ČEZ – nejzajímavější příležitost na domácím trhu, navyšujeme PortFio i TradeFio
Kurz akcií ČEZu v poslední době nereflektuje zlepšující se fundamenty a s ohledem na pozitivní výhled hospodaření je titul z našeho pohledu ve střednědobém horizontu výrazně podhodnocen – navyšujeme pozici v modelovém PortFio. Titul kurzově zaostává za vývojem konkurenčních společností v sektoru, aktuální opětovný růst cen elektrické energie a návrat kurzu emisních povolenek na úroveň historických maxim se v kurzu ČEZu atypicky neprojevuje. Krátkodobým impulzem může být úprava dividendové politiky – navyšujeme pozici v TradeFio.
Kurz akcií energetické skupiny ČEZ se za poslední rok výrazněji nezměnil, když v dubnu 2018 se pohyboval u hranice 540 Kč a aktuálně se na těchto hodnotách pohybuje opět. Situace na trhu a vyhlídky pro budoucí hospodaření se však za tuto dobu proměnily výrazně a to pozitivním způsobem. Hubené roky pro ČEZ v podání klesající ziskovosti jsou za námi a do hospodaření se výrazněji začne pozitivně projevovat růst cen elektrické energie. Ta se od dubna loňského roku zvýšila o zhruba 40 % a bude podstatným způsobem vylepšovat hospodaření ČEZu v následujících letech. Změna v hospodaření nebude skoková, ale díky systému předprodejů postupná, lépe predikovatelná a především dlouhodobá. Pozitivně se v hospodaření projeví i zlepšená situace ohledně produkce, když ČEZ na letošní rok plánuje výrobu na úrovni 68,4 TWh (+8,4 % y/y). Výhled společnosti počítá s růstem ziskovosti na úrovni EBITDA na 57-59 mld. Kč z loňských 49,5 mld. Kč, na čistém zisku posun na 17-19 mld. Kč. Odhady managementu jsou v souladu s naším očekáváním. Pro následující roky v rámci naší analýzy predikujeme další posun zisku EBITDA na 66 mld. Kč, resp. 68 mld. Kč. Na základě těchto čísel se akcie obchodují na 7,7násobku EV/oček. EBITDA pro tento rok, resp. 6,8násobku pro r. 2020. Šéf ČEZu Beneš v rozhovoru pro média uvedl dlouhodobý výhled pro roky 2023-2025 na úrovni EBITDA 75-80 mld. Kč. Tento odhad je z našeho pohledu realistický, když v našem modelu se pro rok 2022 pohybujeme na úrovni cca 73 mld. Kč.
„Díky silnému fundamentu očekávané významnější zlepšení hospodaření společnosti nejen v nejbližších letech, ale již od letošního roku, vedle toho patrný diskont vůči sektoru, to vše jsou aspekty vytvářející potenciál k výraznějšímu růstu ceny akcie ČEZ. Titul podle mého názoru nabírá na atraktivitě i s blížící se dividendou, kterou předpokládám, navzdory nižšímu loňskému čistému zisku, meziročně stabilní blízko úrovně 33 Kč na akcii (cca 6% dividendový výnos), když management ČEZu by podle mého názoru mohl zohlednit dostatečně silnou likvidní pozici danou očekávaným zlepšením letošního provozního cash flow, stále relativně nízkými CAPEX a rozumnou mírou zadlužení,“ říká analytik Fio banky Jan Raška.
Vůči naší analýze (kompletní znění zde) je titul aktuálně podhodnocen o přibližně 27 %. Očekáváme, že pozitivní fundamentální vlivy se budou postupně projevovat a kurz se ve střednědobém horizontu posune na podstatně vyšší hodnoty. V rámci modelového PortFio jsme navýšili pozici v ČEZu na celkem 1180 ks a s objemem cca 640 tisk. Kč se jedná o největší pozici ve struktuře modelového portfolia.
Kromě pozitivního střednědobého pohledu jsme optimističtí na titul i z krátkodobého pohledu. Pozitivní korelace s cenou elektrické energie se v posledních měsících výrazně nabourala a titul citelně zaostává za růsty forwardových kontraktů na elektřinu. Toto zaostávání v posledních týdnech spíše eskaluje a nůžky se výrazněji rozevírají. Emisní povolenky od začátku dubna posílily o téměř 25 % a atakují historická maxima.
Srovnání vývoje ceny akcií a cen elektřiny
Zdroj: Bloomberg
Srovnání vývoje ceny akcií s nejbližšími konkurenty (E.ON, RWE, ENEL)
Zdroj: Bloomberg
Kromě dohánění výkonnosti za růstem elektřiny a konkurenčních firem v sektoru může být krátkodobým katalyzátorem i zveřejnění návrhu na dividendu. Očekávání trhu jsou vesměs nastavena na pokles oproti loňské úrovni, my se však domníváme, že management nakonec upraví svoji dividendovou politiku a dividenda bude na obdobné úrovni jako v loňském roce. Jako možnou příčinu slabší výkonnosti v poslední době spatřujeme nejistotu spojenou s jednáním ohledně výstavby nových jaderných bloků. Z našeho pohledu jsou aktuální obavy přehnané, když aktuální situaci vnímáme jak faktické odložení rozhodnutí o výstavbě na několik let dopředu.
V rámci modelového portfolia TradeFio jsme na trhu nakoupili dalších 200 ks akcií za cenu 546 Kč.
Fio banka, a.s.
Související odkazy
- ČEZ bude odebírat uran od kazašské společnosti Kazatomprom
- ČEZ: Stanjura očekává ve druhém kvartále podepsání smlouvy o výstavbě v Dukovanech
- Manažerské obchody: V březnu se obchodovalo v Kofole, Primocu, ČEZu a Coltu
- Pražská burza v úvodu obchodování výrazně oslabuje
- ČEZ: Kepler Cheuvreux zvyšuje cílovou cenu na 930 Kč při stávajícím doporučení „reduce“
Nejnovější:
- Frankfurtská burza nepatrně posílila, dařilo se akciím farmaceutické společnosti Sartorius
- Index Dow Jones se drží v červených úrovních.
- USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 11. dubnu vzrostly o 515 tis. barelů
- Pražská burza poprvé v tomto týdnu ztrácela
- USA: Index realitního trhu NAHB v dubnu na 40 b. při očekávání 38 b.
- USA: Podnikové zásoby v únoru vzrostly o 0,2 % v souladu s očekáváním
- Sektor polovodičů táhne americké akciové indexy dolů
- USA: Využití kapacit v březnu na 77,8 % při očekávání 77,9 %
- USA: Průmyslová produkce v březnu meziměsíčně klesla o 0,3 % při očekávání poklesu o 0,2 %
- Abott Laboratories reportovala výsledky na úrovni očekávání a potvrdila výhled na rok 2025