Optimismus z obnoveného jednání mezi USA a Čínou se mísí s negativními daty za asijské ekonomiky
Japonský Nikkei 225 +2,13 %, hongkongský Hang Seng -0,28 %, čínský Shanghai Composite +2,14 %, jihokorejský Kospi -0,04 %, australský S&P/ASX 200 +0,44 %.
Víkendový summit G20 přinesl obnovení vyjednávání mezi USA a Čínou
a příslib, že země nepřistoupí k dalším opatřením,
která by mohla vzniklý konflikt ještě více vyostřit.
Zdroj foto: The Time
O víkendu se konal summit G20 v japonské Ósace, kde se americký a čínský prezident přeci jen sešli. Výsledkem jejich jednání o nápravě vzájemných obchodních vztahů je příslib, že ani jedna ze stran v blízkém budoucnu nenavýší celní sazby a ani nerozšíří okruh postiženého zboží, současné celní sazebníky však nadále zůstávají. Podle slov Donalda Trump, tedy toho výřečnějšího z obou vrchních představitelů dvou největších ekonomik světa, vyjednávání šlo mnohem lépe, než sám očekával, a celý proces vyjednávání by měl začít tam, kde naposledy ještě před vyostřením konfliktu, skončilo. Před přílišným optimismem však varují analytici z Wall Street, kteří kvitují zamezení hrozby dalšího vyostření obchodní války, upozorňující na to, že dočasný „smír“ neposkytuje příliš (dlouhodobějších) záruk pro podnikání a mezinárodní obchod.
O stavu čínského hospodářství při dnešním obchodním dni promluvil index obchodních manažerů Caixin: ten bohužel ukazuje na nečekaný pokles v tamním průmyslu po třech růstových čteních. Caixin za čínský průmysl se totiž propadl na 5měsíční minimum se svou hodnotou 49,4 bodu za červnový měsíc. Při o něco podrobnějším prozkoumání indexu se kontrakce projevila nejen v domácím ale i v přeshraničním prodeji a export tak oproti květnovým číslům klesal. Po zveřejnění dat se ihned ozvaly v zemi hlasy volající po dalším vládním stimulu.
Na šanghajské burze se i přes nepříznivý PMI udržel pozitivní sentiment pramenící z optimismu ohledně obchodních vztahů Číny a USA a index Shanghai Composite tak roste o 2,14 %.
V Hongkongu proběhla další bouřlivá demonstrace proti přílišné pročínské politice při výročí návratu města pod správu Číny. Hongkongský občanský neklid sužoval i tamní akciový trh, který tak podle indexu Hang Seng odepsal 0,28 %.
Japonský index nákupních manažerů Nikkei-Markit taktéž poukázal na propad v domácím průmyslu, když květnová data skončila s 49,7 body. Avšak i navzdory tomu Tokijská burza roste podle indexu Nikkei 225 připisujícím 2,13 %.
Jihokorejský export podle nejnovějšího průzkumu pravděpodobně zaznamená v červnu největší propad za 3,5 roku. Pokles vývozu o 12 % nyní předpokládá Reuters, nový soukromý průzkum pak odhadnul propad odbavené lodní dopravy o 13,5 %. Víkend pak přinesl kromě summitu G20 taktéž nové kroky ve vztazích mezi USA a nedemokratickou Severní Koreou, když Donald Trump jako první úřadující prezident překročil demarkační linii mezi oběma Korejemi a začalo se spekulovat o tom, že prostředníkem mezi oběma zeměmi by se mohl stát namísto Soulu Peking.
Pod tíží nejnovějších odhadů a událostí pak nedokázal Jihokorejský Kospi růst a ztratil 0,04 %.
Australský index S&P/ASX 200 při pondělní seanci rostl, když přidal 0,44 %.
Japonský Nikkei 225 +2,13 % na 21729,97 b.
Hongkongský Hang Seng -0,28 % na 28542,62 b.
Čínský Shanghai Composite +2,14 % na 3042,5229 b.
Jihokorejský Kospi -0,04 % na 2129,77 b.
Australský S&P/ASX 200 +0,44 % na 6648,1 b.
Zdroj: Reuters, CNBC, The Financial Times, MarketWatch
Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Závěrečná hodina přinesla umazání ztrát, S&P 500 +0,06 %
- S&P 500 po slibném úvodu přetáčí do červeného teritoria
- Frankfurtská burza na začátku týdne nepatrně posílila
- Pražská burza v úvodu týdne klesá
- USA: Index výrobní aktivity dallaského Fedu v dubnu na -35,8 b. při očekávání -14,2 b.
- Přední americké indexy na začátku pondělního obchodování oscilují kolem nuly
- Projekce hospodaření Erste Group za 1Q 2025
- Americké futures kontrakty se obchodují s nevýraznými pohyby
- Makroekonomický výhled na tento týden: Report z trhu práce (USA), vývoj HDP napříč regiony,..
- Erste zvažuje koupi 49% podílu v polské divizi Santanderu