Makroekonomické události v tomto týdnu: Nové vedení konzervativců a britské vlády či zasedání ECB
Tento týden se konečně dozvíme, kdo z dvojice Boris Johnson a Jeremy Hunt povede stále ještě nejsilnější stranu v britském parlamentu a vládu Jejího Veličenstva. Ostře sledovaným se pak stane čtvrteční den, kdy zasedá ECB, u které se očekává krok směrem k uvolnění v rámci měnové politiky.
Trhy očekávají, že odchod Maria Draghiho z ECB se bude v určitém
aspektu podobat jeho příchodu do čela měnové autority: otočením
kormidla měnové politiky a rázným krokem vstříc monetární expanzi.
Zdroj foto: "Mario Draghi presents his credentials as candidate ECB president"
by European Parliament is licensed under CC BY-NC-ND 2.0
Nový šéf konzervativců a britský premiér
Již zítra v úterý se zveřejní výsledky z hlasování členů britské Konzervativní strany, kteří se měli vyslovit, kdo by stranu a zároveň i zemi měl vést po odstupující Therese Mayové. Předběžné průzkumy silně favorizují Borise Johnsona, někdejšího starostu Londýna a ministra zahraničí, na úkor Jeremyho Hunta, současného ministra zahraničních věcí. Johnson je oproti svému soupeři na první pohled impulzivnější, skeptičtější k prozatím dojednaným kompromisům ohledně rozluky a více nakloněný scénáři, ve kterém by Britské království odešlo z unijního celku bez vyjednané dohody. S favoritem se tak pojí ty faktory, které finančním trhům dělají vrásky ohledně brexitu.
Bývalý starosta Londýna nemá samozřejmě pouze své příznivce, jak už tomu bývá, ale mnoho lidí i z jeho vlastní strany jej vnímá vcelku negativně. Důkazem toho jsou i slova současného ministra financí Philipa Hamonda, který na britské televizní stanici BBC prohlásil, že se neobává, že by jej mohl případně Johnson coby nový premiér nechat vyměnit, protože on sám hodlá v takovém případě ukončit své vládní angažmá.
ECB zasedá
Čtvrtečnímu dni bude vévodit zasedání Evropské centrální banky, u které se očekává, že v blízké době nakonec přikročí k měnovému uvolnění, i přestože od finanční krize úrokové sazby nezvedla. Podle trhů by tak odcházení Maria Draghiho z pozice šéfa ECB mělo mít dost podobný průběh jako jeho příchod: nepřehlédnutelné bouchnutí do stolu oznamující uvolnění a snížení sazeb.
Monetární expanze se opravdu očekává kvůli oslabující výkonnosti globální ekonomiky, přetrvávajícícm geopolitickým nejistotám a náznakům od zástupců měnové instituce, nicméně případné snížení sazeb anebo spuštění nákupu aktiv centrální měnové autority nebude na tomto zasedání podle mnohých analytiků ještě ve hře. Za pár dní by tak mohlo dojít spíše k mírnějším krokům například v podobě vydání sníženého výhledu či znějící rétoriky slibující více akomodativní politiku v dohledné době.
Makro data na starém kontinentu
V tomto týdnu se nám do rukou dostanou nejnovější čísla za PMI, ve středu by to pak mělo být za eurozónu jako celek. Slabší kondice v průmyslu pravděpodobně přetrvá a právě to se považuje za rizikový faktor, obzvláště pokud by se přelil do sektoru služeb.
Německý průzkum IFO přijde den na to: očekává se další poukázání na kontrakci v německém hospodářství a oslabení důvěry.
Zdroj: Bloomberg, The Financial Times, The New York Times
Miloslav Blín, Fio banka, a.s.
Nejnovější:
- Širší index S&P 500 uzavírá úterní seanci růstem o 0,58%.
- DAX rostl bezmála o 0,7 %, Rheinmetall je po výsledcích blizko historickému maximu
- Index Dow Jones se drží v zelených úrovních.
- Dividenda Philip Morris ČR v roce 2025 a dalších letech
- UPS reportovala výsledky za 1Q, společnost plánuje propustit 20 tis. zaměstnanců
- Moneta Money Bank stáhla pražskou burzu do záporu
- USA: Spotřebitelská důvěra podle Conference Board v dubnu na 86 b. při očekávání 88 b.
- USA: Nové pracovní pozice dle JOLTs v březnu na 7192 tis. při očekávání 7500 tis.
- Americké akcie se obchodují bez jasného směru, výsledky zveřejnily Coca-Cola, PayPal, Kraft Heinz
- USA: Index cen domů FHFA v únoru meziměsíčně vzrostl o 0,1 % při očekávání růstu o 0,3 %