Donald Trump zavádí clo na zboží z Mexika
Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že Spojené státy od 10. června uvalí na veškeré zboží z Mexika 5% clo. Účelem je přimět Mexiko, aby zastavilo přiliv migrantů do Spojených států. Mexický prezident obratem vybídl k jednáním a do Spojených států posílá ministra zahraničí.
„Celní sazby se budou postupně zvyšovat, dokud problém s nelegálním přistěhovalectvím nebude napraven, pak cla budou zrušena,“ uvedl Trump na twitteru.
"Pokud migrační krize bude zmírněna konkrétními opatřeními v Mexiku, jejichž dopad bude určen naším jediným rozhodnutím, cla budou zrušena," upřesnil Donald Trump. V opačném případě se cla každý měsíc zvýší o pět procentních bodů, až k 1. říjnu dosáhnou 25 procent.
„Celé roky s námi Mexiko nezacházelo spravedlivě, ale nyní prosazujeme svá práva,“ zdůraznil Donald Trump ve svém prohlášení.
USA v minulém roce dovezly z Mexika zboží za 346,6 miliard dolarů, o deset procent více než předchozí rok.
Vývoj kurzu USDMXN; Zdroj: [Bloomberg]
Po oznámení o zavádění nového cla mexické peso k americkému dolaru oslabilo o více než 2 %.
Zdroj: Bloomberg
Tomáš Novák
Fio banka, a.s.
Prohlášení
Nejnovější:
- Amerika prodlužuje růstovou sérii
- Smíšené obchodování v USA
- Frankfurtská burza uzavírá dnešní obchodní seanci s růstem
- Pražská burza v závěru týdne rostla
- Farmaceutická společnost Gilead Sciences reportovala za 1Q, tržby nedosáhly na konsensus Wall Street
- Americké indexy v úvodu mírně oslabují, pokračuje výsledková sezóna
- USA: Index spotřebitelské důvěry University of Michigan podle konečných dat v dubnu na 52,2 b.
- AbbVie v 1Q překonala odhady tržeb díky imunologickým lékům Skyrizi a Rinvoq, výhled EPS byl navýšen
- Americké futures kontrakty indikují otevření trhu v mírném poklesu
- Výrobce čipů Intel dosáhl solidních tržeb v 1Q, výhled pro příští kvartál zaostal za očekáváním