimiž je prozatím nejpopulárnější tzv. měkký brexit, který by mohl vypadat například jako celní unie s EU. I tentokrát však hlasování zákonodárného sboru nebude právně závazné, tamní vláda jej může tedy odmítnout a navíc projednávané návrhy nebyly schváleny ani unijními představiteli.
Ani samotná vláda není však jednotná v tom, kam by měly směřovat další kroky země pro nalezení řešení současné situace. Například David Gauke, Lord kancléř a člen vlády, se nechal o víkendu slyšet, že ani samotná vláda se nemůže jen tak otočit zády k nelíbivému scénáři, například i měkkému brexitu, pokud by dnes nalezl dostatečnou podporu na půdě parlamentu. Od pátku se navíc začalo živě debatovat i možnosti předčasných voleb, které připustila po svém neúspěchu samotná premiérka. Těm však dali stopku sami členové vlády vedle dalších členů její strany se slovy, že volby by v této chvíli situaci pouze zhoršily. I přesto se ale v konzervativní straně dosavadní pnutí stále zvyšuje a někteří Toryové již hledají vlastní cestu a případnou náhradu za dosavadní předsedkyni a premiérku. Dodnes pak ještě více jak stovka konzervativních zákonodárců podepsala dopis předsedkyni vlády s požadavkem na odmítnutí delšího odkladu brexitu, a to i za cenu případného odchodu bez dohody.
„ECB minutes“
Ve čtvrtek dojde ke zveřejnění zápisu z jednání Evropské centrální banky ze 7. března. Na svém posledním zasedání měnová autorita eurozóny nechala své úrokové sazby beze změny a ohlásila budoucí spuštění TLTRO III, v pořadí již třetí program cílených dlouhodobějších refinančních operací, které mají za cíl dlouhodobými úvěry bankovním domům zvyšovat motivaci k úvěrové aktivitě. A právě druhé opatření vzbudilo zvědavost ze strany finančního trhu. Na první pohled se totiž program zdá méně štědrý než jeho předchozí kolega, nicméně centrální banka byla vcelku skoupá na konkrétnější informace. A právě informace o novém TLTRO budou hledány mezi řádky v zápisu z jednání.
Další týden, další kolo vyjednávání USA-Čína
Aktéři se tentokrát setkají na americké půdě ve Washingtonu D.C., kam přijede jakožto hlavní zastupující osoba asijské strany Liu He, místopředseda vlády v Číně. Včerejškem mělo skončit Trumpem prvotně avizované období, po které nebudou na čínský dovoz uplatněny vyšší cla, pokud bude dosaženo dohody do konce březnového měsíce. Nicméně americký prezident nakonec s navýšením sazeb nespěchá podle slov jeho ekonomického poradce Larryho Kudlowa, když se má pravidelně dařit dosahovat pokroku v rámci vyjednávání.
Makroekonomické ukazatele
Ve středu by měla přijít březnová data za složený index nákupních manažerů pro eurozónu jako celek. Očekává se, že by ukazatel spíše neměl zaznamenat žádný výkyv a udržet se více či méně konstantní. Velmi sledovaná budou tento týden i data za samotné Německo, která mohou více napovědět o březnovém dění v průmyslu, když podle posledního PMI Markit zažil tento sektor kontrakci, kdežto dle indexu IFO nikoli. Německá data přijdou následovně: středa – PMI Markit, čtvrtek – podnikové objednávky a pátek – průmyslová produkce. Americké „payrolls“ nás pak zastihnou s dalšími ukazateli trhu práce při poslední obchodní seanci tohoto týdne.
Zdroj: Bloomberg, ECB, CNBC, BBC, The Financial Times, Euronews, The Guardian
Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Visa reportovala silný očištěný zisk na akcii a oznámila nový program zpětného odkupu akcií
- Colt CZ zveřejnil výroční finanční zprávu za rok 2024
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,93
- Vývoj cen komodit: Měď (-4,58 %), zlato (-2,88 %) a ropa (-1,8 %)
- ČR: Měnová zásoba M2 v březnu meziročně vzrostla o 4,4 %
- Německo: HDP dle předběžných dat meziročně v 1Q klesl o 0,4 % dle odhadů
- Frankfurt v úvodu posiluje, výsledky reportovala Deutsche Post a Mercedes-Benz
- Německo: Míra nezaměstnanosti v dubnu na 6,3 % v souladu s očekáváním
- Pražská burza v úvodu obchodování oslabuje, reportovaly Erste a Komerční banka
- ČR: HDP v 1Q dle předběžných dat meziročně vzrostl o 2,0 %